Dnes je nedeľa, 20.január 2019, meniny má: Dalibor
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Richard Müller: Dobrým nápadom sa nebránim

november 09, 2010 - 10:00
Jeho skupina Banket bola priekopníkom elektronického popu na Slovensku, už temer tri desaťročia patrí Richard Müller k interpretom, na ktorých albumy sa čaká, a jeho koncertné turné sú za niekoľko dní vypredané. Počas svojej kariéry spolupracoval prakticky s celou špičkou slovenskej i českej populárnej hudby, ale aj s džezmenmi svetového formátu.
V novembri vystúpite spolu s Mirom Žbirkom na Zlatom koncerte v Bratislave, čo pre vás dnes po takmer tridsiatich rokoch úspešnej kariéry znamená koncertovanie? Viete si vôbec predstaviť svoj život bez kontaktu s publikom ?
Bez publika som vydržal len pár rokov, keď som zo zdravotných dôvodov koncertovať naozaj nemohol. Bol to úžasný pocit, keď som sa potom na pódium vrátil.  Myslel som si, že všetci už na mňa zabudli, no vyzeralo to presne naopak – tridsať tisíc ľudí so mnou odspievalo prakticky celý koncert. Takú radosť som dávno nepocítil! Rád si ju v primeraných dávkach doprajem stále, preto je pre mňa každé stretnutie s fanúšikmi na vystúpeniach vzácne.

Meky Žbirka je určite inšpirujúcim muzikantom, ktorý má v slovenskej populárnej hudbe nezameniteľné miesto, zaspievate si s ním na spomínanom koncerte aj dueto, bude miesto na jam-session?
Program sa ešte len tvorí, uvidíme, kto príde s akou ideou. Dobrým nápadom sa nezvyknem brániť.

Aký repertoár budete spievať a dočká sa publikum na Pasienkoch aj nejakého prekvapenia, či nebodaj premiéry?

Na Pasienkoch uvidia ľudia našu klasickú zostavu a bigbítové pesničky.
Príjemným prekvapením budú dúfam aj naše samostatné koncerty v rámci predvianočného Potichu tour, kde budeme hrať viac intímne a do programu zaradíme aj skladby, ktoré sme dlho či dokonca nikdy nehrali, no fanúšikovia si ich žiadajú. Toto turné sa uskutoční predovšetkým v divadlách na Slovensku aj v Čechách, aj chronicky známe skladby tak upravujeme do adekvátnej komornej až šansónovej polohy. Koncert na Pasienkoch má predovšetkým charitatívny cieľ, myslím, že jeho návštevníci ocenia práve “klasiku”.

Ako ste dnes, s odstupom času, spokojný s albumom Už? Analyzujete platňu aj potom, ako je na svete, či idete ďalej a cédečko sa stáva pre vás takmer uzavretou kapitolou...
Každý môj album je nositeľom znakov môjho života v danom období a pozerám sa naň ako na kompaktný celok. Platňa Už bola a zostane pre mňa symbolom prekonania ťažkostí a návratu. Aj návratu k tomu, čo som považoval už za takmer stratené. Ako sa spieva v refréne titulnej pesničky – po stotisíci raz, volá sa to láska.

Ste už dnes v pozícii, že vlastne môžete pripravovať ďašiu platňu aj dva-tri roky, kým nebudete spokojný s nazbieraným materiálom... Stávate sa v hudbe maximalistom?

Som naozaj rád, že moje vydavateľstvo mi vytvorilo také podmienky, aké mi vyhovujú, a pri nahrávaní nových skladieb môžem ísť vlastným tempom. Za maximalistov by som skôr označil pánov z Creative Music House – Zubáka, Grausa, Kachúta, Solovica – ktorí naozaj vyšperkovali zvuk na albume Už.

Vo svojej muzike ste vyskúšali už kadečo – pop, rock, džez, šansón, baladu, nelákali vás nikdy dlhšie kompozície, scénická hudba či povedzme muzikál? A čo by ste ešte radi v hudbe vyskúšali?
Aj scénickú hudbu som si už párkrát vyskúšal, aj muzikál Baal, ktorý vychádzal z divadelnej hry Bertolda Brechta, dokonca aj experiment, za aký je dodnes považovaný napríklad projekt PPF. Mám rád ochutnávanie a v hudbe dvojnásobne. Keď na niečo dostanem chuť, určite si to vyskúšam.

Ste vo svojej podstate autor piesní, ktoré majú zrejmý komerčný potenciál. Myslíte pri tvorbe pesničky na to, aby sa dala dobre predať?
Rozumiem tejto motivácii, ak niekto robí rožky alebo počítače. Neviem si však predstaviť tvorbu hudby s vidinou dobrého predaja ako základného spúšťacieho mechanizmu. Z pesničky musím mať v prvom rade dobrý pocit ja ako autor alebo interpret, ak rovnako účinkuje aj na poslucháčov či návštevníkov mojich koncertov, je môj dobrý pocit dvojnásobný. Ak sú navyše ochotní kúpiť si môj album alebo si ho hoci stiahnuť z internetu, som neskonale šťastný.

Médiá pred časom s obľubou písali o vašom súkromnom živote, dnes sa hovorí najmä o vašej hudbe, čo je pre hudobníka dobre. Naštartovali ste novú etapu kariéry a sú vaše úspechy na javisku zrkadlom spokojnej osobnej existencie?

Netrúfam si tvrdiť, že je medzi týmito dvoma javmi priama úmera, ale teší ma jedno aj druhé. Aj to, že o moje koncerty je záujem a že lístky na predvianočné turné sa začali bleskovo predávať ešte pred oficiálnym zverejnením jeho termínov. A ešte viac, že môj rodinný život je pokojný a harmonický.

Sú pre vás láska a vzťah tým základným hnacím motorom do ďalších dní, otvárajú vám i teraz nové obzory?
Áno, je to stále tak.

Prednedávnom ste vraveli, že ľutujete, že ste v minulosti nevenovali dostatok času svojim deťom. Nahrádzate im to dnes, ste spolu častejšie, pomáhate dcérke povedzme v rozbehnutej kariére modelky?
V tomto smere jej veľa rád dať nemôžem, moja profesia je predsa len iná, aj keď sa takisto odohráva na pódiu pred zrakmi divákov. Trávim s ňou však toľko času, koľko je možné a vďaka internetu som s ňou v kontakte aj keď je práve v zahraničí.

Na svete je už vaša druhá kniha fotografií, čomu všetkému vás naučilo práve fotografovanie a čo pre vás kontakt s týmto svetom znamená?
Fotografovať som začal myslím ešte skôr ako spievať, len náhodou sa mi skôr vydarila spevácka kariéra. Jan Saudek v predslove k mojej knihe tvrdí, že fotografovanie a hudba majú k sebe nesmierne blízko a ja s týmto jeho tvrdením súhlasím. Aj fotka aj pesnička zachytávajú okamih, zážitok, emóciu. V pesničke sa vyjadruje slovami, fotografia hovorí aj bez nich. Fotenie ma naučilo schopnosti vidieť príbeh v zlomku sekundy a pokúsiť sa ho zachytiť jediným stlačením spúšte.

Žijete viac-menej v ústraní, nevídať vás na večierkoch, krstoch či iných spoločenských akciách, čomu sa okrem hudby vo voľnom čase venujete? Môžete prezradiť svoje koníčky ?
Listujem v stále nových a nových fotografických knihách, ktoré som objavil v kníhkupectvách najmä v zahraničí. Pri niektorých som ani nedýchal, lebo som mal pocit, že som objavil čosi zázračné. Medzi moje najnovšie objavy patrí David Lachapelle a Joseph Mills.


Vyhrajte lístky na Zlatý koncert! Kliknite sem.

Autor: ANDRIJAN TURAN
Foto: arcív R.M.

- - Inzercia - -