Dnes je štvrtok, 09.apríl 2020, meniny má: Milena
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Až 60 % ľudí nepozná svoju hladinu cholesterolu

február 27, 2020 - 14:00
Problém s cholesterolom sa týka čoraz viac ľudí. Svedčí o tom aj údaj z prieskumu, z ktorého vzišlo, že viac ako 36 % opýtaných ľudí s ním má alebo malo problém. Práve zvýšený cholesterol spôsobuje kardiovaskulárne choroby, na ktoré zomrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu.

Prieskum spoločnosti Mylan pod značkou ArmoLIPID bol realizovaný na vzorke 1000 ľudí, z toho 52 % mužov a 48 % žien vo veku 18 až 60 a viac rokov.

Hladina cholesterolu je dôležitým faktorom

Alarmujúce je, že až 60 % z opýtaných nepozná svoju hladinu cholesterolu a 39 % dokonca nevie aké zdravotné komplikácie im môže zlá hladina cholesterolu spôsobiť. Pritom hladina cholesterolu nad 5,0 mmol/l je ukazovateľom, že máte dočinenia s vysokým cholesterolom a ten sa ukladá v stene tepien a upcháva ich.

Neriešením tohto problému si môžete privodiť srdcový infarkt a iné kardiovaskulárne ochorenia, na ktoré ako už bolo spomínané celosvetovo umrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu. “Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení nebolia a nemajú príznaky, preto ich ľudia ignorujú. A pritom choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva,” upozorňuje kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák.  

Cholesterol pod kontrolou

Prieskum ukázal, že až 43 % opýtaných preferuje liečbu na prírodnej báze. Uchyľovať sa k liekom nemusí byť teda prvým krokom v boji proti cholesterolu. Niekedy stačí zmena životného štýlu a teda zaradiť do svojho denného programu fyzickú aktivitu, znížiť energetickú hodnotu potravín (tuk a cukor) a zvýšiť príjem ovocia, zeleniny a tvrdej pitnej vody.  Samozrejme nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu i soli. Nezabúdať na dostatok spánku a relaxačné aktivity.

Pomoc vo forme výživových doplnkov

S opatreniami viažucimi sa na zmenu životného štýlu sa spája pojem „zdravé funkčné potraviny“, inými slovami nutraceutiká. Je to doplnok výživy obsahujúci bioaktívne zložky izolované z potravín, ktoré sú spracované vo farmaceutickej kvalite. Zároveň ide o doplnok, ktorý zlepšuje zdravotný stav v dávkach presahujúcich dávky získané z bežnej potravy. Práve ArmoLIPID PLUS je spojením až šiestich nutraceutík. Na kontrolu lipidov slúži fermentovaná červená ryža, polikozanol a berberín. O hladinu homocysteínu sa stará kyselina listová. Podstatnou súčasťou ARMOLIPID PLUS sú aj antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antixodantu, ktorým je astaxantín (500-krát účinnejší ako vitamín E), a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu (svalová bolesť).

- - Inzercia - -