Dnes je pondelok, 21.október 2019, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Z lásky k manželovi otvorila aj divadlo

september 09, 2010 - 10:11
Hana Gregorová (58) a Radek Brzobohatý (77) sú spolu už tridsať rokov a pri pohľade na nich si ešte málokto spomenie, že keď sa zoznámili, obaja boli v iných manželstvách. A pritom herecký pár aj po troch dekádach pôsobí, akoby sa zaľúbili len nedávno. Keď mal jej muž nedostatok ponúk, Hana dokonca neváhala a založila mu vlastné divadlo.
Tmavovlasá herečka sa nikdy nepúšťala do flirtov pri nakrúcaní filmov. To všetko však zmenil jej o dvadsať rokov starší kolega, ktorého spoznala na pľaci pri výrobe Nočných jazdcov. Paradoxne, o tom, aby ponuku prijala, ju presvedčil jej vtedajší partner Gassan. „Zbližovanie s Radkom sa začalo na úrovni konverzácie, prechádzok. Ale to napätie medzi nami sa tak stupňovalo, že som si hovorila, teraz asi príde nejaký aktívny prejav z jeho strany, ale nič...“ zaspomínala si po rokoch v médiách Gregorová. Stupňujúcemu sa napätiu medzi nimi sa však napokon nedokázali ďalej ubrániť a podľahli vzájomnému očareniu. Dokonca až tak, že takmer nevychádzali z hotelovej izby.

Chcela ich oboch
Keďže Radek bol ženatý s Jiřinou Bohdalovou a Hana vydatá za Jordánca, s ktorým sa spoznala ešte popri štúdiu, nevedeli ako ďalej. „Vôbec sme si nevedeli predstaviť, čo bude ďalej, ale vedeli sme, že niečo by ďalej malo byť,“ priblížila ich pocity nežnejšia polovička páru, ktorá uvažovala o sťahovaní do rodnej krajiny jej manžela. Pred zlomovou situáciou sa dohodli, že si spraví atestáciu na Slovensku a  potom sa rozhodnú, kde budú žiť. Keď sa zaľúbila do českého kolegu, Gassana jej bolo veľmi ľúto. „V tej chvíli by som ich najradšej mala oboch,“ priznala. Jej cudzokrajný muž sa napokon rozhodol pre atestáciu v Nemecku a s manželkou sa rozviedli. Tým sa vyriešila pre herečku aj ďalšia dilema. Jej brat totiž emigroval do Švédska a Hana uvažovala, kto sa o nich postará, ak ona odíde do arabských končín.

Strach o dcéru
Slovenkin mladý manžel horkú pilulku napokon prehltol a dodnes sú v kontakte. Dokonca s ním nemusela bojovať o to, aby dcéra ostala v jej starostlivosti. Že o ňu príde, hrozilo len raz, keď ju nechcel poslať domov z Nemecka. „Ale nemôže tam ostať, veď už jej vyprší platnosť doložky a bude tam ako emigrantka,“ naliehala vtedy na bývalého vyplašená matka malého dievčatka s tým, že Gassan dobre vie, že môže svoju dcéru vidieť kedykoľvek. Napokon si vyžiadala k telefónu malú a dala jej inštrukcie. „Rolinka, prosím ťa, otec ťa nechce vrátiť. Keď položíš telefón, vrieskaj a buď taká protivná, že bude šťastný, že sa ťa zbaví.“ Po pár dňoch neistoty a telefonátov na nemeckú políciu, ktorá nič nemohla robiť, jej expartner zavolal. „V sobotu priletí tvoja hysterická dcéra,“ oznámil jej a nikdy sa nič podobné nezopakovalo. Len Gassan sa ešte ďalšie tri roky za svoj skrat ospravedlňoval.

Narobili rozruch v celom Československu

Omnoho dramatickejšie prebiehal rozchod u Brzobohatého. Jeho bývalé žena, Jiřina Bohdalová, s ním dodnes nekomunikuje. Zaľúbencom nepriala ani verejná mienka. Hoci v tej dobe nebolo bežné preberať život známych tvárí v médiách, nový herecký pár sa stal témou číslo jeden v celom štáte. Hanu obviňovali z vypočítavosti, jeho, že sa nechal opiť rožkom. Všetci prorokovali, že keď si mladá vybuduje kariéru, opustí ho. „Vtedy nebolo bežné brať si partnera o dvadsať rokov staršieho,“ zamyslela sa Gregorová. „Ale to, čo medzi nami vzniklo, bolo čosi medzi nebom a zemou, nemohli sme si pomôcť, aj keď sme tým svojim partnerom ublížili,“ skonštatovala umelkyňa. Napokon sa Radek na jar 1982 rozviedol, aby vzápätí pojal za svoju zákonitú polovičku Hanu. Tá tvrdí, že nikdy nemala priveľké ambície v herectve, že viac si zakladala na rodine. A roky manželstva to, zdá sa, potvrdzujú. Hoci stihla zabodovať aj na profesionálnom poli, svoju veľkú lásku neopustila. Podľa vlastných slov sa predovšetkým snažila vytvoriť také zázemie pre manžela, aby sa pokojne mohol venovať svojej práci.

Dobrý otec
K Haninej dcére z prvého manželstva neskôr pribudol syn Ondrej. Tá sa však na svojho otčima rozhodne sťažovať nemôže. Podľa jej mamy ju niekedy dokonca uprednostňoval pred vlastným potomkom. „Len aby som si nemyslela, že keď nie je jeho, že ju má menej rád,“ prezradila herečka. Radek chcel dieťa svojej ženy dokonca adoptovať. No Hana s tým nesúhlasila. „Načo? Rola otca má, a dobrého,“ pozastavila sa nad manželovým nápadom.

Pre manžela všetko
Sila ich vzťahu sa najviac prejavila, keď starnúci herec dostával postupne menej a menej ponúk. Radek bol deprimovaný a mal pocit, že končí. V jeho materskom Divadle na vinohradoch nemali pre neho nič, no napokon ho obsadili inde. Keď Hana videla, ako ho herectvo opäť prebralo k životu, rozhodla sa založiť vlastnú divadelnú spoločnosť, s ktorou by chodili na zájazdy. Začal zápas s financiami, no stálo to za to. Divadlo Radka Brzobohatého je dnes už dobre známe a hoci niektoré mesiace nie sú úplne ružové, o to, že by nemal kde hrať, sa jej manžel už rozhodne obávať nemusí.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: S.A., TASR, DAKA

- - Inzercia - -