Dnes je pondelok, 14.október 2019, meniny má: Boris
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Najlepší marketingový ťah? Ohlásenie konca kariéry!

máj 20, 2011 - 12:32
Skupine Elán sa už zrejme nedarí tak ako v minulosti. Inak sa totiž nedá vysvetliť najnovšie vyhlásenie Joža Ráža (56). „Odídem. Som rozhodnutý,“ dušuje sa muzikant, ktorý ale tieto silné slová nehovorí po prvý krát. Dodrží konečne slovo, alebo ide len o ďalší, dobre premyslený reklamný ťah?
V týchto dňoch sa legendárna skupina Elán dožíva tridsiateho výročia pôsobenia na našom hudobnom nebi. Avšak, namiesto toho, aby jej členovia začali plánovať výročné turné, alebo aspoň koncert pre skalných fanúšikov, líder kapely im za priazeň poďakoval pomerne nevďačným spôsobom. „V roku 2013 končím s Elánom. Neviem čo bude s kapelou ďalej. Chalanom v ničom brániť nebudem. Značka môže fungovať ďalej,“ znejú najnovšie vyjadrenia Joža Ráža. STAR si ale dobre pamätá na jeho podobné myšlienky, ktorými strašil fanúšikov už viac krát za svojej kariéry.

Len aby neupadli do zabudnutia...
„Nie, nič v tom nehľadajte. Chcem len ležať na svojej pohovke, v ruke mať pohár Whisky, fajčiť kubánsku cigaru a pohovoriť si s najvyšším,“ argumentuje Ráž svoje údajne absolútne definitívne rozhodnutie skoncovať so skupinou Elán. Keďže ale v posledných rokoch o tejto skupine na Slovenskom trhu počuť čoraz menej, za jeho rečami by sa predsa len dalo hľadať niečo viac. Navyše, nie je to tak dávno, čo sa kontroverzný muzikant posťažoval, že jeho ročné zisky z tantiémov poklesli z niekdajších štyridsiatich tisícok na aktuálnych tridsať tisíc eur ročne. Najmä v muzikantskej branži sa preto pri upadajúcej hviezde už viac krát osvedčilo postrašienie fanúšikov predčasným ukončením kariéry, čím sa zaručenie opäť zvýši ich záujem. A práve Elán má s podobnými praktikami nie jednu skúsenosť. Prvý krát totiž predajnosť CDčiek tejto skupiny rapídne narástla po tom, ako reálne hrozil jej zánik po vážnej dopravnej nehode Joža Ráža v roku 1999. V tomto prípade samozrejme nešlo o úmysel, no paradoxne až tragédia elánistom ukázala, čo verejnosť prinúti k tomu, aby si na nich opäť spomenula. „Elán má svoju kariéru za sebou. Dlhuje ešte vydavateľstvu jednu platňu, ktorú sa ešte pokúsi nahrať, tak do dvoch rokov, a ináč už nič,“ vykrikoval do sveta pomerne rázne Jožo Ráž v roku 2002 a teda iba tri roky od nehody, pri ktorej takmer prišiel o život. A tento prístup sa zjavne opäť vyplatil.

Vypredaná Letenská pláň
Iba pár mesiacov po tom, ako Ráž v roku 2002 vyhlásil, že Elán už pred sebou nemá žiadnu budúcnosť, zorganizoval spolu so svojou starou partiou mega koncert, ktorý dokonca niesol prívlastok – rozlúčkový. No a práve preto sa skalní fanúšikovia nie len zo Slovenska, ale tiež z Čiech vybrali na preslávenú Leteňskú pláň. Kvôli jedinému koncertu skupiny Elán sa na nej napokon stretlo neuveriteľných sedemdesiat tisíc nadšencov, ktorí sa báli, že svoje spevácke idoly vidia pred mikrofónom naposledy. „Výšku honoráru skupiny Elán nechcel nikto zo zainteresovaných prezradiť, ale Ráž poznamenal, že zo vstupného pôjde do „rozpočtu skupiny“ asi 150 – 200 korún. Pri 70 000 predaných lístkoch by celý Elán mohol na jedinom koncerte v Prahe zarobiť od desať do 14 miliónov Kč „hrubého“,“ napísali pár dní po spomínanom koncerte denníky., čím bolo jasné, že organizácia takzvane rozlúčkového koncertu sa nestarnúcim legendám oplatila. Nuž, napriek tomu, že sa vyštudovaný psychológ Ráž svojmu pôvodnému povolaniu profesionálne nevenuje, evidentne ho vie efektívne využiť aj mimo psychologickej ambulancie...

Autor: VERONIKA VANDRAŠEKOVÁ
Foto: S.A.

- - Inzercia - -