Dnes je štvrtok, 09.apríl 2020, meniny má: Milena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prvý kávový ples a jeho šiesty ročník uzavrel plesovú sezónu

február 25, 2020 - 16:04
Určite nám dáte za pravdu, že vôňa kávy patrí k tým najkrajším a najpríťažlivejším. Už aj na Slovensku sa pomaly ale isto začína z podávania kávy stávať umenie.

Definitívny koniec nstanstných práškových náhrad kávy a kapsúl nastal už dávno a dnes sa k slovu hlásia baristi. Viete o tom, že na Slovensku sa organizuje aj 1. kávový ples na svete? Tento rok bol už neuveriteľný šiesty ročník. V sobotu, 22. februára sa v trnavskom hoteli Holiday Inn šírila vôňa kávy vo všetkých priestoroch. Káva síce všetkému dominovala, avšak hlavný organizátor plesu Oldřich Holiš s manželkou Martinou sa postaral aj o skvelý program, catering a sprievodné akcie.

Ples otvorilo netradičné spojenie fujaristu a speváka ľudových piesni Vlada Homolu, tanečnej skupiny Starmania s tanečníkmi zo zoskupenia Phantoms Crue. Oblečení do ľudových krojov rozohriali tanečný parket, na ktorý vzápätí vkročil moderátor večera Štefan Skrúcaný. Svojim šarmom uviedol prvé tanečné kolo a až do skorých ranných hodín uvádzal jednotlivé časti programu.

A nebolo toho veru málo. Organizátor plesu Oldřich Holiš, ktorý sa káve venuje od roku 1996, v roku 2005 priniesol na trh vlastnú značku Coffee VERONIA a založil akreditované školiace stredisko Academy of Coffee a MEDZINÁRODNÝ KÁVOVÝ INŠTITÚT má v sebe aj veľkú dávku porozumenia a charity. Preto sa rozhodol výťažok z tomboly venovať dvom ťažko chorým dievčatkám. 9-ročnej Nikolke Polákovej s ojedinelou diagnózou chylothorax a dnes bojuje aj s detskou mozgovou obrnou, autizmom, nerozpráva, je na vozíku a je výhradne odkázaná na pomoc druhých. Druhým postihnutým dievčatkom je 20-ročná Nikola Filipová. Od narodenia má diagnózu Downov syndróm.

V Academy of Cofee sa okrem iného venujú aj výchove mladých baristov. A práve na plese boli ocenení tí najlepší. Súťaž ,,SLOVAK BARISTA CUP'' junior je súťaž mladých baristov zo Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii zo Slovenska. Víťazi poletia do Brazílie na kávovníkové plantáže spoznávať brazílsku kultúru a zákulisie zo sveta kávy, od jej pestovania cez zbery, spracovanie, praženie a správnu prípravu. V znamení charity sa nieslo aj odovzdanie finančnej podpory dvom našim významným paralympionikom Veronike Vadovičovej a Martinovi France. Tým podporu venoval Slovenský živnostenský zväz a finančný dar dostali aj od val Medzinárodného kávového inštitútua jeho partnerov ktorého prezidentom je práve Oldřich Holiš. Ďalším milým momentom bola gratulácia k okrúhlym narodeninám znalcovi kávy Doc. PharmDr. Jozefovi Augustínovi PhD. 25 rokov o káve prednášal na univerzite a dnes dokáže o pestovaní, pražení a servírovaní kávy rozprávať hodiny. Hostia, medzi ktorých patril napríklad veľvyslanec Brazílie na Slovensku Eduard Ricardo Gradilone Neta s manželkou, alebo prezident Brazílsko-Slovenskej obchodnej komory Milan Cigáň s manželkou, si však na svoje prišli v plesových róbach najmä na parkete a pri cateringových stoloch. Program vyšperkovala vynikajúca česká herečka a speváčka Kateřina Brožová, Felix Slováček mladší alebo Faber dance school, Ako povedal Oldřich Holiš, v spolupráci s agentúrou Bluemark a jej riaditeľom Jánom Kubišom, išlo počas sobotňajšej noci hlavne o to, aby sa hostia hlavne zabavili, v kruhu svojich priateľov zabudli na každodenný stres a tiež aby sa podozvedali zaujímavosti o najpredávanejšom nápoji na svete: káve. Viete, že obchod s kávou živí na svete 100 miliónov ľudí, denne sa vypije 2 miliardy šálok tohto moku a že len na Slovensku sa jej ročne vypije približne 13 000 ton?

- - Inzercia - -