Dnes je streda, 26.september 2018, meniny má: Edita
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Krvný tlak pod kontrolou

máj 03, 2014 - 15:56
Moderný svet priniesol so sebou mnohé civilizačné choroby, medzi ktoré patrí aj zvýšený krvný tlak.
Lekári ho označujú za „tichého zabijaka“. Dôvodom je fakt, že zvýšený krvný tlak nemusí mať často žiadne alebo len veľmi slabé príznaky, ktoré ľudia ignorujú. Hovorí sa, že asi polovica ľudí s vysokým krvným tlakom o ňom vôbec nevie a druhá polovica o ňom síce vie, ale len polovica z týchto ľudí sa správne lieči. Iba štvrtina pacientov s vysokým krvným tlakom je teda liečená tak, aby sa dosiahol žiaduci efekt. Neexistuje žiadna iná choroba, ktorá by bola tak ľahko rozpoznateľná a pritom tak často nepoznaná alebo nesprávne liečená. Lekári rozdeľujú hypertenziu na primárnu, ktorou trpí až 80% pacientov, a sekundárnu.
 
Čo je príčinou a ako jej predísť?
 
Pri primárnej hypertenzii sa za hlavnú príčinu považuje práve životný štýl dnešnej populácie. Zlá životospráva, nedostatok pohybu, stres, nedodržiavanie pitného režimu. V rozvinutých krajinách rastie výskyt vysokého krvného tlaku vekom, no nie je to prirodzený jav – v primitívnych kultúrach totiž k vzostupu tlaku vekom nedochádza.
 
Samozrejmosťou je obmedzenie príjmu kuchynskej soli a primeraná diéta. Treba tiež dôsledne dodržiavať pitný režim a hýbať sa. Vhodné sú rekreačné cvičenia, ako napr. turistika alebo aspoň prechádzky v prírode na čerstvom vzduchu, plávanie, bicyklovanie a podobne. Potrebné je tiež eliminovať alebo skôr naučiť sa zvládať stresové situácie, čo sa zvyčajne nedá na sto percent zabezpečiť. Veľmi dôležité, ba priam nutné, je pri prevencii a liečbe vysokého tlaku krvi liečiť (teda "držať na uzde“, t.j. pod kontrolou) aj všetky pridružené ochorenia. To znamená, keď máte obezitu, snažte sa ju zredukovať, keď máte cukrovku, treba ju kompenzovať či už diétou, životosprávou alebo liekmi, keď máte zvýšený cholesterol, snažte sa ho dostať do normy. Toto všetko rizikové faktory, ktoré zhoršujú priebeh a vývoj hypertenzie. 
 
 
Nie je tekutina ako tekutina
 
„Optimálne pri vysokom krvnom tlaku je dodržiavať pravidelný pitný režim – teda 1,5 až 2,5 litra tekutín denne. Nedostatok tekutín totiž zaťažuje obličky a paradoxne môže viesť k vzostupu tlaku krvi.“, objasňuje dôvody MUDr. Eva Beňová. „Neodporúčame piť minerálne vody, nakoľko obsahujú soľ, ale ani vodu z vodovodu, ktorá môže byť chemicky ošetrovaná. Najlepšou voľbou sú neochutené a nesýtené pramenité vody.“
 
Ideálne je siahnuť po pramenitej vode s vyváženým pomerom dôležitých minerálov a stopových prvkov a pre telo prospešným mierne zásaditým pH. Mnoho ľudí sa však sťažuje, že ich to k čistej vode neťahá. Nechutí im, nemôžu jej veľa vypiť a podobne. Je to však len sila zvyku. A má to ďalšie výhody: ušetríte mesačne pár desiatok eur, nefiltrujete cez pečeň chemikálie a určite z nej nepriberiete. A to je super, nie? 
 
Viac sa dočítate v májovom vydaní Praktickej Slovenky!
 
Foto: Thinkstock, SITA, archív
 
Podobné články:
 
 

- - Inzercia - -