Dnes je nedeľa, 23.február 2020, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jeden z prvých výtlačkov Harryho Pottera vydražili za vyše 30-tisíc eur

august 01, 2019 - 11:00
Raritné prvé vydanie prvého dielu Harryho Pottera sa dá rozpoznať podľa dvoch typografických chýb. Jednou z nich je aj chybne uvedený názov diela.

Jeden z prvých výtlačkov prvého dielu kultovej knižnej ságy Harry Potter vydražili v stredu v anglickom Stafforde za 28 500 britských libier (v prepočte približne 31 300 eur). Jeho pôvodná obchodná cena v kníhkupectvách pred vyše dvadsiatimi rokmi bola pritom jedna libra (približne 1 euro a 10 centov). Predajca aj kupec si priali zostať v anonymite, o predajcovi sa však vie, že ide o anglickú úradníčku alebo úradníka, ktorá alebo ktorý si knižku odkúpil od miestnej knižnice.

Harry Potter a Kameň mudrcov, prvý diel úspešnej knižnej série, vyšiel v roku 1997 pôvodne len v náklade 500 kusov, pričom len 200 z nich išlo na pulty kníhkupectiev a zvyšných 300 rozoslalo vydavateľstvo do knižníc. Toto dnes už raritné a veľmi vzácne vydanie sa dá rozpoznať podľa dvoch typografických chýb, pričom jednou z nich je aj chybne uvedený názov diela - namiesto Philosopher's Stone (Kameň mudrcov) sa tu objavil nápis Philospher's Stone.

Vedeli ste, že ... ?

J. K. Rowling je jednou z najznámejších a najúspešnejších autoriek súčasnosti. Slobodnú matku žijúcu zo sociálnej podpory preslávila séria kníh o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi, ktorá sa stala vôbec najlepšie predávajúcou sa knižnou sériou. Na základe príbehov o Potterovi vznikli rovnomenné filmy, v ktorých hlavného hrdinu bojujúceho proti zlu v podobe krutého lorda Voldemorta stvárnil Daniel Radcliffe. Rowling na motívy pôvodného príbehu napísala aj dielo Fantastické zvery a ich výskyt (2001). Pre dospelých napísala román Prázdne miesto (2012) a pod pseudonymom Robert Galbraith vydala romány Volanie kukučky (2013), Hodvábnik (2014), V službách zla (2015) a Smrtiaca biela (2018).

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

- - Inzercia - -