Dnes je sobota, 22.február 2020, meniny má: Etela
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Primátor Nových Zámkov: "Všetko, čo robím, robím pre svoj domov!"

august 06, 2019 - 13:00
V rámci svojej opernej kariéry vystupoval OTOKAR KLEIN hádam na všetkých veľkých svetových pódiách. No po tom, čo si ho Novozámčania už opätovne zvolili za primátora, sa naplno venuje už len komunálnej politike.

Sympatický tenorista je veľký milovník a podporovateľ slovenského folklóru a budete ho môcť stretnúť aj v rámci Slovenkou organizovaného Dňa kroja na banskobystrickom námestí. 

Naposledy sme sa rozprávali pred rokom. Čo sa z vášho pohľadu odvtedy v Nových Zámkoch zmenilo?

Prebehli nové komunálne voľby, v ktorých sme boli úspešní. Dostali sme možnosť naďalej pracovať. Verím, že obyvatelia sú aspoň čiastočne spokojní, pretože zároveň si uvedomujem, že všetkým sa vyhovieť na sto percent nedá.  Ale snaha, chuť a vôľa pracovať pre mesto z našej strany zostáva a je stopercentná. Z tohto pohľadu sa veľa nezmenilo. Som rád, že sa potvrdil úspech spred štyroch rokov a volebné výsledky nám ukázali, že zrejme sme pre mesto veľa urobili, keďže naša podpora bola značná.

Cítite to ako satisfakciu, byť druhé volebné obdobie na poste primátora?

Cítim to skôr ako potvrdenie toho, čo som aj cítil, že makáme na plné obrátky, robíme to zo srdca a preto, že to chceme robiť. Určite za tým nehľadáme nič iné, i keď veľa zlých jazykov za každým úspechom hľadá kadečo. Ale kto si vyskúšal komunálnu politiku, presne vie, o čom to je. Je to o práci, práci a ešte raz práci.

Ste dušou umelec, a komunálna politika, to sú poväčšine čísla, rozpočty, tabuľky... Ide to dokopy?

Okrem toho, že som vnútorne umelecky zameraný, vždy som bol aj manažérom. Roky som pôsobil v manažérskej a obchodnej sfére, teda mám k tomu blízko a aj v komunálnej politike zúročujem tieto skúsenosti a schopnosti. Čo je  nesmierne dôležité, mám kolegov, na ktorých sa dokážem stopercentne spoľahnúť a úspechy, ktoré sme dosiahli, sú úspechom nie mňa, ale celého tímu. Dokážeme spolupracovať, za čo som im veľmi vďačný.

Stretli sme sa zhodou okolností práve v čase, keď Nové Zámky hodovali.

Bol som vonku už skoro ráno, aj počas príprav, keď prichádzali predajcovia. Mám rád veci pod kontrolou. Nesedím len v kancelárii, rád som v teréne. Verím, že sa Novozámčania dobre zabavili a zažili príjemnú atmosféru na námestí, kde sa tieto tradičné sviatky odohrávajú. Užili sme si aj tradičný gulášový festival, ktorý prilákal tisíce ľudí.

Boli ste aj v degustačnej komisii?

Nie, ja som varil, hneď v štyroch kotloch.

Pri Nových Zámkoch a roku 2020 svieti titul Mesto kultúry. Na tom ste asi tiež mali nemalý podiel.

Práve naopak, my sme sa o tento titul uchádzali aj rok predtým, získala ho Banská Štiavnica. Dokonca som požiadal kolegov, aby do toho nešli, lebo som si myslel, že spojitosť so mnou mohla mať aj negatívny prínos pre samosprávu. Myslel som si, že práve kvôli tomu sme neboli úspešní, ale nedali si povedať (smiech), sú natoľko húževnatí a cieľavedomí, že som ich neodradil a urobili maximum pre to, aby sa to podarilo. Samozrejme, radili sa so mnou, no celému projektu sa venovali oni. Nechcel som do toho vstupovať po obsahovej stránke, za tento úspech naozaj vďačím len kolegom.

Čo to v praxi znamená pre mesto? Ako vás to teraz zamestná?

Projekt, ktorý sa pripravoval celý rok, je súhrn čiastkových samostatných projektov, ktoré nie sú bežné. Sú v nich zaradené koncerty pod holým nebom aj projekty, na ktorých sa podieľajú rôzne naše organizácie, mladí ľudia, deti, materské školy, veľa umelcov zo zahraničia, a to všetko treba skoordinovať. Museli sme preto aj štruktúru úradu trochu pomeniť. Máme samostatný odbor kultúry s novým vedúcim, doteraz sme mali toto odvetvie pohromade so sociálnymi vecami a školstvom. Ako každý projekt, aj tento potrebuje svojho koordinátora a treba sa mu venovať naplno aj v prípravných fázach, nielen vtedy, keď už bude prebiehať. Už teraz sa pripravujú zásadné kroky k tomu, aby bol rok 2020 úspešný a dobre dopadol.

Podľa všetkého pôjde o širokospektrálny projekt naprieč generáciami a minoritnými skupinami.

Určite áno, veľa z nich nie je úplne bežných a mnohé z toho Nové Zámky ešte nezažili. Veľmi sa na to teším, pretože možno aj ja uvidím niečo také, čo som ešte nevidel, ale najmä sa teším z toho, že naše mesto bude žiť kultúrou, čo je pre mňa dôležité a je mi to blízke. Mnohí na začiatku môjho primátorského pôsobenia hovorili, že v meste nebudem bazírovať na ničom inom, len na kultúre. To sa nepotvrdilo, práve naopak, dokonca som sa snažil možno tú oblasť kultúry až eliminovať, aby nikto nemohol povedať, že ako operný spevák nevidím nič iné. Teraz som rád, že pri tejto príležitosti budeme mať viac priestoru obklopovať sa kultúrou, špeciálne aj ja som rád, pretože od začiatku prvého volebného obdobia sa divadlu už nevenujem vôbec. Nie je na to jednoducho čas.

S rukou na srdci, chýba vám to?

Keby som povedal, že nie, klamal by som. Je to niečo, čo so miloval, robil s plným nasadením a celým srdcom. Často si spomeniem na to, aké to bolo, a bolo by možno fajn, keby som v tom pokračoval. No som človek, ktorý keď sa do niečoho zahryzne, nepozná nemožné a aj túto prácu sa snažím vykonávať s nemenším nasadením. Umenie išlo úplne bokom, hoci zo začiatku som si myslel, že sa to bude dať skĺbiť. Mýlil som sa.

Kde si teraz spievate?

Nikde. Len keď sa vyskytne nejaká spoločenská udalosť, pár priateľov alebo známych ma občas zavolá a sporadicky si zaspievam. O to som radšej, že som sa napríklad mohol zúčastniť na tohtoročnom galavečere ankety Slovenka roka, kde som si zaspieval. Bol to príjemný pocit a potešil som sa, keď moji kolegovia na to zareagovali a povedali mi, že ešte vždy sa k spevu môžem vrátiť. 

Ako vás primátorovanie zmenilo?

Veľmi. Možno sám si to až tak neuvedomujem, ale tých starostí je veľa. Dostala zabrať psychika aj telesná schránka, zdravie, zatiaľ to ešte až tak necítim, ale uvedomujem si, že som oveľa viac unavený ako predtým. No a najmä vonkajšie vplyvy... Žiaľ, žijeme v dobe, keď sa ľudia menia, nemajú jednoduchý život a svoje vnútorné komplexy riešia tak, že napádajú a útočia na druhých. To ma mrzí a trápi, ale nenechám sa znechutiť. O to viac sa usilujem dokázať, že to, čo robíme, je v poriadku a správne. V Nových Zámkoch to žije a na tomto meste mi mimoriadne záleží už aj z toho dôvodu, že je to môj jediný domov.

Stihli ste už dovolenku?

Nie, a za posledné štyri roky si ani nepamätám, že by som mal dlhšiu dovolenku ako päť dní. Je mi to ľúto, tak, ako veľa iných vecí, ale život ide ďalej a treba pracovať.

Nebola to len anketa Slovenka roka, ale aj minuloročný Deň kroja, kde ste spevácky vystúpili. Uvidíme sa na Dni kroja aj tento rok?

Určite áno, tento rok tam aj novozámocké súbory vystupujú. Od detstva som bol veľmi spojený s folklórom a ľudovým umením, cez mamu aj cez súbory, v ktorých som pôsobil, to bolo prirodzené. Veľmi ma potešilo, keď prišla táto iniciatíva. A keď som videl, že sa do toho zapojili aj ostatné mestá a primátori, ktorí sa snažia udržiavať slovenské tradície, mal som radosť. Aj Nové Zámky a ich súbory sa do kroja obliekli a spoločne sme strávili jeden krásny deň. Kto sa tohto podujatia zúčastnil, videl ten zástup šťastných ľudí, dobrú atmosféru a veľa krásnych krojov.

Nezabudnite, že už o mesiac sa uskutoční druhý ročník podujatia Deň kroja, na ktorý vás touto cestou srdečne pozývame.

Autorka rozhovoru: Daniela Vidová / Praktická Slovenka

- - Inzercia - -