Dnes je streda, 20.február 2019, meniny má: Lívia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Filmový chodník slávy patrí aj Štefanovi Kvietikovi

jún 21, 2013 - 13:16
"Musím sa priznať, že tieto chvíle sú už pre mňa vzácne a ja vám za ne ďakujem," uviedol legendárny herec na ceremoniáli.
Na bratislavský Filmový chodník slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava dnes pribudla pamätná dlaždica s menom významného herca Štefana Kvietika. Na ceremoniáli sa zúčastnil spoločne s Ladislavom Chudíkom a Máriou Kráľovičovou, ktorým sa rovnakej pocty dostalo v minulosti. Na dlaždici je nielen jeho meno, ale aj rukou písaný podpis a dátum ocenenia. Ide už o štvrtú osobnosť, ktorej meno zdobí chodník pred divadlom. Okrem spomínaných tu má svoju dlaždicu aj Jozef Adamovič.
 
Dojatý herec sa niekoľkokrát poďakoval svojim fanúšikom i kolegom vrátane prítomných Kráľovičovej a Chudíka. "Nečakal som, že budú svedkami mojej drobnej oslavy a pocty a hlboko si vážim, že sú to oni, kto sú prítomní v tejto chvíli," vyhlásil. Nezabudol ani na ostatných hercov z Mestského divadla P. O. Hviezdoslava. "Keby všetci, ktorí účinkovali v tomto divadle, mali možnosť byť tu s nami, je táto ulica vydláždená osobnosťami, ktoré navždy ostanú zapísané v dejinách slovenského hereckého umenia," uviedol. Podľa jeho slov mal vo svojom živote to šťastie, že stretol kolegov a pedagógov, ktorí mu pomohli rozvinúť jeho schopnosti a naučili ho úcte a pokore. Tiež povedal, že si vždy nesmierne vážil a miloval svojich divákov. "Som im vďačný a je to tiež ich zásluhou, že tu dnes môžem stáť a odhaliť túto dlaždicu. Musím sa priznať, že tieto chvíle sú už pre mňa vzácne a ja vám za ne ďakujem," uzavrel za potlesku prítomných. 
 
Filmový chodník slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava založili Medzinárodný filmový festival Bratislava, Hlavné mesto SR Bratislava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko v roku 2009 s cieľom každoročne si uctiť významných slovenských filmových a divadelných umelcov, tvorcov a profesionálov. Zakladateľkou myšlienky Filmového chodníka slávy je exprezidentka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Mária Reháková. 
 
Infoblok:
Sedemdesiatdeväťročný Štefan Kvietik (1934) vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Začínal v Armádnom divadle v Martine a bol členom činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Pôsobil aj ako pedagóg na VŠMU. V rokoch 1990 až 1994 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Kvietik je nositeľom viacerých ocenení, okrem iného štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy (2004). Na udeľovaní cien Osobnosť televíznej obrazovky za rok 2009 ho uviedli do Siene slávy. Hral v desiatkach filmov, napríklad v tituloch Boxer a smrť (1962), Majster kat (1966), Medená veža (1970), Červené víno (1976), Sneh pod nohami (1978), Tisícročná včera (1983), Alžbetin dvor (1986), Sedím na konári a je mi dobre (1989) či Tábor padlých žien (1997).
 
Zdroj: SITA, RED
Foto: Daniel Kaplavka

- - Inzercia - -