Dnes je utorok, 02.jún 2020, meniny má: Xénia, Oxana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Kabelky na mieru

január 03, 2012 - 16:59
Túžite po jedinečnom kúsku, pri ktorého tvorbe sa môžete sama podieľať? Po niečom jedinečnom, vyrobenom z najexkluzívnejších materiálov iba pre vás v jedinom exemplári na svete? Zoznámte sa s originálnym konceptom Katie´s Bag z dielne Kataríny Feix.

 

Ako ste sa dostali k nápadu dizajnovať kabelky?
Bolo to v rámci plesovej sezóny, kedy som sama mala veľký problém nájsť kabelku, ktorá by sa mi hodila k plesovej róbe. Behala som po obchodoch a bola som frustrovaná z ponúkaného výberu, ktorý bol na jednej strane nekonečne fádny a uniformovaný a na druhej väčšina tých kabeliek o pojme „kvalita“ ani nepočula.


A kedy prišiel ten moment, keď ste si povedali - idem do toho?
Tak v jednu noc, kedy som nemohla spať, sa mi tento nápad (akokoľvek bizarne to znie) doslova prisnil. Celá pointa vychádzala z jednej myšlienky, s ktorou som sa stretla v zahraničí, a to idea značky „Build a Bear“. Je to hračkárska firma, kde si každý môže z ponúkaných komponentov poskladať svojho vlastného medvedíka podľa chuti. Tento projekt sa mi už vtedy na prvý pohľad zapáčil a tá jednoduchá myšlienka mi pripadala geniálna. A vtedy v noci sa mi myšlienky spojili a rozmýšľala som nad tým, aké by to bolo jednoduché, keby som si takýmto spôsobom mohla vyskladať presne takú kabelku akú potrebujem… A jednoduchý, a pritom úžasný nápad bol na svete.


Prečo ste sa rozhodli vyplniť túto dieru na slovenskom trhu?
Presne ako som už spomínala na začiatku predchádzajúcej otázky, ponuka, s ktorou sa bežná klientka u nás v obchodoch stretne, sa dá principiálne rozdeliť na dve skupiny - kabelky od svetových dizajnérov, táto ponuka je však vždy obmedzená jedným až dvoma modelmi, pri ktorých musíte mať šťastie, aby sa vám hodili k vašim šatám alebo potom je tu ponuka rôznorodejšia, ale tu sa o nejakej kvalite, dizajne, invencii a originalite hovoriť nedá. Je to ponuka „no name“ produktov väčšinou pôvodom „made in China“…

 


Spomínate si na vašu prvú kabelku?
Tak na tú si spomínam úplne dokonale. Bola to kabelka, ktorú som si vymyslela i napriek tomu, že všetci zainteresovaní subdodávatelia krútili hlavami, či to naozaj myslím vážne, že sa chcem pustiť do jej realizácie. Bola to síce v princípe jednoduchá kabelka, ale jej povrchová úprava už taká jednoduchá nebola. Bola vyhotovená zo zlatej kože, ktorá mala laserom vyrezaný motív, drobné guličky. Do týchto guličiek bolo osadených 3 880 Swarovského kameňov. Celá realizácia bola  vyhotovená ručne, bez nároku na čo i len jediný omyl. Z toho dôvodu som v tomto nedôverovala nikomu natoľko, aby som to pustila z vlastných rúk, takže táto kabelka je originál hand made mnou vyrobený. Strávila som nad ňou mnoho dní a večerov. Dokopy ak by som to mala vyčísliť, je to asi 100 hodín práce. Takže táto kabelka sa asi automaticky zaradila do kategórie – Nepredajná. Nakoniec si  však ako prvá našla svoju šťastnú majiteľku a dostala meno Zlatý ježko.


Aký servis dokážete poskytnúť svojej potenciálnej klientke ?
Dokážeme vyrobiť kabelku podľa jej predstáv! To je asi to najdôležitejšie posolstvo pre naše klientky. A ak konkrétnu predstavu nemá, dokážeme jej urobiť návrh, ako by jej kabelka mohla vyzerať a ona si do toho môže vniesť vlastný rozmer, kúsok svojej kreativity. Pre mnohé dámy iste bude argumentom a prínosom myšlienka, že každá kabelka z našej dielne je tak trochu umeleckým dielom a jediným kusom v takom prevedení, aký si ona zakúpi.

 


Ako prebieha proces tvorby od nápadu až po samotnú realizáciu ?
Mnohokrát je to dlhá a nie až tak jednoduchá cesta ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prvá je myšlienka, potom kresba, potom technický výkres, potom nájsť subdodávateľov na komponenty. Keď mám všetky základné komponenty a materiály pokope, idem s tým do výroby, kde začneme spolu s výrobným tímom realizovať takzvaný nultý model. To trvá častokrát aj mesiace. Musíme doladiť výrobné postupy, odskúšať materiály, ktoré sa na daný model dajú použiť a ktoré nie. Sú to desiatky hodín mravčej práce tímu profesionálov. Potom, keď dospejeme k absolútnemu odskúšanému a dokonalému modelu, začíname výrobu na základe jednotlivých variácií a designov, ktoré ja našpecifikujem. Každý model má však množstvo možných variácií, ktoré iste nie sú vyčerpanou ponukou, ktorú svojim klientkam predstavujem vo svojich úvodných kolekciách. Tie by im mali slúžiť možno ako návod alebo kreatívna motivácia k tomu, čo všetko sme schopní vyrobiť.


S akými materiálmi pracujete?
Vzhľadom na našu nosnú myšlienku, že našim klientkam chceme ponúknuť tú najvyššiu kvalitu, tomu zodpovedá aj výber materiálov. Používame pravé kože najvyššej kvality, Swarovského komponenty, pravý hodváb a v špeciálnej kolekcii „be different“ používame kože exotických zvierat, ako je leopard, aligátor, pytón, a dokonca pripravujeme variáciu vytvorenú z koží raje, čo je novinka nielen na našom trhu.

 


Čo je zdrojom vašej inšpirácie?
Krásne a kvalitné komponenty a materiály, ktoré chodím vyhľadávať pre moje klientky na medzinárodné výstavy. Väčšinou pri pohľade na konkrétny materiál sa mi v hlave poskladá obrázok budúcej kabelky.


Myslíte, že originalita je v móde dôležitá?
Čo je dôležité a čo nie, nech posúdi sama klientka, ja si ako žena myslím, že je príjemné mať niečo, čo je krásne, zaujímavé a o čom môžem povedať, že je len moje. To je iste prijemný pocit a či ho môžeme definovať ako originalitu?  Tak áno, podľa mňa každá žena si zaslúži byť originálna a ešte k tomu môže prispieť vlastným želaním alebo nápadom, ktoré my premeníme na niečo hmotné.


Našli ste podporu vo svojom okolí a rodine pri nápade rozbehnúť tento biznis?
Jednoznačne a veľkú. Hlavne zo strany manžela a rodiny. A následne potom som objavovala skryté poklady vo forme mojich priateliek, ktoré či už priamo alebo nepriamo v podnikateľskej sfére roky  úspešne fungujú a podali mi pomocnú ruku vo všetkých oblastiach. Iste je namieste im za to veľmi poďakovať. Oni iste vedia o kom hovorím.

 


Aké sú hlavné zásady, ktorými sa riadite pri svojej práci?
Mojím odhodlaním je ponúknuť kvalitu a originálny nápad a mojím najväčším prianím je, aby moje budúce klientky moje kabelky milovali. A snáď príde aj na moje slová, že moje kabelky spôsobujú závislosť, v tom najlepšom zmysle slova.


Aké sú vaše očakávania a plány do budúcnosti?
Plány do budúcnosti sú smelé. V najbližšej dobe je to prvý a najdôležitejší krok, oficiálne zahájenie našej značky a jej uvedenie na trh. Radi by sme tento rok prispeli niečím krásnym z našej dielne na každý bratislavský ples. Ďalej pripravujeme limitovanú kolekciu kabeliek k Valentínovi a do budúceho roku by bolo mojím veľkým snom doplniť k mojím kabelkám aj topánky na mieru. Len tu ešte hľadáme seriózneho partnera, ktorý by bol aj tu na Slovensku schopný realizovať našu výrobu vo vysokej kvalite. Lebo okrem toho, že naša značka je „HAND MADE“, je aj „MADE IN SLOVAKIA“ a k tomu sa hrdo hlásime. Chceli by sme dokázať, že na Slovensku existujú mnohí šikovní a absolútne profesionálni výrobcovia, ktorí s prehľadom dokážu konkurovať aj iným krajinám, kde módna tvorba a výroba má dlhodobú tradíciu.

 

Sú kabelky vašou definitívnou srdcovou záležitosťou?
Ani nie, iste sú mojou veľkou vášňou, ale tou definitívnou srdcovou záležitosťou sú pre mňa topánočky.


Autor: Milan Štefan
Foto: Archív

- - Inzercia - -