Dnes je štvrtok, 22.august 2019, meniny má: Tichomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Materstvo ma celú rozsvietilo!

február 21, 2012 - 13:22
Známa česká speváčka, herečka, tanečnica a manželka českého hokejistu Tomáša Plekanca Lucka Plekancová-Vondráčková žije dnes v kanadskom Montreale, kde dostala tú najkrajšiu úlohu v divadle života, rolu matky.

 

 

Ako sa žije, býva a spieva tejto mladej talentovanej žene v novom prostredí a zmenilo materstvo jej priority?

Váš synček Matyáš prišiel na svet 4. decembra a tak sa už vyše dvoch mesiacov vžívate do pre ženu tej najkrásnejšej úlohy mamičky. Ako to zvládate v novom prostredí? Prekvapuje vás čímsi úloha novomanželky a mamy, ktorá sa stará aj o domácnosť?
Trošku som sa obávala, že ak by sa syn narodil vtedy, keď mal, teda presne na Vianoce,  nemal by nikdy poriadne narodeniny. Poznáte to, oslavy Vianoc by sa tak prirodzene spojili s narodeninami a ešte by z toho mohol byť aj smutný. Ale som rada, že ho mám, chlapček je krásny, zdravý, má sa k svetu. Aj Tomáš je veľmi šťastný, pretože už v nemocnici všetci hovorili, že Matyáš je celý otec, a dnes vidím, že mali pravdu, veď sa naňho podobá čoraz viac. Je to maličký valibuk, ktorý bol spočiatku veľmi dobručký, no teraz si už začal parádne cvičiť hlasivky a keď spustí, tak to skutočne stojí za to. Ako sólista by prekričal aj symfonický orchester so zborom. Občas mám pocit, že v noci vstanem k nemu aj stokrát a dni sa mi tak zlievajú s nocami. Ale je prekrásny pocit pozorovať, ako každým dňom rastie a ako sa mení. 

 


V Prahe máte svojich známych, miesta, ktoré máte rada, rodinu... Život v Kanade je  predsa len trošku odlišný, alebo vám to nerobí až taký problém?
Ja som nikdy nemala problém žiť istý čas aj v inej krajine a mám už čosi za sebou. Tak ako manžel som dosť akčný, športový typ a nie je pre mňa zložité pobaliť si veci do dvoch kufrov a preletieť pár tisíc kilometrov do inej krajiny. Ale ja som vedela, že tam, kde bude Tomáš, bude aj mne dobre, a to sa mi absolútne potvrdilo. Ako manžel je skvelý, pretože ak niečo povie alebo spraví, tak to má jasný zmysel a je to správne, môžem sa naňho absolútne spoľahnúť. V Kanade si užívam zimu a keď príde jar a leto, tak sa môžeme zasa presunúť do krásne rozkvitnutej Prahy. Samozrejme, záleží aj na tom, ako sa manželovi bude dariť na ľade.
 

Chystáte sa s maličkým pozrieť si manžela na tréningu?
Matyáško je na to ešte príliš malý a keď v Montreale nasneží, alebo mrzne, tak to skutočne stojí za to. Je tu väčšinou zima ako z ruskej rozprávky... Ulica sa môže zmeniť na dokonalé klzisko a s kočíkom niekam ísť by bol asi trošku problém. Aj keď mám taký špeciálny antiarktický kočík, ktorý neprefúka ani víchrica, keď je mínus tridsať.

 


Synček vám asi zaberá väčšinu voľného času, stíhate vôbec aj niečo iné alebo teraz pôjde hudba bokom?
Fungujem takmer tak ako pred pôrodom, ale teraz mám jeden obrovský dôvod na radosť, hoci viem, že je to aj veľká zodpovednosť a tak ako každá mama sa budem i ja o syna stále báť, no to je predsa prirodzené. Ráno dosť skoro vstávam, naštartujem sa dobrou kávičkou alebo čajom a fičím až do večera. Na diaľku pracujem na novom cédečku, občas sa porozprávam cez Skype s rodičmi či kamarátkami, dosť veľa cvičím a niekedy sa mi zdá, akoby mal deň o polovicu menej času ako kedysi. Ale môžem vám povedať, že si dokonale užívam každú sekundu života. Mám predsa doma tých dvoch najúžasnejších chlapov na svete!
 

Asi sa teda nechystáte na dvojročnú materskú, keď by ste boli doma, starali sa o chlapčeka a vyvárali mužovi...
Nevravím, že by som hneď zajtra niekam šla a svojho chlapčeka zverila pestúnke. Materstvo si užívam, páči sa mi, ale som tak ako manžel akčný a športový typ, ktorý má rád zmenu, pohyb, nedokážem sa posadiť k telke a celé dni čumieť na nejaké veselé seriály a prejedať sa čipsami... Musím mať pohyb na čerstvom vzduchu, zaujímavú prácu, ktorá ma inšpiruje, potrebujem objavovať nové veci, a to všetko sa dá, samozrejme, stihnúť aj popri tom, že vychovávate syna. Navyše, ja mám na výchovu Matyáška skvelé podmienky, nemusím hľadieť na to, či mu kúpim dupačky za 20 alebo 40 dolárov, pretože sme obaja slušne zarábajúci ľudia, ktorí majú o živote pomerne jasnú predstavu. Skôr sa trochu bojím toho, že budem musieť niektoré pracovné ponuky odmietať, pretože sa to nedá všetko stihnúť, alebo sa to nedá stihnúť v takej kvalite, ako by som si to predstavovala.

 


Hoci vám manželstvo a materstvo prináša len radosti, nebýva vám niekedy ľúto, že sa nemôžete popýšiť synčekom pred kamarátkami, dať ho popestovať mame?
Hoci som občas trochu unavená, viem, že to, čo robím, a to, ako žijem, má zmysel a prináša mi to nielen veľa drobných každodenných radostí, ale nabíja ma to aj energiou a radosťou, ktorú som doteraz nepoznala. Každú ženu materstvo zmení, ale mňa doslova rozsvietilo. Kanada nie je na konci sveta a ak budeme chcieť a Matyáško trošku po vyrastie, nasadneme ako rodina do lietadla a sme raz-dva v Prahe. V dnešnej počítačovej dobe ste stále nejakým spôsobom v kontakte s ľuďmi, na ktorých vám záleží. A keď sa potom osobne stretnete, je to  vrúcnejšie a ste si ešte bližší.
Autor: Andrijan Turan
Foto: archív L.V.

- - Inzercia - -