Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Pohlavné choroby im zmenili život

august 10, 2010 - 10:30
Leto nie je len obdobím vody, prázdnin a slnka, ale aj letných lások. Tie, okrem toho, že väčšine prinesú na jeseň smútok z rozchodu, prinášajú aj vážnejšie vrásky na tvári. Práve letné obdobie je totiž nielen časom relaxu a dovoleniek, ale tiež intenzívnejšieho šírenia sa pohlavných chorôb, ktorých následky neraz ostávajú na celý život. Svoje o tom vie napríklad bývalá moderátorka Zuzana Hajdu, ktorá je nositeľkou vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Ešte horšie dopadol raper Snoop Dogg, ktorý priznal, že má v tele HIV.
Po vášnivých a veselých letných mesiacoch nás čakajú dni jesennej depresie. Pre mnohých ľudí však nie je jediným dôvodom pochmúrne počasie, ale aj nepríjemné prekvapenia, ktoré im ostali po väčšinou už dávno skončených prázdninových láskach. Hoci sú pohlavne prenosné choroby nepochybne celoročnou záležitosťou, práve v tomto čase ich výskyt prudko stúpa. „Sexuálne prenosné ochorenia sa v najväčšej mierne vyskytujú medzi mladými, sexuálne aktívnymi ľuďmi, ktorí nemajú stáleho sexuálneho partnera a majú rizikové sexuálne správanie,“ dozvedeli sme sa od gynekologičky Radmily Sládičekovej. Tí šťastnejší sa vyliečia a zo skúsenosti si odnesú len ponaučenie. Iní nesú následky po celý život alebo si ho v dôsledku svojej nerozvážnosti skrátia.

Zachránilo ju dieťa

Dvojnásobná mamička a bývalá moderátorka Zuzana Hajdu sa musí okrem bežných denných starostí pasovať aj so strachom z rakoviny krčka maternice. Onkologické problémy u nej odborníci odhalili len mesiac pred otehotnením. Vyšetrenie preukázalo, že ide o následky HPV víru. „Jeho prítomnosť sa zisťuje sterom z krčka maternice, a keďže som mala pre zníženú imunitu viaceré zdravotné problémy, našťastie ho lekári u mňa včas objavili," vyjadrila sa plavovláska začiatkom minulého roka. „V súčasnosti má tento vírus, bohužiaľ, strašne veľa ľudí a ani o tom mnohí nevedia," dodala. Jej slová potvrdila i gynekologička, podľa ktorej momentálne patrí medzi najčastejšie. „Vysokorizikový papiloma vírus- tiež samozrejme sexuálne prenosný, spôsobuje rakovinu krčka maternice a menej často sa vyskytujúcu rakovinu penisu. Zamorenosť populácie ľudským papiloma vírusom je 80%, neznamená to však, že každý, kto sa s vírusom stretne, ochorie. Je to závislé od imunitného systému nositeľa,“ povedala nám.

Podľa zistení zdravotníckych organizácií počet žien infikovaných papiloma vírusom rastie závratným tempom. Na jeho následky vraj len na Slovensku zomrie každý druhý deň jedna žena a mužov vo výnimočných prípadoch postihuje zriedkavá rakovina penisu. Je však namieste zdôrazniť, že každý typ tohto vírusu neznamená rakovinu. Väčšina je relatívne neškodná a spôsobiť môže len rôzne bradavice na rukách a na nohách. „Genitálne bradavice spôsobuje nízkorizikový ľudský papiloma vírus,“ objasnila nám Sládičeková. Infekcia nie je sprevádzaná žiadnymi špecifickými príznakmi, preto ženy často chodia k lekárom, keď už býva neskoro.

Okrem vyhýbania sa promiskuite a používania ochrany je možné využiť prevenciu v podobe očkovania. Túto možnosť využila už pred viac ako dvoma rokmi i bývalá finalistka Miss, Romana Škamlová, ešte v čase, keď randila s Janom Novotným. Ten jej dokonca vtedy očkovanie zaplatil. „Doslova povedala, že je to preto, že si ju Jan chce ešte nejaký čas nechať,“ prezradil vtedy novinárom zdroj z ich okolia. Vzťah napokon nevydržal, no očkovanie, ktoré chráni jej zdravie plavovláske už ostalo. No ani vakcína nie je úplne bezpečná. Podľa jej odporcov má na konte tiež obete a medzi najnebezpečnejšie vedľajšie účinky patria poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré môžu skončiť napríklad trombózou.

Zabijak AIDS
Po drsných deväťdesiatych rokoch, kedy sa vírus HIV šíril obrovskou rýchlosťou, prišlo aj vďaka ochoreniu a úmrtiu niekoľkých svetových celebrít vytriezvenie a väčšia opatrnosť v sexuálnom živote. Svoju daň zaplatil celým svetom milovaný frontman kapely Queen Fredy Mercury, či topmodelka Gia, ktorú v životopisnom filme neskôr stvárnila ďalšia hviezda – Angelina Jolie. V posledných rokoch však verejnosť akoby zabudla na riziká pohlavných chorôb a krivka opäť narastá. Varovne zdvihnutým prstom nám však opäť môžu byť aj príklady zo sveta šoubiznisu.

Keď raper Snoop Dogg prišiel koncom roku 2008 do nemocnice s tým, že má bolesti hlavy a v noci ho zalieva studený pot, určite nečakal, akú krutú diagnózu o niekoľko dní dostane. Lekári určili, že za jeho nepríjemnosťami stojí vírus HIV, ktoré podľa posledných informácií už prerástlo do syndrómu AIDS. Pritom rozhodne stojí za zmienku, že raper sa okrem hudby preslávil aj ako pornoproducent a za svoj počin Snoop Doggs´s Dogiestyle dokonca získal ocenenie. Svoje videoklipy nakrúcal vždy v dvoch verziách, pričom jedna bola určená na špeciálne vysielanie necenzurovaných videoklipov po polnoci. Spevák sa k svojej diagnóze postavil s odvahou a usporiadal prvý ročník charitatívneho pochodu proti AIDS, aby upozornil na riziko nechráneného sexu.

V súvislosti s tou chorobou sa skloňovalo aj meno herečky Lindsay Lohan. Informáciu, že je HIV pozitívna dokonca pustil prostredníctvom internetovej siete do sveta jej otec, pričom za pôvodcu označil bývalého manžela speváčky Mariah Carey, a terajšieho životného partnera latinsko-americkej hviezdy Thalie, hudobného producenta Tommyho Mottolu. Ten sa mal podľa Michaela Lohana zapliesť s jeho dcérou, keď mala len 17. Herečkin otec neskôr svoje statusy zmazal a samotná Lindsay pobúrene reagovala: „Chce len peniaze! A využíva na to mňa, moje postavenie, moju mamu aj mojich súrodencov!“

Hviezdne lahôdky
Spomínanými dvomi ochoreniami však celá rada nepríjemných infekcií a vírusov ani zďaleka nekončí. „V niektorých oblastiach Slovenska sa opäť vyskytuje syfilis, hlásia to dermatovenerológovia, ktorí toto ochorenie liečia na oddelení. Rozšírená a často sa vyskytujúca je chlamýdiová infekcia močovo-pohlavného traktu. Nezanedbateľný je výskyt herpes genitalis,“ vymenovala nám doktorka Sládičeková ďalšie nežiadané prekvapenia, ktoré môžete dostať od svojej milej či milého. Aj s týmito chorobami majú skúsenosti i pacienti z radov celebrít. Podľa americkej stránky o pohlavných ochoreniach mal bývalý záchranár zo seriálu Baywatch, David Hasselhoff pohlavný herpes, rovnako ako jeho kolega Robin Williams, či boháčka Paris Hilton. Ďalšia hviezda Baywatchu Pamela Anderson spoločne s manželom Tommym Leem či spevák kapely Aerosmith Steven Tyler sa dokonca liečili z hepatitídy typu C.

Ani kondóm nie je stopercentný
Ak si chcete leto užiť „naplno,“ súčasťou vašej stálej výbavy by rozhodne mali byť kondómy. „Je potrebné poznamenať, že sú jedinou možnou ochranou pred pohlavnými chorobami,“ zdôraznila Sládičeková. Aj keď ani táto pomôcka nie je zárukou, že sa vám nepritrafí nejaká nepríjemnosť.  „Nechránia však úplne. Napríklad v prípade herpes genitalis chránia iba časti, ktoré sú kondómom kryté, takže herpes je možné preniesť kontaktom koža- koža, sliznica- sliznica. Proti prenosu ľudského papiloma vírusu kondóm nechráni úplne, lebo je taký malý, že prejde aj cez póry prezervatívu,“ objasnila nám. No zároveň nás upozornila, že čiastočná ochrana je lepšia ako žiadna. Ide totiž o jediný možný spôsob, ako sa aspoň do istej miery chrániť.

„Proti infekcii ľudským papiloma vírusom je možné sa chrániť aj vakcináciou,“ dodala. Najbezpečnejšie je však stále, dobre si rozmyslieť, s kým do toho pôjdete. „Najúčinnejšie je vyhnúť sa sexuálnemu kontaktu s neznámym partnerom a vystríhať sa rizikového sexuálneho správania,“ poučila nás. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že k riziku nakazenia nedochádza len pri samotnom pohlavnom styku, ale aj francúzskom bozkávaní. „Havne, keď dochádza ku drobnému krvácaniu ďasien by bolo možné preniesť niektoré vírusové ochorenia bozkávaním. Napríklad hepatitídu A, B aj C. Väčšinu sexuálne prenosných infekcií je možné preniesť aj orogenitálnym kontaktom,“ dozvedeli sme sa na záver, na čo všetko si treba dávať pozor.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: S.A., DAKA

- - Inzercia - -