Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh lásky: Zdena Studenková a Braňo Kostka

august 25, 2010 - 12:20
V čase, keď herecká diva spoznala mladého dirigenta, bola už druhýkrát vydatá. Podľa vlastných slov však mala pocit, že pri svojom manželovi strašne rýchlo starne. „Odišla som do iného vzťahu,“ vyjadrila sa Zdena Studenková pokojne o svojom zblížení s dirigentom Braňom Kostkom.

V začiatkoch ich partnerstvu nikto neveril. O sedemnásť rokov mladší muž musel presviedčať o tom, že je vhodným partnerom hereckej hviezdy, ešte aj jej rodinu. No v tomto prípade žiadna prekážka nebola dostatočne veľká a pár je spolu už šestnásť rokov, po ktorých ešte stále pôsobia harmonicky. Kolega Jozef Vajda na ňu dokonca nabonzoval, že keď chodia hrať mimo mesta, pripraví svojej polovičke na každý deň jedlo.

Zahodila pre neho všetko

Tomuto stabilnému partnerstvu predchádzali dve Zdenine manželstvá. Už ako mladučká sa vydala za svojho spolužiaka zo strednej školy, fotografa Ivana Kostroňa. Zväzok však nevydržal ani rok, pretože obaja mali rozdielny názor na potomka. Zatiaľ čo muž dieťatko chcel, herečka si ešte chcela počkať. Po rozvode si začala so známym režisérom Stanom Párnickým. Ten bol v tom čase ženatý a vychovával dve deti. Pre Zdenu však bola smerodajná len jedna vec: „Ľúbil mňa,“ povedala s odstupom času. „Nebolo to naplnené manželstvo... Otehotnela som a vzali sme sa," obhajovala svoj druhý sobáš vo svojej knižke umelkyňa, ktorú obviňovali z rozbitia manželstva. Od Párnického však napokon sama ušla. „Odrazu som mala pocit, že pri ňom strašne rýchlo starnem a... Odišla som do iného vzťahu," priblížila pocity, ktoré vydatú ženu a matku malého dievčatka hnali do náručia o sedemnásť rokov mladšieho dirigenta, ktorého spoznala pri práci na muzikáli Pokrvní bratia. Jej vzťah s Braňom sa síce budoval postupne, no ona vedela od prvej chvíle, že tohto muža chce pre seba. „Vedela som, že sa všetko zrúti. Netušila som, čo bude s dcérou, čo bude s domom, čo budem robiť, či pôjdem do hotela alebo na privát, nevedela som nič," popísala svoje úvahy z tej doby vo svojej knihe.

Krízy prekonali

Situáciu jej vôbec neuľahčovala jej vlastná rodina, ktorá na ňu tlačila, aby svoje rozhodnutie dobre prehodnotila. Isté obdobie sa s ňou preto takmer nerozprávala ani jej mama. Napriek všetkým tlakom z okolia bola však zamilovaná herečka odhodlaná ísť za hlasom svojho srdca. „Do takej veci si predsa človek nemôže dať hovoriť. Ako môžu druhí, hoci sú blízki, vedieť, čo prežívate, o aký silný cit ide?" otvorila sa na túto tému v rozhovore pre český časopis. A s odstupom času všetci musia uznať, že dobre spravila. Niežeby v ich vzťahu neexistovali krízy, no všetky úspešne zdolali. Prvým problémom bola Zdenina obrovská popularita. Na mladého hudobníka totiž pôsobila odstrašujúco a nevedel sa zbaviť pochybností, či mu vôbec môže niekedy vyjsť vzťah s takou slávnou osobnosťou. „Bolo to dlhé obdobie otáznikov, miluje ma ten druhý, ako ja milujem jeho? pýtali sme sa obaja," zamyslel sa po rokoch nad neistotou v spoločných začiatkoch.

Najnebezpečnejšie vlny však do ich pokojného prístavu prišli po prvej dekáde spolužitia. Začiatkom roku 2004 sa objavila správa o ich rozchode. Po niekoľkých mesiacoch mlčania, keď nikto netušil, čo sa skutočne stalo, sa opäť spoločne objavili v spoločnosti, akoby nič. Ďalšie poplašné správy sa objavili pred tromi rokmi, keď Braňo kúpil byt. Novinári automaticky očakávali, že sa od Zdeny odsťahuje. On však len potreboval priestory, kde by mohol skúšať s kapelou a naďalej ostával žiť so svojou polovičkou v jej luxusnej vile pod Slavínom. No aj tú medzičasom opustili. Spoločne aj s ich psom Oliverom sa presťahovali do plavovláskinho vytúženého bytu s veľkou terasou.

Svadba nebude

Hoci sa Zdena s Braňom nezosobášili, je to napokon práve on, ktorého verejnosť pozná ako jej životného partnera. No zdá sa, že manželstvo v tomto prípade nehrozí. Všetky otázky o svadbe obaja odbíjajú. Keď sa herečka začiatkom tohto roku objavila na Plese v Opere v bielej róbe, ktorá mnohým pripomínala svadobnú, rozčúlene reagovala: „A čo ja mám so svadbou spoločné?! To máte odkiaľ, to je úplný nezmysel." Podstatne zmierlivejšiu odpoveď sme dostali od jej polovičky. „Aj keď proti manželstvu ako štatútu nič nemám, nikdy sme so Zdenkou neuvažovali o svadbe," prezradil STAR-u líder skupiny Fragile. A sama Studenková priznáva, že má úplne iné potreby ako oficiálny zväzok. „Potrebujem mať väzbu na niekoho, potrebujem pre niekoho žiť. Pud slobody sa uplatňuje v mnohých vzťahoch, keď ešte aj manželia majú každý svoju partiu a obaja sa v noci idú zabaviť so svojimi kamarátmi, ale po tom som v živote netúžila. Ani na dovolenku by sme v živote nešli s partiou, lebo potrebujeme byť sami. Vystačíme si sami a sme radi sami,“ priblížila médiám, čo očakáva od vzťahu.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: S.A., TASR, DAKA

- - Inzercia - -