Dnes je utorok, 31.marec 2020, meniny má: Benjamín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

UPRISING si na pódiu užila už tretíkrát. S Veronikou Strapkovou (aj) o známom festivale!

august 28, 2019 - 18:00
Uplynulý víkend zažili bratislavské Zlaté piesky nápor tisícok fanúšikov skvelej hudby, festivalov a s nimi súvisiacich domácich i zahraničných intepretov.

Medzi nimi, rovnako ako po minulé roky, nechýbala speváčka Veronika Strapková. Tá si Uprising opäť raz užila z oboch strán. Čo nám pár dní po jeho skončení prezradila?

Na festivale Uprising si vystupovala už po tretí raz. Ak by si mala porovnať pocity z tvojej premiéry na festivale a teraz, po víkende, zmenilo sa niečo?

Festival Uprising bol žánrovo zameraný na reggae a v minulosti sa tak aj volal. Uprising reggae festival. V tom čase som na ňom účinkovala prvýkrát. Bolo to určite iné, šlo o môj úplne prvý koncert so svojou kapelou v živote. To je vlastne šialené, keďže ide o obrovský festival a dostať sa naň nie je jednoduché. Bola som nadšená, no zároveň som sa veľmi bála výsledku. V ten deň nastala taká búrka, že musel byť evakuovaný areál a zrušili asi tri koncerty. Môj bol prvý po otvorení festivalového areálu krátko po búrke.

Pod pódiom bolo kopec blata a v ňom traja ľudia - môj priateľ , manželka gitaristu a jeden známy. Celkom vtipné. :-)  Potom prišlo ďalších, zhruba sto ľudí. A keď sme končili, chcela som ísť ešte raz. Bola som šťastná, že aj napriek rôznym vyhliadkam to dopadlo dobre. Vtedy som pochopila, že festival je hlavne o dobrej energii. Ľudia, ktorí ho navštevujú, to chápu a sú jej nositeľmi.

Hrať tam je vždy skvelé. Tento rok som na Uprising išla s Opakom. On zavolal aj Moeho, čo je dnes AMO. Mala som oveľa menší strach, pretože šou nebola na mojich pleciach, ale zároveň som vedela, že veľa ľudí príde kvôli nim. Preto som mala trošku trému. Človek nikdy nevie, ako ho prijme iné publikum. Tie piesne neboli moje - iba dve z tých, ktoré som spievala. Musela som sa ich naučiť a vytvoriť spôsob, akým si ich z časti "osvojiť". Aby sa mi skrátka dobre spievalo.

Išli sme oproti headlinerke (čiže v rovnakom čase), a napriek tomu tam už od začiatku čakalo množstvo ľudí. Hlavne všetci boli zvedaví na AMO. Mala som tam aj svojich fanúšikov, ktorých stretávam na koncertoch a končili sme s plným stanom. Všetci spievali s nami, mala som z toho eufóriu. Naozaj pekný pocit.

Podľa čoho ste vyberali skladby, ktoré tam odzneli?

Tentokrát vyberal Opak. Tie, ktoré sme robili spolu, sme si vybrali podľa toho, čo sa nám zdá, že mi sedí, a kde sa cítim dobre. Svoju pieseň som si vybrala podľa žánru a Frázy sú tiež z posledného EP. Zdali sa mi vhodné na túto udalosť.

Na ktoré z vystupujúcich kapiel si sa tešila ty?

Určite na Lauryn Hill. To bol môj sen. Ísť raz na jej Unplugged tour, aké mala kedysi. Tiež som chcela vidieť speváčku Nneka, no hrali sme súbežne, takže sa nedalo. A zo slovenských kapiel Medial Banana a Polemic. To sa mi podarilo. :-)

Čo patrí k tvojej povinnej festivalovej výbave?

Určite vreckovky - normálne aj vlhčené. A ostatné podľa toho, či spím doma alebo nie. Pokiaľ doma, stačia mi len peniaze, žuvačky, niečo na bolesť - keby náhodou, a asi rúž. To je všetko. Keď spievam, potom aj mikrofón, odposluch a kopec káblov. :-)

Si skúsená speváčka, ktorá má za sebou koncertovanie v kluboch i na väčších festivalových pódiách. Ktoré si užívaš viac? 

Pre mňa je najpodstatnejšie, či vidím dostatok dobre naladených ľudí. A keď sú milí aj organizátori a všetko, čo k tomu treba. Potom je jedno, kde si. Hlavné je pre mňa, či sa cítim dobre. A to v mojom prípade nesúvisí s priestorom.

Ako si strávila tohtoročné leto?

Tohtoročné leto bolo polo pracovné, nechýbal totiž ani oddych. Nahrala som nové piesne, nejaké ďalšie aj pripravujem. Točila som pár dní pre jeden seriál, koncertovala, bola na festivaloch a jednej letnej dovolenke. Je mi ľúto toho minulého času. Ešte by som si to všetko predĺžila. Leto mám rada.

Čo chystáš pre fanúšikov na jeseň?

Na jeseň určite nový klip a pieseň. A ešte nejaké ďalšie, no tie prídu možno až pred zimou.

Prečo odporúčaš navštíviť tento festival ľuďom, ktorí tak doposiaľ neurobili?

Pretože to nie je iba reggae. Ak nejaký festival, potom určite tento. Počuť na ňom i veľa podružných žánrov, akými sú soul, rap, dub, SKA. Všeličo. A hlavne je každý naladený veľmi pohodovo. Žiadne veľké pózerstvá a festivalová módna polícia. "Len" dobrá hudba, veselí ľudia. Veľa fajn jedla a energie!

Veronika je skvelá speváčka, ktorá by sa nestratila ani na hlavnom pódiu

S partnerom Filipom sú spolu už sedem rokov

Veronikin hit Butterflies. Jej hlas je na slovenskej hudobnej scéne jedinečný:

VeronikaS - Butterflies

Zdroj foto: Veronika Strapková / Archív Facebook

- - Inzercia - -