Dnes je pondelok, 27.máj 2019, meniny má: Iveta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Tanec je zábava

september 23, 2010 - 15:16
Tvrdia, že pred desiatimi rokmi mohli byť s tým, čo vedia dnes, majstrami sveta. Aj spoločenské tance sa však rozvíjajú, záleží na každom drobnom detaile, a čo vedeli včera, dnes je už málo. A tak TOMÁŠ ANTÁLEK a NATÁLIA GLOSÍKOVÁ denne, bez ohľadu na prázdniny, poctivo trénujú. Títo dvaja mladí Petržalčania veria, že raz tými majstrami sveta budú.
Pôvabná Natália sa ako tanečná partnerka herca Romana Pomajba udržala v televíznej tanečnej šou len do piateho kola, zato Tomáš priviedol moderátorku Martinu Šimkovičovú až tesne pred brány finále štvrtej série Let´Dance. Ich tváre teda môžu byť televíznym divákom povedomé, ale málokto vie, že Tomáš s Natáliou sú v „civile“ kolegovia - učitelia tanca v petržalskej Tanečnej akadémii Dansovia. A okrem toho tvoria pár, ktorý súťaží v latinsko-amerických tancoch v najvyššej medzinárodnej kategórii S.

Neštandardné detstvo
Natálka začala chodiť do prípravky ako trojročná a keď mala šesť, prišiel do tanečnej školy Jagermajster aj Tomáš. Tvrdí, že s plačom, pretože ho k tomu donútila sestra. Už po prvom tréningu však zmenil názor, vytvoril s Natálkou tanečný pár a keď sa títo dvaja drobci po prvý raz objavili na majstrovstvách Slovenska, prebojovali sa hneď do finále, čím odštartovali svoju kariéru detských hviezd. Keď sa po šesťapol roku ich cesty rozišli, mali za sebou množstvo úspechov na domácich aj zahraničných súťažiach.

Trinásťročná Natália odišla na tri roky do Talianska. Bývala v rodine svojho tamojšieho tanečného partnera, učila sa sama a do základnej školy v Petržalke prichádzala iba na preskúšanie. A, pravdaže, usilovne trénovala. V tomto období sa s talianskym tanečným partnerom stali viacnásobnými majstrami Slovenska a dokonca finalistami majstrovstiev sveta juniorov. Potom kvôli tancu pobudla ešte rok v Prahe a aj na strednej škole študovala diaľkovo. „Neprežila som štandardné detstvo,“ uznáva Natália. „Ale nevymenila by som ho za poflakovanie sa po sídlisku. Veľa som zažila, veľa videla, nazbierala skúsenosti.“

Zmaturovala na Slovensku a keď Peter Modrovský, ktorý ju poznal od detstva, lebo vyrastali v jednej tanečnej škole, zistil, že je voľná, ponúkol jej miesto lektorky v tanečnej akadémii. Natálka sa venuje deťom a veľmi sa teší na novinku, ktorá odštartuje túto jeseň: otvárajú tu prípravku pre také malé deti, akou bola sama, keď začínala. Mamičky detí od štyroch do šiestich rokov, ktoré ich budú do prípravky sprevádzať, môžu zatiaľ tiež užitočne stráviť čas. Súbežne s tréningom detí pobeží pre ženy kurz „Božské telá“, ktorý je spojením latina a aerobiku.

Budú majstrami sveta?
Tomáš si po rozchode s Natáliou našiel novú tanečnú partnerku, začal sa tiež špecializovať na latinskoamerické tance a v tejto kategórii sa pýši titulom majstra Slovenska. Aj on zbieral skúsenosti v zahraničí. Ako gymnazista odišiel do Dánska v rámci stredoškolskej výmeny, popri tom trénoval a počas svojho pobytu v tejto krajine ju dokonca reprezentoval. Po návrate zmaturoval, prijal ponuku spolupracovať na príprave tanečnej šou Lets´Dance, začal diaľkovo študovať sociálnu prácu a aj jemu ponúkol Peter Modrovský miesto v tanečnej akadémii, kde učí predovšetkým latinskoamerické tance. Keď sa tu s Natáliou stretli, rozhodli sa opäť začať spolu trénovať.

„Keby sme už len učili, mali by sme dobrý život. My však ešte stále investujeme do seba, chodíme na medzinárodné sústredenia, cestujeme za trénermi do zahraničia, aby sme nestratili krok s dobou, lebo tanec sa stále vyvíja. A okrem dní, keď sme niekde na sústredení či súťaži, pravidelne tri hodiny trénujeme,“ hovoria a prízvukujú, že tanec nikdy nebrali ako niečo, čo robiť musia, ale ako zábavu. Páry, ktoré trénujú v najvyššej medzinárodnej kategórii podobne ako Natália s Tomášom, by sme na Slovensku mohli spočítať na prstoch. Ide o finančne nákladnú záležitosť a bez podpory rodičov by si to nemohli dovoliť. S ich rozvojom a úspechmi však rastie aj ich renomé a cena a oni veria, že raz budú majstrami sveta a potom sa stanú vyhľadávanými medzinárodnými trénermi.

V Tanečnej akadémii Dansovia na Holíčskej ulici, ktorú si tu pred tromi rokmi otvorili Ján Ďurovčík s Petrom Modrovským, učia okrem Tomáša a Natálie aj takí špičkoví tanečníci ako Barbara Bilkovičová s Davidom Schavelom, ktorí sú momentálne vicemajstrami Slovenska v štandardných tancoch a štvrťfinalisti Majstrovstiev Európy. Ako lektori tu pôsobia viaceré hviezdy televíznej šou  - Katka Štumpfová a jej (už nielen tanečný) partner Števo Čermák alebo Barbora Jančinová. A, samozrejme, obaja zakladatelia školy. Všetci sa venujú tancu od detstva, v tomto prostredí vyrástli, našli životnú náplň aj kamarátov. Dnes sú príkladom pre deti, ktorým sa venujú a tešia sa z ich prvých úspechov na súťažiach. V Dansovii, ktorá pomaly začína byť pojmom, práve v týchto dňoch prebiehajú zápisy do kurzov pre všetky vekové kategórie. Viac informácií o nej nájdete na www.dansovia.sk.

Autor: RED
Foto: red

- - Inzercia - -