Dnes je nedeľa, 25.august 2019, meniny má: Ľudovít
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Nepríjemný kašeľ: Ako ho liečiť? Prinášame účinné tipy!

november 07, 2018 - 11:26
Kašeľ je obranný mechanizmus ľudského tela, vyvolávajú ho podráždené bunky sliznice dýchacích ciest. Je to varovný signál, pretože ak je človek zdravý, kašeľ nie je na čistenie dýchacích ciest potrebný. Ohrozené telo sa však začne brániť práve kašľom, ktorý je záťažou pre celý organizmus.

Na kašeľ bylinkami a medom

Všetci vieme, že kašlať na kašeľ sa nevypláca, no kým nie je veľmi zle, tlmíme ho všeličím, čo nám príde pod ruku. Najjednoduchšie je vbehnúť do lekárne a kúpiť si niečo „zaručené“. Skúšali ste však proti bolesti hrdla a kašľaniu zabojovať pomocou prírody?

Zdravé dýchacie cesty sú veľmi odolné a majú dobre vyvinutú schopnosť samočistenia. Je to vďaka špeciálnej vrstve hlienu a pohybu riasiniek, kde sa zachytávajú cudzie častice – mikroskopický prach, peľ, drobné nečistoty a podobne. Vo vzduchu sa však nenachádzajú iba neškodné čiastočky, ale aj nebezpečné choroboplodné zárodky, ktoré sú príčinou prechladnutia.

Čo spôsobuje prechladnutie?

Pri prechladnutí sa riasinky často zlepia hustým hlienom a vtedy nie sú schopné plniť hlavnú funkciu – odvádzať cudzie látky z dýchacích ciest. Ak už vírusy napadnú sliznicu v hrtane, priedušnici a pľúcach, organizmus začne pociťovať dráždenie na kašeľ. Ak silnie, ochranný povlak na sliznici priedušiek sa môže odtrhnúť, sliznica zostane bez ochrany a riziko pokračujúcej infekcie sa zvyšuje. Čo pomôže?

Skúste fytoterapiu

Fytoterapia je prírodné liečenie chorôb. Je známa už odpradávna a využíva sa v rôznych kútoch sveta. Dôležité je vedieť, aký účinok majú jednotlivé bylinky na organizmus a s akými zdravotnými problémami dokážu telu pomôcť. Proti kašľu a nachladnutiu dýchacích ciest pomôžu napríklad zázvor, klinčekovec alebo haritaki. Prvé dva máme na dosah, stačí, ak sa ich naučíme správne a účinne využívať v domácom liečení.

Až 400 účinných zložiek

Zázvor, resp. ďumbier lekársky pozná v súčasnosti azda každý. Je obľúbený v čaji, no aj v gastronómii. Tento zaujímavý koreň pochádza z Číny a obsahuje približne štyristo účinných zložiek. Medzi najdôležitejšie patria antioxidanty a enzýmy. Podporuje správnu funkciu dýchacieho systému, pôsobí protizápalovo a antioxidačne, znižuje horúčku, pomáha pri vykašliavaní, zároveň brzdí množenie baktérií a vírusov. Obsahuje látky, ktoré prispievajú k udržaniu optimálnej sekrécie a uvoľneniu dýchacích ciest. Vďaka množstvu vitamínov a éterických olejov podporuje imunitu. Vypestovať si ho možno dokonca aj doma.

Nielen voňavé

Plody klinčekovca voňavého poznáme ako aromatické korenie – klinčeky. Ide o prenikavo voňajúce, vysušené pupene kvetov charakteristickej chuti, pochádzajúce z Indonézie, Zanzibaru, Madagaskaru či Filipín. Dnes sa už pestujú po celom svete. V liečiteľstve sú známe tlmením bolesti a ničením mikroorganizmov. Pozitívne účinky uznáva aj západná medicína. Napríklad vo svete rešpektovaná nemecká komisia schválila a odporučila použitie esenciálneho 1 až 5-percentného oleja z kvetného puku pri zápaloch sliznice úst a hltanu ako antiseptika a zároveň anestetika s antibakteriálnym a antifungálnym účinkom. Pri inhalácii dezinfikuje dýchacie cesty, lieči prieduškové zápaly. V ľudovom liečiteľstve sa klinčeky zvykli predovšetkým prežúvať – zbavovali ústnu dutinu nepríjemného zápachu, bolesti zubov a prinášali úľavu pri dráždivom kašli.

Kráľ Tibetu

Poznáte vrcholiak myrobalanový, resp. haritaki? Pravdepodobne nie, je to totiž bylina z ďalekého Tibetu, rastúca v nadmorskej výške až do 1 500 metrov. Nazýva sa aj kráľom Tibetu a je považovaná za najdôležitejšiu liečivú rastlinu v ajurvéde. Názov haritaki v sanskrte znamená „odplavenie“, čo presne vystihuje jej čistiaci účinok. Práve v prípade kašľa podporuje zdravú funkciu a optimálnu sekréciu dýchacích ciest. Má aj vynikajúce antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky, vďaka čomu výrazne pomáha pri bolestiach hrdla alebo astme. Účinne redukuje množstvo baktérií v slinách, pričom efekt po užití pretrváva až tri hodiny, výrazne posilňuje aj funkciu imunitného systému.

Med – mocný spojenec

Účinok bylín podporí a zosilní med, ktorý si poradí s nepríjemným hlienom a výrazne podporuje imunitný systém. Vďaka obsahu propolisu má navyše protizápalové a hojivé účinky. Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam zmierňuje nielen bolesť v krku, ale zabíja aj určité druhy baktérií, ktoré spôsobujú infekciu. Napríklad, profesionálni speváci bežne používajú med na upokojenie hrdla a hlasiviek pred vystúpeniami.

Suchý kašeľ

Kašeľ možno rozdeliť do dvoch fáz. Spočiatku ochorenia ide o suchý dráždivý kašeľ, ktorý spravidla netrvá viac než tri dni. Je spontánny, často sa vyznačuje kŕčovitými záchvatmi, pričom sa nevykašliava žiadny hlien. Vtedy odborníci odporúčajú siahnuť po antitusikách, čiže prípravkoch potláčajúcich kašeľ, no skúste najskôr osvedčené domáce prípravky – napríklad naparovanie klinčekovým odvarom.

Produktívny kašeľ

Keď kašeľ neustupuje, riasinky na sliznici sú už zlepené hustým hlienom, nechránia dýchacie cesty a neodvádzajú choroboplodné častice z organizmu. Kašeľ sa mení na produktívny s tvorbou hlienu, čo pomáha prirodzenej obranyschopnosti. Tento kašeľ už nepotláčame, ale podporujeme vykašliavanie hlienu: pijeme veľa tekutín, prieduškový čaj, teplé mlieko s medom, pomáha tiež naparovanie a teplý kúpeľ nôh. Vykašliavanie podporujú tzv. expektoranciá alebo mukolytiká. Obsahujú látky, ktoré zasahujú priamo do štruktúry hlienu, znižujú jeho hustotu a tým umožňujú vykašliavanie.

Zázvorový čaj

Na strúhadle nahrubo nastrúhame očistený kúsok koreňa veľký asi ako palec, vsypeme do litrovej nádoby a zalejeme vriacou vodou, necháme asi 5 minút lúhovať. Pridáme šťavu z polovice citróna, precedíme cez sitko a do chladnejšieho čaju (nie teplejšieho ako 50 stupňov) pridáme med. Čaj prehreje celé telo, má povzbudzujúce účinky, prečistí organizmus a priaznivo vplýva na dýchacie cesty.

Pozor však na konzumovanie kúskov zázvoru, lebo môžu popáliť žalúdočnú stenu. Pri kupovaní koreňa zázvoru dbajte na to, aby nikde nemal ani stopy po plesni.

- - Inzercia - -