Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jarné maľovanie bytu alebo domu. Čím začať a na čo si dať pozor?

marec 23, 2020 - 09:00
Vymaľovať dom alebo byt môžete kedykoľvek, ale jar sa k tomu vyslovene ponúka. Do maľovania sa môžete pustiť sami, stačí dodržať správny pracovný postup. Obzvlášť dôležité sú prípravné práce, napríklad ošetrenie stien a odstránenie prípadných plesní, ktoré sú nielen nevzhľadné, ale predstavujú aj zdravotné riziko.

Ako sa zbaviť zdraviu škodlivých plesní

Pokiaľ máte v interiéri vlhké alebo nedostatočne izolované miesta, riziko plesne hrozí práve tu. Nielenže kazí estetický dojem, ale plesňové spóry sú zákerné, pretože môžu spôsobiť alergické reakcie, astmu, podráždenie očí a kože. „Pokiaľ narazíte pri maľovaní stien na pleseň, je potrebné sa jej zbaviť. Prvým krokom sanačného postupu by malo byť usmrtenie plesní a ich mechanické odstránenie. Pleseň na napadnutých plochách sa nesmie odstraňovať zasucha, aby nedošlo k vdychovaniu zdraviu škodlivých výtrusov plesní a kontaminácii okolia. Napadnuté miesta sa preto namočia biocídnym prípravkom a pleseň sa opatrne odstráni špachtľou. Pri aplikácii v interiéri v priebehu nanášania a schnutia je potrebné zaistiť dôkladné vetranie,“ vraví Stanislav Polívka zo spoločnosti HET, ktorá je predným českým výrobcom náterových hmôt.

Ako správne používať biocídne prípravky

Odstránenie plesní je nutné robiť do maximálnej možnej hĺbky. Na obnažený podklad sa opäť aplikuje biocídny prípravok, aby aktívne zložky mohli preniknúť až k plesňovému mycéliu hlboko v murive. V prípade silného napadnutia je možné prípravok aplikovať aj viackrát a nechajte ho pôsobiť minimálne 6 až 12 hodín. „Pri sanácii napadnutého muriva je vhodné použitie prípravku kombinovať s následným pretrením náterovou hmotou, ktorá je tiež ošetrená biocídnym prostriedkom. Podstatne sa tak zvýši preventívna ochrana pred ďalším možným vznikom plesní. Vhodné sú biocídne prípravky, ktoré neobsahujú anorganicky viazaný chlór. Ten spôsobuje vznik nežiaducich hygroskopických solí vedúcich k zasoľovaniu a následnému zvyšovaniu vlhkosti muriva.  Ďalšou výhodou je, že tieto prípravky nemajú bieliace účinky a po ich aplikácii nevznikajú na stenách fľaky,“ upresňuje Stanislav Polívka zo spoločnosti HET.

Prečo vznikajú plesne na stenách a ako zaistiť, aby sa nevracali

Plesne alebo riasy rastú a množia sa tam, kde majú zabezpečený minimálny zdroj živín, priaznivú teplotu, ale predovšetkým vlhkosť. Často ich výskyt súvisí so zle dodržovanými vlhkostne teplotnými podmienkami vnútorného prostredia bytu alebo domu (prechod na iný typ kúrenia, zníženie vetrania a pod.). Ďalšia časť primárnych príčin súvisí so zle udržovaným objektom, technickými chybami pri stavbe, pri rekonštrukciách (nedodržanie technických noriem na hrúbku obvodovej konštrukcie, vznik tepelných mostov, nevhodne alebo zle urobenej izolácie základov a strešných krytín, nevhodná výmena okien a celý rad ďalších).

Aby ste hubenie plesní nemuseli nabudúce absolvovať zase, je potrebné vytvoriť v byte také podmienky, aby k ich výskytu vôbec nedochádzalo. Hlavná je pravidelná výmena vzduchu. „Vetrať je potrebné v každom ročnom období. Bohužiaľ je nutné vetrať nielen nárazovo, ale aj pravidelne. Práve preto sú vetracie jednotky ideálnym variantom,  ako výmenu vzduchu v domácnosti zaistiť. Pri výbere je potrebné zamerať sa aj na vhodnú ponuku filtrov, hlučnosť počas prevádzky a zvukový útlm jednotky,“ hovorí produktový špecialista spoločnosti KORADO Martin Preclík.

Dôkladne zakryte podlahy a nábytok dajte do stredu miestnosti

Skončíme tým, čím sa má správne začať. Pred každým maľovaním je potrebné spraviť niektoré prípravne práce. Čím lepšie sa pripravíte, tým kratšiu dobu strávite zametaním zoškrabanej farby a utieraním machúľ. Nábytok buď z maľovanej izby úplne vysťahujte, alebo ho aspoň presuňte do stredu miestnosti a dobre zakryte. Kvapky farby sa môžu dostať aj na radiátory, zásuvky, svetlá a okenné tabule. Preto ich tiež zakryte igelitom a zalepte izolačnou páskou.

 

- - Inzercia - -