Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rozdelila výnos zo zbierky Deň narcisov

jún 23, 2011 - 14:25
V tohoročnej zbierke Deň narcisov, ktorá sa konala 15. apríla už po 15-krát, ľudia darovali takmer milión eur. Oficiálny výsledok zbierky predstavuje 965 270,43 eura, čo je o 47 695,46 eura viac ako v roku 2010.
Liga proti rakovine rozdelila výnos tohoročnej jubilejnej zbierky Dňa narcisov. Peniaze rozdelila na podporu štyroch oblastí, ktoré boli v rámci programu Európskeho partnerstva v boji proti rakovine, ktorého je Liga proti rakovine partnerom, vyhlásené za prioritu. Ide o prevenciu, medicínsku starostlivosť, psychocosiálnu starostlivosť a výskum.
„Snažili sme sa k tomuto programu aspoň trošku priblížiť,“ povedala na dnešnej tlačovej besede šéfka Ligy proti rakovine Eva Siracká. Najviac peňazí zo zbierky preto Liga určila na projekty a programy smerujúce k rozvoju výchovy, informovanosti a poradenstva a na psychosociálnu pomoc pacientom. Táto oblasť z celkového výnosu viac ako 900-tisíc eur získala až 457 312, 97 eura.
Značná časť zbierky poputuje na výskum. Na túto oblasť Liga proti rakovine určila 232 600 eur, ktoré budú použité na podporu klinických a výskumných projektov, orientovaných na rozvoj nových techník a metód v prevencií, diagnostike a liečbe. „Veľká suma ide na výskum, pretože od neho sa čaká aj veľký pokrok,“ konštatovala Siracká.
Liga podporila aj letné tábory pre detských onkologických pacientov a rekondično-rehabilitačné pobyty pre onkologických pacientov, na ktoré vyčlenila 77-tisíc eur. Podľa Sirackej je dnes práve psychosociálna pomoc chýbajúcim článkom starostlivosti o pacienta. Rezervy sú podľa nej aj v podpore paliatívnej a hospicovej starostlivosti. „Niet rodiny, ktorá by nemala problémy, keď pacient potrebuje byť doopatrovaný,“ priblížila prezidenta Ligy proti rakovine. Liga preto na podporu paliatívnej a hospicovej starostlivosti a na svkalitnenie života onkologických pacientov vyčlenila 65 700 eur. Zvyšných 100-tisíc eur Generálna rada Ligy proti rakovine ponechala na zabezpečenie regionálnych potrieb a podpory v organizačných zložkách Ligy.
V tohoročnej zbierke Deň narcisov, ktorá sa konala 15. apríla už po 15-krát, ľudia darovali takmer milión eur. Oficiálny výsledok zbierky predstavuje 965 270,43 eura, čo je o 47 695,46 eura viac ako v roku 2010. Čistý výnos zbierky prestavuje 932 612,96, keďže na materiálne, organizačné a prezentačné zabezpečenie zbierky použila Liga proti rakovine 32 657,46 eura. Časť týchto nákladov zaplatili sponzori a partneri LPR.

Autor: SITA
Foto: SITA/Nina Bednáriková

- - Inzercia - -