Dnes je nedeľa, 25.august 2019, meniny má: Ľudovít
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nesmrteľná legenda popu, kapela Elán

december 30, 2011 - 13:13
Elán je najpredávanejšou slovenskou hudobnou skupinou, album Detektívka je dokonca najpredávanejším v dejinách slovenskej pop-music, predalo sa až 650-tisíc kusov.

Po desaťročia svojej pop-rockovej existencie stále úspešne vypredáva koncertné haly. Už tento piatok večer na Jednotke bude venovaný skupine Elán v programe Legendy popu.
Kapelu Elán založili v roku 1968 vtedajší spolužiaci zo základnej školy – spevák Jožo Ráž, hráč na klávesové nástroje Vašo Patejdl, gitarista Juraj Frakaš a bubeník Zdeno Baláž. Elán spočiatku fungoval ako viac-menej voľná formácia, s ktorou spolupracovali aj ďalší hudobníci. Hrávali v stredoškolských a vysokoškolských kluboch v Bratislave, neskôr aj v zahraničí: v Tunisku, Bulharsku a vo Švédsku.


Líder kapely, päťdesiatšesťročný Jožo Ráž spomína na začiatky, ktoré podľa jeho slov neboli pre kapelu ľahké. Desať rokov si zarábali len na aparatúru. Tvrdo „makali“ na stavbách, budovali cesty a hrávali po baroch. Prvú basgitaru si Jožo kúpil za osemsto korún. Bola to v tom čase úplne nepredstaviteľná suma, ktorú si musel požičať od otca a postupne tento dlh splácať. Ani hranie nebolo pre kapelu od začiatku jednoduché. Kým boli členovia Elánu študentmi, často koncertovali, no po ukončení školy sa očakávalo, že začnú pracovať v odboroch, ktoré vyštudovali. V prípade Joža Ráža to bola psychológia, ktorej sa však nikdy nevenoval. Keď začali byť ich pesničky úspešné, Elán sa začal venovať hudobnej  kariére profesionálne. Prvé známe pôvodné skladby skupiny boli Dám ti všetko, čo mám, Semafor či úspešný pokus Vaša Patejdla skladba s názvom Bláznivé hry, s ktorou kapela vystúpila na Bratislavskej lýre v roku 1979. Vašo Patejdl vtedy získal cenu za najlepší aranžmán.

Elánománia

Skutočná sláva, ktorá sa dá nazvať až „elánomániou“ prišla v osemdesiatych rokoch, odštartoval ju prvý naozaj veľký úspech v roku 1980 po tom, čo na Bratislavskej lýre získala strieborné ocenenie s piesňou Kaskadér.

Významnou zmenou v jej histórii bol príchod Jána Baláža zo skupiny Modus a spolupráca na koncipovaných štúdiových albumoch s textármi, ako bol Boris Filan, či s výtvarníkom Alanom Lesykom, autorom  známeho loga skupiny – Bubáka s vyplazeným jazykom, ktorý dal Elánu charakter aj vizuálnym spracovaním albumov a hudobných projektov. Ich debutovým albumom bol Osmy svetadiel  z roku 1981, po ňom nasledovali albumy Nie sme zlí, Elán 3 , Hodina slovenčiny. Nesmrteľné ostali skladby z tohto obdobia ako Tuláci v podchodoch, Človečina, Stužková, Zaľúbil sa chlapec či Kráľovná bielych tenisiek.
Skupina vydala trinásť štúdiových albumov, v rámci československej hudobnej scény vyprodukovala desiatky nesmrteľných hitov, odohrala vyše päťsto úspešných koncertov a má za sebou niekoľko ocenení aj vo verejných anketách popularity, ako sú umiestnenia v ročníkoch československej, či neskôr len slovenskej ankety Slávik. Značka Elán patrí medzi tie, ktoré dodnes dokážu vypredať v Česku a na Slovensku aj tie najväčšie koncertné pódiá. Na koncerte na pražskej Letnej bolo v publiku 80 000 ľudí a 21. septembra 2007 skupina vypredala slávnu newyorskú Carnegie Hall.

Večer v znamení megahitov

Na obrazovkách Jednotky budeme mať v piatok večer o 20:05 h možnosť vidieť program Legendy popu, ktorý skladá poctu jednej z najobľúbenejších slovenských kapiel, skupine Elán. Šesť mladých spevákov predvedie jedno celé hudobné číslo z úspešného muzikálu Ôsmy svetadiel, budeme mať možnosť vidieť aj Katku Knechtovú, Kulyho, Juraja Trebuľu z kapely AC+, Ewu Farnú a Jána Slezáka. Celý večer sa bude niesť v znamení elánovských veľkých hitov a uvidíme, ako sa zhostia mladí interpreti náročných piesní, ktoré zvláda svojím vysokopostaveným a ojedinelým hlasom jedine Jožo Ráž.

Autor: BH
Foto: archív

- - Inzercia - -