Dnes je utorok, 21.január 2020, meniny má: Vincent
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo pili Slováci pred revolúciou? Ovocit, džús z plechovky aj zahraničné nápoje

júl 20, 2019 - 15:00
Pri nakupovaní nealkoholických nápojov sa dnes pamätník iba pousmeje. O neprebernom množstve sladkých limonád, džúsov či štiav sa mu ešte pred 30 rokmi mohlo iba snívať.

Regály socialistických predajní „zaplňovali“ presladené limonády a sirupy Ovocit, Vitacola, malinovky v skle či pomarančové džúsy Pomka z plechovky. Niektoré nápoje však nepochovala ani revolúcia.

Deti, ktoré vyrastali za socializmu, si nemohli vyberať z takého množstva nápojov ako tie dnešné. O to viac si ale užívali, keď im rodičia priniesli plechovku pravej americkej koly. Tento dotyk Západu však nebol práve najlacnejší. Preto sa vo väčšine domácností objavovali skôr sirupy a ikonické sifónové fľaše. Limonády boli teda oveľa častejšie domácej výroby a skladali sa z kohútikovej vody a zo sirupu. Tí, ktorí mali maškrtnejšie jazýčky, si mohli v konzume kúpiť instantný nápoj Šumienku, Vitacit alebo Tang. Opäť stačilo pridať vodu z kohútika a pitie bolo na svete. Tieto šumivé bomby ale s ovocím veľa spoločného nemali. Napríklad v zložení Vitacitu bolo okrem arómy jedno „éčko“ za druhým. Pre ostatných sa výber zúžil na klasickú malinovku alebo kofolu.

Ako prvá na sovietsky trh prerazila Pepsi

Medzitým, čo Čechoslováci nakupovali sirupy a vymieňali prázdne sifónové bombičky za plné, si spotrebitelia spoza železnej opony mohli dopriať legendárne americké nápoje. Jedným z prvých takýchto nápojov, ku ktorému sa mohol dostať aj slovenský konzument, bola Pepsi. V roku 1959 dal totiž Richard Nixon na obchodnej výstave v Moskve ochutnať Pepsi Nikitovi Chruščovovi, ktorý chuti kolového nápoja beznádejne podľahol. Takto sa Pepsi stala vôbec prvým americkým konzumným výrobkom na sovietskom trhu. Následne sa Pepsi dostala aj na pulty Československa, a to v roku 1973. Plnila sa v plničke Slovlik Malacky. Postupne sa k nám dostávali ďalšie nápoje zo Západu a v 80. až 90. rokoch zažilo Slovensko v tomto smere doslova renesanciu. Na pultoch sa objavili ďalšie západné limonády a reklamné bloky 90. rokov perlili jeden vedľa druhého.

Niektoré nápoje nepochovala ani revolúcia

Kraľovanie Ovocitu a Šumienky skončilo s nežnou revolúciou. Napriek tomu sa niektorým nápojom, ktoré sa tešili popularite pred rokom 89, darí dodnes. Príkladom môže byť instantný Vitacit, ktorý uspel aj v konkurencii s nápojom Tang. Ten sem začala juhoslovanská Podravka voziť už v 80. rokoch. Iným príkladom sú klasické limonády v skle, ktoré vďaka poriadnej dávke farbív a iných umelých látok pútali a stále pútajú pozornosť, kdekoľvek sa objavia. V minulosti ich dodávali na trh rôzne konglomeráty podnikov, napríklad cukrárne či sódovkárne, ale stáčali sa aj v niektorých liehovaroch a pivovaroch. Legendárne limonády s príchuťami ako kola, malina, citrón či kivi pretrvali v typických tretinkových sklenených fľašiach dodnes. Stáčajú sa v Stropkove odkiaľ sú distribuované po celom východnom Slovensku, ale aj do Bratislavy, Nitry či Senice.

Príchod nových limonád zo Západu síce postavenie predtým populárnych nápojov rozkýval, tie najobľúbenejšie však v konkurencii uspeli. Na tie ostatné si už dnes spomenie len málokto.

- - Inzercia - -