Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Láska sa končí pri pokladni v potravinách

február 17, 2020 - 10:00
Láska síce ide cez žalúdok, ale nenajete sa z nej. A práve peniaze boli začiatkom konca už nejedného vzťahu. Preto je nesmierne dôležité rozprávať sa o nich, stanoviť si jasné pravidlá finančného fungovania a zvážiť, či je pre nás výhodnejšie mať samostatné účty, alebo jeden spoločný.

Ako moja známa hovorí: Láska sa končí pri pokladni v potravinách. Tam už hlavu v oblakoch musí vystriedať zdravý rozum. V romantických prapočiatkoch väčšinu mužov baví platiť všetky účty za kávu, večere, kino a iné nástroje zvádzania a asi ani jednej starostlivej žene vtedy nevadí ohurovať chlapa preplnenou chladničkou a kráľovskými raňajkami.

Ale dlhodobo by ani jednu stranu nebavilo ťahať to všetko iba zo svojho príjmu. Balans musí fungovať aj v tejto rovine vzťahu. Ak sa už rozhodnete s niekým žiť, čo najskôr otvorte tému rodinného rozpočtu a stanovte si jasné pravidlá jeho fungovania, platenia účtov a ďalších výdavkov, ktoré so spoločnou  domácnosťou súvisia. „Samotné peniaze nemusia byť problém, všímam si však, že nenaplnené očakávania medzi partnermi, súvisiace s peniazmi a rozpočtom, dokážu spolunažívanie v manželstve veľmi znepríjemniť. Treba si ale uvedomiť, že do vzťahu prinášame omnoho viac ako len peniaze,“ dodáva psychologička Lenka Uherová.

A tu vzniká otázka, čo je lepšie. Zriadiť si jeden spoločný účet, na ktorý budete prispievať rovnakou čiastkou, alebo proporčne svojim príjmom, alebo bude rozumnejšie, ak i naďalej bude mať každý z vás svoj vlastný účet? Väčšina Slovákov sa prikláňa k tej druhej možnosti. Jeden účet má iba štvrtina ľudí, ktorí žijú ako pár. Väčšinu z nich nájdeme vo vekovej kategórii nad 50 rokov. Viac ako polovica mužov a žien však uviedla, že má svoj vlastný účet. „V takom prípade však naši klienti využívajú možnosť zriadiť disponenta na manipuláciu so svojim účtom. Má ho viac ako polovica z nich,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Všetko má svoje výhody a nevýhody.

+Mať spoločný účet je ekonomickejšie, platíte iba jeden mesačný poplatok a máte prehľad o finančných transakciách svojho partnera.

- Nevýhodou je, že ak chcete vykonať akúkoľvek zmenu v súvislosti so spoločným účtom, potrebujete podpis aj druhého partnera.

- Pri spoločnom účte platí, že po úmrtí jedného z majiteľov spadá polovica zostatku ku dňu úmrtia do dedičského konania. Stáva sa, že v rámci dedičského konania môže iný dedič zdediť celý zostatok a tu môžu vznikať problémy. Pri dedení sa totiž rozlišujú línie/skupiny, kde sa v prvom rade riešia nároky manžela/manželky a detí a až v druhej línii sú rodičia, druh/družka. V prípade druh/družka teda platí, že ak majú deti, tie majú ako prvé nárok na dedičstvo. „Aj preto odporúčame, aby každý s partnerov mal svoj vlastný účet, je to prehľadnejšie, jednoduchšie, bezpečnejšie, dostupnejšie,“ dodáva L. Žáčová.

- V prípade, že si k svojmu účtu zriadite disponenta, aj tu počítajte s tým, že po úmrtí majiteľa účtu stráca disponent nárok na disponovanie s účtom a musí počkať na dedičské konanie. Preto je lepšie keď aj disponent má svoj vlastný účet.

Niekomu sa môže zdať čudné, ak partneri zdieľajú všetko okrem spoločného účtu. Iní považujú za čudné práve to, keď si partneri navzájom kontrolujú každý jeden výdavok, ktorý odchádza zo spoločnej kôpky peňazí. „Ľudia sú rôzni, majú rôzne potreby, preto nemusí všetkým vyhovovať spoločná kasa, ale pre niektoré vzťahy je práve spoločný účet zásadnou vecou pre ich fungovanie. Rozprávať sa o peniazoch je omnoho dôležitejšie, ako mať ich na jednej kope. V rodine nikdy nesmú byť tabu,“ radí psychologička.

- - Inzercia - -