Dnes je nedeľa, 21.október 2018, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Otec roka 2013: Musí žiť pre svoje deti

jún 05, 2013 - 07:20
Ing. Marián Nalepa (46) Prešov
Rakovina mu zobrala manželku a zostal sám s autistickým synom a dcérkou.Táto rodinná tragédia, žiaľ, pokračuje. Vyštudovaný inžinier prišiel o prácu a bojuje s nádorom.Otec, ktorý nadovšetko miluje svoje deti, verí, že ich nikdy nebude musieť opustiť. Ešte ako študent na vysokej škole musel Marián prijať krutý verdikt o svojej chorobe. Lekárimu objavili nádor v hlave, na podmozgovej žľaze – hypofýze. Spôsoboval bolesti, rast výrastkov na kĺboch a na chrbtici, ako aj zvýšenú produkciu rastového hormónu, preto dorástol do výšky 204 centimetrov. Po operácii sa nádor nehlásil celých dvadsaťpäť rokov.
 
KeďMarián stretol lásku svojho života, prijala ho takého, aký je, a spoločne sa tešili na príchod prvého syna. Marekovi diagnostikovali autizmus, ale obaja vedeli, že ho budú nadovšetko ľúbiť. „Nevedeli sme si s manželkou predstaviť, aký život nás čaká. Ona si občas aj poplakala, ale bola trpezlivá a s láskou sa o Mareka starala,“
spomína. Pred štyrmi rokmi saMariánov nádor objavil opäť amanželka bojovala spolu s ním.Musel podstúpiť ožarovanie. „Spôsobilo to však i to, že sa ožiarila aj zdravá časť hypofýzy, čo mi rozhádzalo celý hormonálny systém. Preto dnes chodím k všetkým možným lekárom, jedine ku gynekológovi nie,“ napriek ťažkému osudu zažartujeMarián.
Je odhodlaný nevzdávať sa. Mladá rodinka túžila po ďalšomdieťati, verili, že bude zdravé. Zuzanka sa narodila ako krásne zdravé bábätko, ale akoby prekliatie prestúpilo na Vierku. „Bojovala statočne, verila, že sa vylieči. Hovorili sme si, že rakovina prsníka predsa nemusí znamenať hneď niečo hrozné, veď veľa žien sa z nej dokázalo vyliečiť,“ spomína Marián. Vierka netušila, že má typ nádoru, ktorý patrí k najzákernejším, a keď mala Zuzka päť mesiacov, navždy odišla. „Pri jednej z posledných návštev v nemocnici už nevidela. Povedala mi, nech jej dám do rúk Zuzku, nech si ju ešte naposledy chytí, keď ju už nemôže vidieť,“ spomína so slzami v očiach Marián.
Zostal na všetko sám, so smútkom nad stratou milovanej manželky.Nesťažuje sa, nenarieka. Snaží sa žiť pre deti. Vie, že tu musí byť pre ne.

- - Inzercia - -