Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nastavte sa na vnútorný pokoj a rovnováhu

november 01, 2015 - 10:45
Žijeme vo vyspelej, ale zároveň rýchlej dobe. A čím je doba dynamickejšia, tým väčší stres so sebou prináša. Stres na nás číha na každom kroku. Stresujeme doma, v práci, v škole,... Stresujeme, keď sa niečo stane, ale aj keď sa nestane nič, stresujeme, keď niečo spravíme i nespravíme. Stresujeme, či niečo zvládneme či všetko stihneme alebo nie. Jednoducho, stresujeme neustále.

Stres je vlastne odpoveď nášho organizmu na akúkoľvek nadmernú záťaž, ktorá v našom tele vyvoláva reakciu prispôsobovania sa na nové podmienky. A je jedno, či je záťaž negatívna, alebo pozitívna. Organizmus sa ňou uvedie do pohotovosti a snaží sa s danou záťažou vyrovnať. Hovorí sa, že stres môže byť v istých momentoch hybnou silou či akýmsi hnacím motorom v našom živote, môže podporovať či rozvíjať naše zručnosti, schopnosti, tvorivosť a kreativitu. No ako vždy, aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

Pozrite si, ako stres vzniká a ako proti nemu bojovať.

Pozor na veľa stresu

Ak sme totiž dlhodobo vystavovaní stresu, narúša sa tým rovnovážny stav nášho organizmu a ohrozené je fyzické i psychické zdravie. So stresom býva často spojená úzkosť, napätie, nervozita či poruchy sexuálneho apetítu, viesť však môže aj k vážnym ochoreniam, ako je rakovina, astma či vysoký krvný tlak. Stres so sebou prináša aj rôzne extrémy – buď jeme veľmi málo, pretože nám výrazne klesá chuť do jedla, alebo naopak, zaháňame stres jedlom, čo u mnohých môže spôsobiť ďalší stres, keď následne ručička na váhe nebezpečne stúpa. Pre niektorých je zasa „riešením“ alkohol, čo tiež nie je vo veľkej miere pre náš organizmus prospešné. V krajnom prípade môže viesť stres až k smrti človeka v dôsledku nadmernej záťaže a vyčerpania jeho organizmu.

Nájdite stratenú vnútornú rovnováhu

Najlepším a najjednoduchším spôsobom na upokojenie je relax a je úplne jedno, či doma alebo niekde vonku. Človek by si mal totiž každý deň nájsť čas i miesto na „úplné vypnutie“, oddych a načerpanie nových síl a energie. Niekto preferuje meditácie, niekto wellness, niekto oddych pri dobrej knihe či filme, niekto čiastočné zníženie „spánkového deficitu“ alebo len také obyčajné ničnerobenie a leňošenie. Niekto zasa stres najradšej odbúrava aktívnym športom či tancom, alebo svoju myseľ upokojuje prechádzkami v prírode. A zabudnúť netreba ani na pozitívne myslenie, snažiť sa mať optimistický pohľad na svet v každej situácii a vedieť nájsť v každom negatíve aj trocha pozitíva.

Liek z prírody

Niet pochýb o tom, že príroda dokáže zázraky a sama ponúka pomocnú ruku. „Pomôcť môžu aj účinné látky pochádzajúce z výťažkov rastlín. Upokoja telo i myseľ a pripravia nás na prijatie sveta takého, aký je, najlepšieho, v ktorom žijeme,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková. Bezpečným riešením je voľnopredajný liek na prírodnej báze Sédatif PC, ktorý obsahuje šesť účinných látok. Pomáha napr. pri nervozite, podráždenosti, úzkosti, poruchách spánku či stiahnutom žalúdku. Nemá vedľajšie účinky, nie je návykový, neutlmuje a je vhodný pre všetky vekové skupiny, dokonca aj pre tehotné či dojčiace ženy.

˟O správnom použití Sédatif PC sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte príbalovú informáciu pre používateľa.

- - Inzercia - -