Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Indiánsky recept na šťastie

máj 19, 2011 - 14:06
Receptov na šťastie bolo spísaných viac než receptov na domácu bábovku. Múdrosť starých Toltékov vám síce nesľubuje zázračné úspechy Billa Gatesa, napriek tomu vám môže pomôcť zmeniť príbeh vlastného života. A to na základe celkom jednoduchých princípov.
Toltékovia žili v dávnych časoch v Teotihuacánu, v meste bájnych pyramíd neďaleko od Ciudad de México. Po stáročia si predávali učenie o podstate sveta, ktoré i jednoduchému človeku môže zmeniť život a priniesť šťastie. Toltécka náuka sa opiera o skutočnosť, že všetci sme od detstva formovaní a ovplyvňovaní tak, aby sme zapadli do spoločnosti, v ktorej žijeme. Ako deti prijímame všetko, čo do nás vložia dospelí ako nemennú pravdu. Keď nám napríklad rodičia celý život budú hovoriť, že slávni maliari z nás nikdy nebudú, uveríme tomu natoľko, že sa o maľovanie nikdy nepokúsime a začneme podľa ich priania študovať radšej ekonómiu. Toltékovia sa však pýtajú: Sme to potom naozaj my? Čo si skutočne prajeme? Práve preto vypracovali štyri základné dohody - dohody nad dohodami, ktorých dodržovaním sa môžeme očistiť od starých vzorcov v našej mysli a postupne oslobodiť od všetkých negatívnych myšlienok.

DOHODA PRVÁ
Voľme svoje slová uvážene

Teda nepoužívajme svoje slová proti druhým („to je debil“), ani proti sebe („som krava“)... V prvej dohode vás múdrosť prastarých Indiánov nabáda zmeniť silný zlozvyk hlboko zakorenený takmer v každom z nás. Máme sklony sa neustále kritizovať, odsudzovať, nadávať si a potom cez svoje vlastné komplexy odsudzovať a ohovárať druhých. Ohováranie sa v súčasnosti stalo priam neodmysliteľnou formou komunikácie. Len si spomeňte na pocit zvláštneho zblíženia, keď ste pred kamarátkou ventilovali svoje negatívne pocity po čelnej zrážke so šéfom. Robí nám dobre, keď môžeme o ňom povedať, že je egoistický, nafúkaný a bezohľadný ignorant. O dva dni neskôr vám však môže ochorieť syn a práve ten bezohľadný ignorant vám možno s veľkým pochopením vyjde v ústrety...  Práve preto si dávajte pozor, ako rozprávate o sebe i o druhých. Keď za niečo sebe či druhým adresujeme hanlivé slová, nič to nevyrieši, ani to nepovedie k lepšiemu. Zlé slová človeku škodia, vyvolávajú ďalšie záporné emócie, ktoré sa nám môžu vrátiť. A nám predsa ide o spokojný, veselý život.

DOHODA DRUHÁ
Nič si neberme osobne

Druhá dohoda úzko nadväzuje na prvú. Ak si totiž odpustíte odsudzovanie seba i okolia, akoby zázrakom si posilníte odolnosť voči ohováraniam od druhých. Na lepšie priblíženie ponúkame modelovú sitiáciu: Náhodou začujete, ako jedna vaša známa kritizuje vaše nohy. Ak o svojom pôvabe aspoň trochu pochybujete, skočíte jej na to, i keď by ste mali nohy dlhšie než Adriana Sklenaříková. Vypestujete si komplex a vždy a všade začnete svoje nôžky porovnávať s nohami iných. Pritom tá, ktorá do sveta vyslala pôvodnú kritiku na vás, sa iba potrebovala zbaviť svojich vlastných obáv! Šíri sa to ako epidémia a keď ani vy nedokážete udržať jazyk na uzde, na svete pribudnú medzi ženami s údajne nerovnými dolnými končatinami ďalšie postihnuté. Hlavnú úlohu v tom, či niečo beriete príliš osobne, totiž hrá pocit osobnej dôležitosti a upnutie sa na jej neporušenie. Keď niekto takému človeku poukáže na chybu, často to dotyčný berie ako útok na svoju osobu, nie ako konštruktívnu kritiku. Dôsledkom tiež býva, že človek si svoju chybu nie je schopný priznať.

DOHODA TRETIA
Nevytvárajme si žiadne domnienky

Ľudská povaha je ťažký oriešok. Často vidíme a počujeme len to, čo chceme, a tiež príliš špekulujeme. Toltékovia však hovoria, že nemáme robiť unáhlené závery na základe domnienok, pretože väčšina z nich má ďaleko od pravdy. Sú to len fikcie, ktoré ústia do rôznych drám a tragikomédií. Ako keď ste zamilovaná a váš drahý vám neodpisuje na správu. Navyše má už pol dňa vypnutý telefón a ani v práci o ňom nič nevedia. Ihneď sa vašou hlavou začnú preháňať najdramatickejšie scenáre. Už ho v mysli vidíte ako si v daných okamihoch užíva s nejakou dlhonohou kráskou v lacnom moteli na predmestí. Kamarátka vás chlácholí a pripomína vám jeho zamilovanú správu, nad ktorou ste sa ešte ráno nadšene rozplývali. Vy si však naďalej hudiete svoje: „To určite bolo len preto, aby mal alibi!“ Nakoniec svojimi domnienkami celkom otrávite deň sebe, kamarátke, čo to celý čas musela počúvať, a svojmu miláčikovi, ktorý vám mohol len chystať prekvapenie. Je pravda, že vo vzťahu sa môže stať čokoľvek, netreba si však dopredu všetko kaziť príliš divokými fikciami.

DOHODA ŠTVRTÁ
Robme všetko ako najlepšie vieme

A to v každej situácii, vždy, všade a vo všetkom. Naša výkonnosť stále kolíše, čo sa odráža v našich činnostiach. Môžeme byť unavené, choré alebo bez nálady. Z tejto dohody však takisto vyplýva, že nemáme robiť viac, než je v našich silách. Ak to budeme preháňať, stratíme príliš veľa energie a výsledok našej nútenej činnosti nás psychicky rozladí ešte viac. Na druhej strane, ani práca pod svoje možnosti sa nevypláca. Budeme sa len zbytočne ľutovať a obviňovať, čo taktiež nevedie nikam inam ako k podráždenosti. Zmyslom dohody je naučiť sa odhadovať svoje možnosti a užívať si všetko, do čoho sa pustíme. Ani vystávanie v rade na pošte nemusí byť také otravné, ak v tom nájdete niečo príjemné. Čas napríklad môžete využiť na skonštruovanie milej SMS-ky priateľovi, alebo sa môžete zabaviť sledovaním vkusu prítomných dám a odhadovaním ich povolania na základe výzoru. Pri umývaní riadu vnímajte ako krásne voda zmýva nečistotu a ako sa čistiaci prostriedok pohráva s mastnotou. Pokojne si predstavte, že ste vo výskumnom laboratóriu pri dôležitom pokuse. Z každej nudnej a strastiplnej činnosti si spravte malé majstrovské dielo, a ak náhodou budete naozaj unavená, pokojne prácu na veľdiele nechajte na zajtra. Štvrtá dohoda robí z každodenných ľudských činností malý obrad. Navyše vás naučí užívať si život, privedie vás k pocitu hlavnej postavy vo vlastnom filme. Pritom stačí tak málo – len sa neustále hrať.

Odkaz La Femme: Hlavným pozitívom toltéckeho učenia je nenahraditeľný pocit, že máte svoj život pod kontrolou. A nemusí to byť len pocit, môže to byť skutočný fakt.

Autor: Zuzana Greizingerová
Foto: Isifa

- - Inzercia - -