Dnes je pondelok, 18.november 2019, meniny má: Eugen
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Stále rozmýšľam nad vlastným divadlom

september 19, 2012 - 14:36
S veľkou pompou a plánmi otvoril divadlo Ateliér Babylon, no po roku z neho nahnevane odišiel. MAROŠ KRAMÁR tvrdí, že ho podviedol český spolumajiteľ.

 

Napriek tomu sa nevzdáva a pred novou divadelnou sezónou založil občianske združenie Ateliér, aby sa mohlo hrať aspoň obľúbené divadelné predstavenie LORDI...

Pred otvorením divadla Ateliér Babylon som sa vás pýtala, či ste dodatočne nedostali strach, do čoho ste sa pustili. Brali ste to športovo, v pláne ste mali obklopiť sa ľuďmi, ktorí to všetko budú robiť a vy budete len  impresário. Ako sa cítite dnes, keď je táto bratislavská scéna už minulosťou?
Ona nie je minulosťou, ďalej funguje, ale už bezo mňa. Lebo ako som bol pred rokom vytešený, tak po roku som veľmi sklamaný. Najväčšiu chybu som spravil, že som sa dal dokopy s partnerom – českým podnikateľom Rudolfom Hošnom, ktorý ma, žiaľ, podviedol. Okrem peňazí som mu dal najmä svoje meno, ktoré som si budoval dosť dlho. Musel som odtiaľ odísť, lebo som sa už nemohol dívať na to, ako konateľ spoločnosti Music Academy neplatí faktúry a honoráre mojim kolegom, dokonca ani mne a ničí moje dobré meno. Najradšej by som sa k tomu však už nevracal a pozeral sa do budúcnosti.


V podnikaní ste neboli nováčikom –  je to pre vás poučenie, že ste sa dali dohromady s takým človekom? Médiá spochybňovali jeho povesť, no vy ste ho obhajovali – pre vás boli dôležité jeho skúsenosti...
O to je to pre mňa bolestivejšie, že som takémuto človeku – podvodníkovi  naletel a uveril mu a pomohol mu znova sa vrátiť do slušnej spoločnosti. Zobúdzal som sa a zaspával s tým, že som nevedel, ako sa mám pred takým niečím brániť, preto bolo jediné východisko odísť, aby mi to neničilo život... Túto kapitolu by som najradšej celkom vytesnal z môjho mozgu. Pre mňa už Rudolf Hošna neexistuje. Samozrejme, že som sa z toho poučil, no život ide ďalej. Len dúfam, že sa mi také niečo už nestane...


Divadlo Ateliér Babylon ako jediné na Slovensku uviedlo v premiére hru Petra Serge Butka, slovenského režiséra, žijúceho v Prahe. Bola to zároveň prvá a jediná vaša vlastná produkcia. Aký osud budú mať Lordi, tento herecký koncert, ktorý ste vytvorili spolu s Petrom Šimunom a Jozefom Vajdom?
Toto predstavenie prešlo pod občianske združenie Ateliér Maroša Karmára, ktoré som po odchode z divadla založil a v ktorom mi pomáha aj moja manželka Nataša. Snažíme sa Lordov oživiť pod touto hlavičkou a 23. septembra  na scéne Heineken Tower Stage Jána Ďurovčíka bude obnovená premiéra. V tomto divadle by sme chceli aj v budúcnosti fungovať. Lordov chceme však ponúknuť aj v iných mestách na Slovensku – všade tam, kde majú radi dobré divadlo a kde nás pozvú.  


Hovoríte, že vaše občianske združenie nesie názov Ateliér. Aký názov má teraz divadlo, ktoré ste opustili?
Jeho názov zostal Ateliér Babylon. Babylon priniesol pán Hošna, ktorý voľakedy Babylon v Ymce aj viedol, názov Ateliér som vymyslel ja. A logo vymyslel Alan Lesyk pre mňa, takže aj to pán Hošna používa protiprávne.


V rámci vášho občianskeho združenia chystáte po Lordoch aj ďalšie predstavenia?
My sme divadlo bez budovy, od Jána Ďurovčíka si priestory budeme prenajímať na konkrétny večer, keď budeme hrať. Nebudeme tam však len my, bude tam aj Jiří Bartoška, má tam premiéru Roman Pomajbo, atď. Teda Heineken Tower Stage už nebude len tanečným divadlom, ale otvára sa priestor aj činoherným predstaveniam, čo je dobrá správa pre diváka, lebo si bude mať z čoho vyberať. Všetko však len rozbiehame, je ešte otázkou, ako to na malom Slovensku bude fungovať...


Kde vás, Maroša Kramára, budú v tejto divadelnej sezóne ešte diváci vidieť?
Vidieť ma môžu v predstavení Chrobák v hlave, ktoré už hrám asi dvadsaťštyri rokov v SND, kde hosťujem, v divadle Teatro Wüstenrot účinkujem v Mandarínkovej izbe, ak sa nemýlim už šestnásty rok, v Českej republike už druhý rok v komédii Soukromý skandál, tam som manželom Evy Holubovej, no a predstavenie Vše o mužích beží piatu sezónu a malo už 250 repríz, čo je, povedal by som, rekord. 


Uvidíme vás aj v televízii alebo v nejakom novom filme?
V Čechách moderujem už štvrtý rok Zázraky prírody, jeden z najsledovanejších televíznych programov, na Slovensku pracujem na novom markizáckom seriáli Chuť lásky. Tam sa mi ušla veľmi záporná postava, ktorú si vychutnávam, keďže väčšinou hrám klaďasov. Dosť dlho som sa neobjavil vo filme, čo mi je ľúto.


Ako vás tak počúvam, zdá sa mi, že v súčasnosti máte konečne viac času na svoju rodinu...
Rozhodne áno.


A nie je tam aj viac dusna?
To je pravda, naše manželstvo sa „dalo vydržať“, keď som raz za tri dni niekam odišiel. Bol som doma aj počas prázdnin a dokonca sme boli aj týždeň v Chorvátsku na lodi. Napriek tomu, že bola dosť malá, aj tam sme to vydržali...


Absolvovali ste s deťmi aj začiatok školského roka?
Nebol som v škole, lebo moje deti už nechcú, aby som sa tam vyskytoval.


Na záver si neodpustím otázku, či by ste sa dali ešte nahovoriť na vlastné divadlo...
Stále koketujem s touto myšlienkou. Ešte stále som však z toho, čo sa mi stalo, dosť znechutený, takže možno to bude otázkou budúcnosti... No tá myšlienka  určite ešte mŕtva nie je.


Aj napriek tomu, že ste sa v Čechách vyjadrili, že Slováci chodia viac do nákupných centier ako do kultúrnych stánkov?
Nechcem urážať slovenských divákov, lebo tí, čo do divadla chodia, si to nezaslúžia, a my sme im za to vďační. Skutočnosť je však taká, že v Čechách hrám ročne asi sto predstavení a na Slovensku päťdesiat. Myslím si teda, že som jeden z mála z tých, ktorý má právo toto aj hodnotiť, lebo sa s tým stretávam priamo na placi. Český divák má skutočne ďaleko väčší vzťah k divadlu a ku kultúre ako slovenský, už len keď porovnáme počet divadiel v Prahe a v Bratislave, napriek tomu, že naše mesto je oveľa menšie. Paradoxne sa z českej televízie dozviem viac o slovenskej kultúre ako zo slovenskej. Výchova ku kultúre, žiaľ, u nás zaostáva. Môže písať kto chce, čo chce proti mne, toto je skutočnosť, ktorá sa nedá vyvrátiť a s ktorou treba do budúcnosti niečo robiť...


Kde a kedy uvidíte hru Lordi?

23.09. DIVADLO HEINEKEN TOWER STAGE /OBNOVENÁ PREMIÉRA/

15.10. DIVADLO HEINEKEN TOWER STAGE

13.11. DIVADLO HEINEKEN TOWER STAGE

15.11. PRIEVIDZA /kultúrne a spoločenské stredisko/

16.11. ŽILINA /DOM ODBOROV/

 

 


 

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: archív M. K.

- - Inzercia - -