Dnes je pondelok, 21.január 2019, meniny má: Vincent
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Čas strávený s rodinou: Skúste spojiť príjemné s užitočným!

máj 21, 2018 - 10:33
Aj vy sa denne točíte v jednom kolotoči a neviete, ako z neho vystúpiť? Napriek tomu nestíhate všetko, čo ste si naplánovali a nezostáva vám čas ani na deti a na partnera. Riešenie je však možno úplne jednoduché. Skúste skĺbiť príjemné s užitočným.

Aj vy máte pocit, že deň má príliš málo hodín na to, aby ste doň vtesnali aj čas na partnera, deti a záľuby? Vôbec to tak nemusí byť. Skúste skĺbiť príjemné s užitočným. Výsledkom tak bude napríklad poriadok v domácnosti, ale aj príjemne strávený čas s rodinou, zdravý psychický a fyzický vývin vašich detí. Prezradíme vám, ako na to!

Čas s deťmi pri stole

Vedci hovoria, že na výchovu detí dokážame najlepšie vplývať práve vďaka času, ktorý s nimi strávite. Čo všetko im dáva spoločné stolovanie? Divili by ste sa, ako veľa dokááže tento jednoduchý zvyk. Ani zďaleka nejde len o bohatší život či prežívanie každodenných myšlienok a zážitkov. Zoznam je naozaj dlhý: únik od technológií asi každého druhu, nižšie riziko rozvoja obezity, ale aj boj s poruchami prijmu potravy. Vždy, keď budete môcť, sadnite si spoločne s deťmi a partnerom za jeden stôl. Nejedávajte každý v inom čase, na inom mieste alebo pri televízii. Stavte na spoločné stolovanie. Zdá sa to síce ako maličkosť, no vo vašj rodine urobí viditeľný rozdiel. A ak z neho chcete vyťažiť maximum, držte sa týchto jednoduchých pravidiel a urobte zo spoločného jedenia svoj vlastný rodinný rituál. 

Maškrta ako sladký záver

Príprava jedla by nemala byť o snahe len na vašich pleciach. Práve naopak. Mali by ste do nej zapojiť všetkých členov rodiny. Pravidelná zodpovednosť za domáce práce vašim deťom pomôže nielen pri budovaní správnych návykov, ale aj charakteru či hodnôt. Skúste do varenia zapojiť naozaj každého. Začnite spoločným nákupom, pokračujte rozdelením prác pri príprave jedla, pekne ho spolu zjedzte a nezabudnite ani na spoločné upratovanie. Odmenoju každého člena môže byť nejaká sladkosť alebo obľúbená maškrta.

Zdravie a čerstvé suroviny sú základ

Pre zdravý vývin vás, ale aj vašej rodiny, je dôležitá najmä zdravá strava. Overené sú jednoduché jedlá, ktoré budú nielen rýchle, ale aj zdravé. Presne tak predídete zlozvykom vašich detí v otázke jedenia či dokonca obezite. Pri plánovaní rodinného menu nezabúdajte ani na čerstvé ovocie, zeleninu, mliečne výrobky a iné, zdraviu prospešné potraviny. Skvelým variantom môžu byť napríklad aj rôzne bio produkty bez zbytočných farbív a aróm. K hlavnému chodu si všetci doprajte napríklad pohár bio šťavy, či mliečneho nápoja. Možností máte neúrekom a fantázii sa v tomto ohľade medze nekladú.

Vypnite všetky obrazovky

Technológiám za rodinným stolom by ste mali vyhlásiť červenú. Až v tomto prípade sa so svojou rodinou spojíte naozaj plnohodnotne. Nielen vaše deti, ale ani vy či váš partner by ste nemali počas večere uprene pozerať na mobilný telefón či obrazovku. Tie vám predsa neutečú a pozerať do nich buedte môcť aj neskôr. Radšej sa pozerajte do svojho taniera a na členov svojej milovanej rodiny. Okrem toho, k rodinnému stolu môžete pravidelne pozvať aj starých rodičov alebo súrodencov, aby sa celá rodina utužovala a lepšie spoznávala.

Spolu zabudnete na problémy

Počas spoločného stolovania je dôležité, aby mal každý priestor povedať to, čo ho zaujíma. Tém na rozhovor máte doslova nekonečno: od rôznych zážitkov, cez pocity a tajomstvá, až po plány do budúcna.Pamätajte, že ak sa chcete o svojej rodine dozvedieť čo najviac, musíte sa navzájom počúvať. Zabudnite na problémy, správy o katastrofách či témy, ktoré by mohli vyvolať ostrejšiu diskusiu, alebo dokonca hádku. Príjemné  myšlienky prídu samy a tie nepríjemné odídu, ak sa budete na seba viac usmievať, nebudete zvyšovať hlas a prekrikovať sa jeden cez druhého. Jednoducho sa uvoľnite a užite si jeden druhého. Ste predsa doma a medzi svojimi. Darujte sebe aj svojej rodine plnohodnotne strávený čas a vetu ,,dnes nemám čas" vyhoďte zo svojho slovníka. Vytvorte si vlastné rodinné rituály, dajte im zmysel, čím podporíte i zdravý vývin svojich detí. Všetko, čo potrebujete k spoločnému stolovaniu je úsmev na tvári, rodina pokope a tie správne,  zdravé a čerstvé suroviny.

Naše aktivity: 

- - Inzercia - -