Dnes je utorok, 14.júl 2020, meniny má: Kamil
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Žiaci sa dnes vrátili do škôl, účasť je však dobrovoľná

jún 01, 2020 - 17:50
Žiaci prvého stupňa a piateho ročníka základných škôl sa dnes opäť posadili do školských lavíc. Umožnili to opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva SR a rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Od 1. júna sú otvorené aj jasle, materské školy, špeciálne materské školy a prvý až piaty ročník špeciálnych základných škôl. Školská dochádzka je však dobrovoľná, rodičia tak môžu naďalej ostať s deťmi doma. Žiaci šiesteho až deviateho ročníka sa budú vzdelávať dištančnou formou.

Ako sú na tom ďalšie vzdelávacie inštitúcie?

V rámci uvoľňovania opatrení Ministerstvo školstva umožnilo základným umeleckým školám od 1. júna organizovať pre žiakov individuálne hodiny. Povolilo taktiež fungovanie školských klubov. Obnovenie činnosti sa umožnilo aj stredným školám, no len na účel konania skúšok, akými sú komisionálne, jazykové či prijímacie skúšky a tiež maturitné či absolventské skúšky. Činnosť je tiež povolená na účel skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania.

Pre vykonanie štátnej jazykovej skúšky môžu svoju činnosť obnoviť od 1. júna jazykové školy zaradené do siete škôl a školských zariadení SR. Obnoviť svoju činnosť môžu aj prevádzkarne, v ktorých sa prevádzkuje živnosť starostlivosti o deti do šesť rokov, výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže, či v ktorých sa poskytujú služby výchovy a starostlivosti o deti a mládež. V týchto prípadoch však musí rozhodnúť zriaďovateľ.

Zabezpečenie hygienických pomôcok

Otvorenie škôl od 1. júna sprevádzali prísne hygienické a ochranné opatrenia. Za vytvorenie a udržanie bezpečného prostredia pre žiakov aj pedagógov na konkrétnej materskej alebo základnej škole bude zodpovedný jej zriaďovateľ. „Platí to aj pre zabezpečenie dostatočného množstva ochranných rúšok, rukavíc, dezinfekcie či ďalších pomôcok, ktoré si bude vyžadovať prevádzka škôl v júni,“ uvádza sa v tlačovej správe. Ministerstvo 20. mája uviedlo, že v spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv SR sa snaží pomôcť školám a ich zriaďovateľom pri zabezpečení dostupných ochranných pomôcok na prvé dni po otvorení škôl. O ďalších možnostiach pomoci v nasledujúcich júnových dňoch bude Ministerstvo školstva priebežne informovať školy a ich zriaďovateľov po dohode so Správou štátnych hmotných rezerv SR.

Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie ochorenia Covid-19. Na koronavírus bolo na Slovensku pozitívne testovaných 1 521 ľudí. Doteraz umrelo 28 ľudí s pozitívnym testom na Covid-19. Z ochorenia sa vyliečilo 1 366 ľudí.

- - Inzercia - -