Dnes je utorok, 25.február 2020, meniny má: Frederik, Frederika
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pripravuje prvoaprílové prekvavenie

marec 22, 2012 - 17:18
Módna návrhárka Lenka Sršňová sa na Slovensku často stretáva s rozpačitými reakciami na svoju odvážnu a pestrofarebnú tvorbu.

 


Napriek tomu si naďalej razí svoju vlastnú cestu a už teraz pripravuje ďalšie prekvapenie – na galavečere nadačného fondu Plaváček predstaví architektka Ingrid Konrad model s ďalším veselým nápadom.

Lenka odjakživa túžila byť zaujímavým a výnimočným človekom, ktorý má fantastické sny a predstavy a dokáže ich zrealizovať. Aj to je pravdepodobne dôvod, prečo u nej napokon zvíťazila móda. „Môžem cez ňu rozprávať príbehy, ktoré mám v hlave, a tým môžem robiť svet a ľudí, ktorých mám okolo seba farebnejšími a usmievavými,“ rozhovorila sa módna tvorkyňa, ktorá ako jedna z mála slovenských návrhárov študovala v zahraničí. „Dalo mi to odlišný pohľad na svet módy, ako máme tu na Slovensku a možnosť stretnúť sa so zaujímavými inšpiratívnymi ľuďmi a prostredím,“ pochválila túto skúsenosť návrhárka. Možno aj vďaka týmto skúsenostiam sú však reakcie na jej tvorbu u nás často rozpačité.


Rozprávky zhmotnené v šatách
„Moja prvá väčšia kolekcia bola jedna farebná koláž pospájaná z rôznych materiálov a detailov. Reakcia na ňu bola na slovenské pomery asi na mieste. Veľký chaos, veľa rôznorodých materiálov a veľa farieb. Finálny verdikt na súťaži Styl Kabo, kde som ju prezentovala bol, že ´kolekcia je rozbitá a netvorí jeden celok´,“ priblížila, ako domáce prostredie reflektovalo hneď jej prvotinu. „Bol to však len jeden z možných pohľadov, ako na moju tvorbu nahliadať a doteraz sa s tým stretávam,“ obhájila si svoju pozíciu Lenka, ktorej dávajú za pravdu aj mnohí obdivovatelia a úspechy, ktoré má za sebou. U nás stále panuje názor, že kolekcia by mala byť ušitá z jedného materiálu a nanajvýš v troch farbách. Ona robí opak. „Kombinujem farby, vzory, témy, symboly, materiály, je to pre mňa ako maľba v látkach a strihoch. Čím ich je viac, tým je to lepšie,“ priblížila nám svoj prístup. Pred trendmi dáva prednosť svojmu cíteniu. „V mojich kolekciách je istá príbehovosť. Inšpiráciu nachádzam práve za hranicami reality, fascinuje ma svet rozprávok a príbehov a rada ten svet zhmotňujem do odevu či doplnkov,“ povedala Lenka, ktorá má už na konte mnoho úspechov. „Momentálne sa teším tomu, že moju aktuálnu kolekciu Bad Boys Wanted vybrali na akciu Fashionclash v Maastrichte v Holandsku,“ potešene nám oznámila.


Chystá sa do sveta
Jej práca dostáva už príležitosť predstaviť sa aj mimo akcií zameraných len na módu. Najbližšie tomu tak bude na galavečere nadačného fondu Plaváček Vietor do plachiet, ktorý 1. apríla odvysiela STV. Do projektu je zapojená hlavná architektka mesta Bratislavy pani Ingrid Konrad. „Tá pozná moju tvorbu, sama sa zúčastnila mojich prehliadok, ktoré robím v Gallerii Cvernovka a je mojou prácou nadšená. Keď sa dozvedela, že sa pre ňu budú šiť šaty na galavečer, sama sa rozhodla, že ich chce odo mňa. A tak ma Plaváček oslovil,“ objasnila Lenka, ako vznikla spolupráca. „Bude to prvoaprílové prekvapenie. Ingrid je otvorená veselým nápadom, ale samozrejme beriem do úvahy fakt, že model chce reálne nosiť,“ prezradila, že aj tentokrát ostane verná svojmu nápaditému štýlu.
Okrem toho pracuje už teraz na menšej letnej edícii hravých modelov Aquatic Adventures, a zároveň začína plánovať veľkú jesennú autorskú prehliadku v Gallerii Cvernovka. V budúcnosti má v pláne viac sa prezentovať v zahraničí. „Rada by som svoju tvorbu predviedla napríklad v Berlíne, New Yorku a raz aj v Tokiu. Verím, že časom budem môcť svoje modely ponúkať aj v showroome tu v Bratislave, ktorý by bol zariadený v štýle a veselých farbách, ktoré sú mojej tvorbe blízke,“ prezradila módna návrhárka, ktorá zatiaľ predstavuje svoju tvorbu aspoň  v online galérii a e-shope, ktorý nedávno spustila.

Recept na úspech podľa Lenky Sršňovej
Ísť si za svojimi snami, aj napriek situáciám, ktoré navonok vyzerajú, že je nemožné ich vyriešiť a prejsť cez ne. Rovnako, aby sa s ľuďmi spolupracovali tak, ako by oni chceli, aby sa s nimi jednalo.


Autor: Mária Šidlová
Foto: Jakub Gulyás

- - Inzercia - -