Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pohlavne prenosné ochorenia

apríl 23, 2010 - 10:46
Sexuálne prenosné ochorenia sú známe už tritisíc rokov a hrali dôležitú úlohu v histórii civilizácie. Pokrok v štúdiu týchto ochorení priniesli až posledné dve desaťročia. Poznanie ľudstva sa rozšírilo o mnoho pôvodcov sexuálne prenosných ochorení a súčasné spektrum ich obsahuje viac ako dvadsať. Spolupráca mikrobiológov, epidemiológov, imunológov s klinickými odborníkmi priniesli nový prístup k poznaniu vzniku ochorení a nový prístup k liečbe.

Napriek poznatkom o sexuálne prenosných ochoreniach sa ich počet v populácii neznižuje, skôr naopak. Každoročne pribúda 20 000 000 nových prípadov sexuálne prenosných ochorení. Za posledné roky došlo k výraznej zmene sociálneho správania u mládeže. Znižuje sa vek pri prvom pohlavnom styku, zvyšuje sa sexuálna aktivita mladých ľudí.

Za sexuálne prenosné ochorenia pokladáme tie infekčné ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Niektoré z nich sú tiež prenosné aj nesexuálnym spôsobom, ale keďže sexuálny prenos je významným znakom týchto ochorení, zaraďujú sa medzi sexuálne prenosné.

Pôvodcovia ochorení
Pôvodcov ochorení rozdeľujeme na baktérie, vírusy, prvoky, huby a parazity.

Baktérie

Neisseria gonorhoae - je baktéria postihujúca tzv. cylindrický epitel, čiže spôsobuje zápal močovej trubice, kanála krčka maternice a konečníka. Vyvolané ochorenie sa nazýva kvapavka.

Chlamýdia trachomatis - spôsobuje u ženy zápal kanála krčka maternice, močovej rúry, Bartholiniho žľazy a tiež dutiny maternice a vajíčkovodov. Dlhotrvajúci neliečený zápal môže viesť ku zrastom a následnej neplodnosti. U muža chlamýdie spôsobujú zápal močovej rúry, nadsemenníka a prostaty.

Haemophillus ducreyi – spôsobuje vredovité ochorenie genitálu nazývané mäkký vred.

Calymmatobacterium granulomatis – vyvoláva vredovité ochorenie anogenitálnej oblasti. Ochorenie sa vyskytuje hlavne v tropických krajinách- Papua, Nová Guinea, India, Južmá Afrika, Brazília.

Treponema pallidum - je spirochéta spôsobujúca syfilis. V súčasnosti sa veľmi zvýšil jeho výskyt v populácii. Ochorenie má dve formy: syfilis vrodený a získaný.

Mykoplazmy hominis a ureaplazma urealyticum – sú pôvodcami niektorých gynekologických zápalov, pripúšťa sa ich etiologická účasť na sterilite, znižujú pohyblivosť mladých foriem spermií.

Vírusy

Herpes simplex virus hominis II - spôsobuje ochorenie herpes genitalis charakterizované výsevom drobných pľuzgierikov v anogenitálnej oblasti, ktorý je sprevádzaný teplotou, malátnosťou a zdurením regionálnych lymfatických uzlín.

Hepatitis B virus – vyvoláva vírusový zápal pečene, pri ktorom je sexuálny kontakt jedným zo spôsobov prenosu.

Human papilloma virus - vyvoláva kondylómy anogenitálnej oblasti u oboch pohlaví, Papilomavírusová infekcia krčka maternice môže viesť ku karcinómu krčka maternice.

Moluscum contagiosum virus – spôsobuje pologuľovité papulky v oblasti konečníka a genitálu.

Human imunodeficiency virus – postihuje T4 lymfocyty u človeka a vyvoláva AIDS

Prvoky

Trichomonas vaginalis – bičíkovec pošvový – u ženy spôsobuje zápal pošvy s hojným penivým výtokom, u muža vyvoláva zápal močovej rúry a prostaty.

Huby

Candida albicans – je najdôležitejším hubovým patogénnom človeka schopným invázie do všetkých tkanív.

Parazity

Phtirus pubis – voš ohambia - spôsobuje ochorenie, ktoré sa prejavuje prítomnosťou parazita v ochlpení ohambia.

Sarkoptes scabiei - zákožka svrabová vytvára ochorenie svrab.

Primárnou prevenciou infekcie zo styku s infikovaným partnerom je prezervatív, ktorý súčasne chráni pred neželaným tehotenstvom.

Autor: MUDr. RADMILA SLÁDIČEKOVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -