Dnes je utorok, 02.jún 2020, meniny má: Xénia, Oxana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa zo šteniatka stane vodiaci pes?

august 29, 2019 - 14:29
Dokáže vyhľadať dvere alebo voľné miesto na sedenie, pomôže pri nastupovaní do autobusu alebo spoľahlivo prevedie spleťou uličiek plnej prekážok. Vodiaci pes je pre mnohých nevidiacich ľudí nenahraditeľnou pomôckou, bez ktorej si už iba ťažko vedia predstaviť každodenný život. Kým sa však zo šteniatka stane plnohodnotný vodiaci pes, ktorý spoľahlivo plní úlohy s rozvahou a pokojom, musí absolvovať dlhý a náročný tréning.

Najmä v prvých mesiacoch s výchovou pomáhajú aj mnohí dobrovoľníci. Ich úloha je pre úspešný výcvik nenahraditeľná. Učia psíka základné povely, ale najmä mu pomáhajú privyknúť si na skutočný  ľudský svet. Ich práca je náročná na čas a trpezlivosť, robia ju však bez nároku na odmenu.

Pes z „dobrej rodiny“

Nie každý pes sa hodí na to, aby sa stal pomocníkom nevidiaceho človeka. Keďže výcvik je časovo, ale aj finančne veľmi náročný, kritéria na výber sú veľmi prísne. Najdôležitejšia je povaha psa: pes musí byť neagresívny, ale zároveň psychicky stabilný, lebo zodpovedá za bezpečnosť dvojice. Absolútna väčšina vodiacich psov sú labradory. Veľké zastúpenie majú tiež zlaté retrievery, ich krížence a v malej miere aj nemecké ovčiaky. Neznamená to však, že každý labrador bude automaticky aj dobrý vodiaci pes. „Psíky sú vyberané z nášho účelového chovu, v ktorom sa zameriavame na zlepšenie konkrétnych vlastností, ktoré psy na túto prácu potrebujú,“ približuje Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.  Psy musia byť zdravé, empatické a mať primeraný temperament. Musia sa vedieť sústrediť na vykonávanie príkazov, a to aj v prípade, že sa pohybujú v spoločnosti iných ľudí či psov.

Pomoc dobrovoľníkov

Samotnému výcviku vodiaceho psa  predchádza výchova, ktorá  sa začína po dvoch mesiacoch, kedy sa šteniatka od mamy dostanú k dobrovoľníkom. Tí bez nároku na honorár učia psíka základné povely, ale najmä mu pomáhajú privyknúť si na skutočný  ľudský svet. „Dobrovoľníci robia nenahraditeľnú prácu v prvých mesiacoch života budúceho vodiaceho psa. Ich úlohou je pomáhať mu  spoznať ľudský svet a zoznámiť ho s rôznymi prostrediami a situáciami, ktoré sa v bežnom živote vyskytujú. Práve v prvom roku života sa vytvára osobnosť šteňaťa a všetky skúsenosti, ktoré získa, či už pozitívne alebo negatívne, ho ovplyvnia na celý život.” hovorí Katarína Kubišová. Na výchovu samozrejme nie sú sami, po celý čas im pomáhajú odborníci. Dobrovoľníci pritom nie sú iba z radov jednotlivcov, ale zapájajú sa aj firmy. „DPD podporuje každoročne vo výcviku jedného vodiaceho psa, ktorý potom pomáha nevidiacemu človeku. Tento rok sme sa v rámci nášho interného projektu „Vidíme to rovnako“ rozhodli okrem finančnej podpory prispieť aj svojou prácou a pomôcť s prípravou budúceho vodiaceho psa v procese jeho socializácie a výchovy,“ hovorí Andrea Bačíková z kuriérskej spoločnosti DPD. Za DPD sa na túto úlohu podujala jedna zamestnankyňa, ktorá pod vedením a odborným dohľadom zamestnancov Výcvikovej školy pripravuje psíka na jeho budúce „služobné“ povinnosti. Súčasťou bratislavskej centrály kuriérskej spoločnosti DPD sa tak na takmer rok stala malá labradorka Hany. „Zamestnanci firmy vedia, aký je cieľ výchovy psíka a podľa toho sa k nemu správajú. Hany nijako nenarúša bežný pracovný život u nás. Práve naopak, príjemne ho dopĺňa. Konečným cieľom je, aby sa Hany naučila pokojne sa správať v ľubovoľnom prostredí,“ hovorí Andrea Bačíková

Špeciálna príprava

Približne po roku je pes pripravený na preskúšanie, počas ktorého sa ukáže, či bude vhodný na ďalší výcvik. Ak testami prejde, čaká ho ďalších osem mesiacov už pod dohľadom skúseného trénera. „Učí sa už konkrétne zručnosti, ktoré ako správny vodiaci pes bude potrebovať. Učí sa viesť nevidiaceho, nastupovať do výťahu, alebo autobusu, podávať spadnuté predmety,  upozorňovať na prekážky, alebo nájsť voľné miesto na sedenie,“ hovorí Katarína Kubišová.

 Veľmi dôležitou súčasťou celého procesu je zácvik klienta s vodiacim psom. „Pes a majiteľ budú tvoriť nerozlučnú dvojicu najbližších sedem rokov. Musia si pre to spolu povahovo vyhovovať a naučiť sa efektívne spolupracovať. Dvojice sa vyberajú doslova na mieru,“ približuje Katarína Kubišová.

- - Inzercia - -