Dnes je utorok, 23.október 2018, meniny má: Alojzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ples v opere 2013: Program Plesu v opere prekvapí nevšednými kombináciami

december 13, 2012 - 10:33
O mesiac sa pre tristo párov osobností spoločenského života otvoria brány historickej budovy SND, kde sa už po trinástykrát bude konať Ples v opere.

V úvodnom ceremoniáli sa okrem husľového virtuóza Vladimíra Jablokova predstaví svetoznámy Viedenský štátny balet, ktorého sólistami sú aj Slováci Nina Poláková a Roman Lazík.
Operné árie odznejú v podaní Pavla Bršlíka, ktorý patrí medzi najvýraznejších predstaviteľov svetovej opernej scény. Klasické umenie sa tentoraz predstaví aj prostredníctvom moderátorky Plesu v opere, ktorou bude operná hviezda  Adriana Kučerová. Program 13. plesu v opere sa bude niesť v znamení jedinečného spojenia klasického aj moderného hudobného žánru.

Kariéra Pavla Bršlíka sa naplno rozbehla vo chvíli, keď ho prestížny a medzinárodne uznávaný nemecký magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka. Odvtedy sa vypracoval medzi absolútnu špičku a dnes spolupracuje s osobnosťami, ako sú Anna Netrebko, Erwin Schrott či dirigenti Gustavo Dudamel alebo Simon Rattle. Hostia plesu budú mať príležitosť vypočuť si v jeho podaní dve z najslávnejších operných árií Granada a O sole mio. „Tohtoročný program je holdom opere. V roku 2013 totiž uplynie 160 rokov od chvíle, keď Giuseppe Verdi uviedol svoju svetoznámu operu La Traviata. Práve z nej odznie obľúbená ária Libiamo, ktorou symbolicky oslávime toto okrúhle výročie ,“ uviedol Matej Drlička, dramaturg hudobnej časti programu Plesu v opere.
Ples už tradične otvoria oficiálnym otváracím valčíkom profesionálni tanečníci z Interklubu Madit. Tanečný vrchol programu predstavia baletní umelci z Viedenského štátneho baletu pod vedením Manuela Legrisa, ktorý je jeho riaditeľom od roku 2010. Medzi nimi hostia plesu uvidia vo vystúpení s názvom Before Nightfall aj sólistov, ktorí úspešne pôsobia v tomto svetoznámom súbore, a to Ninu Polákovú a Romana Lazíka. Nina Poláková je mimoriadnym tanečným zjavom a hneď, ako sa stala v roku 2003 sólistkou Baletu Slovenského národného divadla, získala aj ocenenie Kvet baletu. Od roku 2005 je členkou a od roku 2008 demisólistkou Baletu Viedenskej štátnej opery. Za úlohu Oľgy v balete Johna Cranka Onegin získala v roku 2008 Cenu Baletného klubu Viedenskej štátnej a ľudovej opery. Roman Lazík vyštudoval balet na štátnom Konzervatóriu v Bratislave a pôsobil ako prvý sólista v Slovenskom národnom divadle. Následne tancoval v baletných súboroch v Izraeli, Juhoafrickej republike a v Bavorskom štátnom balete. Od roku 2007 je sólistom Viedenskej štátnej opery. Je držiteľom prestížnych ocenení na Slovensku, v Európe aj v USA. „Tanec nepozná hranice a som veľmi hrdý na to, že slovenskí tanečníci žnú svetové úspechy,“ povedal Ján Ďurovčík, ktorý je režisérom programu 13. plesu v opere.
Nepovšimnutá by určite nemala zostať ani Svetlana Rymarenko, najmä však jej úžasný hlasový rozsah a zamatový alt. Jej tvár je známa najmä pre priaznivcov vokálnej skupiny Fragile, ktorej je členkou. Na Plese v opere sa predstaví spolu s Cigánskymi diablami a Oskarom Rózsom. Program po slávnostnom zahájení bude patriť tancu a hudbe, ktoré prinesie Boom Band orchester, ako aj speváci Helena Vondráčková, Vašo Patejdl, Beáta Dubasová a hudobná skupina Desmod.
Výťažok z dobrovoľného vstupného, ktorého minimálna výška je aj tento rok 500 eur pre jeden pár, poputuje Nadácii Detského kardiocentra. Bude  venovaný na technické vybavenie operačných sál v novom pavilóne Detského kardiocentra. Ten by mal vyrásť do dvoch rokov pri Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. 

Autor: RED, KKR
Foto: archív

- - Inzercia - -