Dnes je nedeľa, 21.október 2018, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pavol Režo (45), Preseľany

jún 07, 2012 - 10:20
Odkaz mame do neba: Budem brankárom

 

Ubehli tri mesiace od hroznej tragédie, pri ktorej pod kolesami auta zomrela mama štyroch detí Gabriela Režová a jej syn Paľko utrpel veľmi ťažké zranenia. Dvanásťročný malý futbalista, ktorý mesiac ležal v kóme, má dnes s otcom pred sebou jediný cieľ. Postaviť sa na nohy a byť raz skvelým brankárom, aby potešil svoju mamičku v nebi. 
Z bieleho Favorita pred hyperbarickým centrom v Nových Zámkoch vystupuje najskôr otec Pavol Režo, potom jeho malý asistent, šesťročný syn Marek a obaja nakoniec pomáhajú Paľkovi nasadnúť do invalidného vozíka, aby tak ako každý deň navštívil špeciálnu hyperbarickú komoru, ktorá mu, ako hovorí jeho otec, vracia život. K uzdraveniu ho čaká ešte dlhá cesta, žiaľ, je na nej veľa plaču a bolesti, ale Paľkov otec odhodlane tvrdí, že on sa nevzdá a syn bude raz opäť zdravý. Obetuje mu všetko. Paľkovi aj jeho trom súrodencom, ktorým vodič terénneho auta zobral mamu pred ich očami, keď kráčali na omšu do susednej dediny.
Otec štyroch polosirôt s veľkým smútkom spomína na tragický deň pre jeho rodinu. „Keď som tam dobehol, uvidel som už len manželkine nehybné telo, ktoré po náraze odhodilo o pätnásť metrov ďalej. Vedel som, že je koniec. V hlave som rátal deti, Ivke a Marekovi sa akoby zázrakom nič nestalo, Patrik s nimi našťastie nebol, ale pohľad na ďalšieho syna ma zamrazil.“ Chlapec utrpel poranenia hlavy, mal pomliaždený hrudník, pečeň, obličky, brucho, panvu a otvorenú zlomeninu pravej nohy. S ťažkými zraneniami ho vrtuľník prevážal do bratislavskej nemocnice. 
Otec tŕpol pri synovom lôžku, či sa vôbec preberie z kómy. Stalo sa tak až na druhý pokus a bol šťastný, že spoznal svojich súrodencov. Na to, čo sa stalo, si ani dnes nespomína. Deti sa stále nevedia spamätať zo straty ich milovanej mamičky a znášajú ju veľmi ťažko. „Hovorím im, že musíme ísť dopredu, nesmieme sa stále k tomu vracať. Vzájomne sa držíme,“ zdôveruje sa Pavol, ktorý na seba prevzal chod domácnosti a starostlivosť o chorého Paľka. Všetko však malo vyzerať inak. Pavol s Gabrielou boli spolu dvadsaťtri rokov a plánovali si budúcnosť. Dnes kvôli nezmyselnej tragédii je bez milovanej ženy, bez zamestnania a musí sa obracať, aby mohol zabezpečiť synovi rehabilitácie, pretože stále ešte nechodí. „Za to, že Paľko dnes môže navštevovať terapie v hyperbarickej komore, vďačíme majiteľovi centra pánovi Višňovskému, pretože ja by som ich nedokázal zaplatiť,“ vysvetľuje nám Pavol, ktorý verí, že synovi liečba kyslíkom, ktorá urýchľuje hojenie tkanív, pomôže. Autor: Ľudmila Grodovská, Anna Bočková, Eva Mikulová
Foto: Dušan Kittler, Tv Markíza, Eva Mikulová, archív

- - Inzercia - -