Dnes je štvrtok, 09.apríl 2020, meniny má: Milena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Najradšej trávim voľný čas s rodinou a priateľmi v záhrade

február 27, 2014 - 08:47
Na tému rodinný život a bývanie sme sa porozprávali s Radoslavom Procházkom. Nájde si vo svojom nabitom programe aj miesto pre hobby?
 
Narodili ste sa v Bratislave. V ktorej štvrti ste vyrastali? 
Do mojich šiestich rokov sme bývali na slobodárni na Karpatskej ulici, od roku 1978 v petržalskom Starom háji. Mám na sídliskové detstvo dobré spomienky.
 
S rodinou ste sa presťahovali do rodinného domu so záhradou. Kedy ste sa tak rozhodli? Čo vás oslovilo na tomto mieste?
Bola to zhoda okolností, ale asi mám v sebe po predkoch blízky vzťah k pôde. Môj prastarý otec bol tzv. kulak, staral sa o statok a keď mu zobrali dobytok aj role, vrhol sa na pestovanie ovocia, najmä marhúľ. Môj otec je dlhé desaťročia vášnivým záhradkárom a nadšencom bio potravín a od malička k tomu viedol aj mňa. Mám pocit, že vo mne žije taký ten gazda, ktorý má rád svoj grunt.
 
Máte teda skúsenosti aj s budovaním domu a okolia... Je pre vás blízky aj tento životný štýl?
Vyrastal som ako mestské dieťa a nehrám sa na nejakého veľkého roľníka. Ale na svoj ovocný sad a mladý vinohrad nedám dopustiť a starám sa o ne, ako najlepšie viem. Teší ma, že aj môjho syna baví rýpať sa v záhrade a rovnako ako ja má osobitnú záľubu v polievaní. Okopávanie je menšia zábava, ale to stíhame s otcom.
 
Koľko času trávite v záhrade počas letnej sezóny?
Koľko sa len dá. Občas mi žena dokonca vyčíta, že keď prídem z roboty domov, hneď sa ženiem medzi stromy alebo kosiť či polievať.
 
Vytvorili ste v nej niečo sám, máte vzťah k pestovaniu rastlín? K ručným prácam?
Zasadil som niekoľko desiatok stromov a vysadil aj sto koreňov viniča, to ma baví. Remeselne zručný však nie som, domáce práce zvláda lepšie moja manželka Katka.
 
Čo doma predstavuje pre vás najväčší relax? Oddýchnete si tu po práci v úrade?
Najradšej som s rodinou, blízky kontakt s dvoma malými deťmi dá človeku úplne inú perspektívu a energiu. Keď sa nemotám okolo gazdovstva, hrávam so synom  a otcom trojgeneračný futbal alebo sa kúpeme. A občas k nám prídu kamaráti variť guláš a koštovať víno.
 
Máte zariadenú aj domácu kanceláriu? Klasicky, s knihami a kancelárskymi potrebami? Alebo v rámci útulnej obývačky?
Mám veľmi peknú pracovňu, v ktorej som naposledy niečo napísal asi pred piatimi rokmi. Neviem duševne pracovať inde ako u seba v kancelárii a doma sa snažím prácu pustiť z hlavy. Pri dvoch malých deťoch to inak ani nejde.
 
Radoslav Procházka s deťmi
 
Deti sa narodili do domu alebo skôr? 
Obe sa narodili už do domu, takže majú od malička blízky vzťah k našim domácim miláčikom – piatim psom a pohyblivému počtu mačiek. Takú imunizáciu od prírody, akú oni dostali, to naozaj majú len dedinské deti.
 
Koľko majú rokov? Viete už povedať, či sú to študijné typy alebo majú skôr šikovné ruky? 
Syn má sedem, dcéra šestnásť mesiacov. Tadeáš veľmi rád číta, ale zároveň je športový typ, baví ho futbal a behanie hore-dole. Karolínka je vyslovene adrenalínový typ, osobitnú záľubu nachádza v nebezpečnej bábätkovskej akrobacii. Aj na plávaní oveľa radšej skáče do vody ako pláva.
 
Kto sa u vás doma stará o zariadenie a atmosféru? 
Manželka, samozrejme. Stále niečo vymýšľa a vylepšuje, akurát má veľa roboty s tým, aby ma o niečom presvedčila. V zásade však exteriér riešim najmä ja, interiér Katka.
 
Využili ste aj služby interiérového architekta? Vymyslel u vás niečo výnimočné? 
Využili sme pomoc skvelého mladého architekta, ktorého máme v rodine, v našom maličkom bratislavskom byte. Hlavnou dušou toho je však vždy moja žena, ktorú to naozaj baví.
 
Celý rozhovor nájdete v Praktickej Slovenke!
 
Zdroj a foto: Praktická Slovenka

- - Inzercia - -