Dnes je utorok, 22.máj 2018, meniny má: Júlia, Juliana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Tú najkrajšiu z voňaviek...

december 02, 2011 - 11:58
...ľahko rozoznám... spieva Vašo Patejdl v jednej zo svojich pesničiek a má pravdu. Vôňa je veľmi príjemným doplnkom ženy a zohráva aj dôležitú úlohu.

Minimálne už len preto, že podčiarkuje náš charakter a je aj veľmi účinnou pomôckou pri hľadaní pána správneho. Ale pozor, nesprávnym výberom a použitím sa môže veľmi ľahko obrátiť proti nám. Keď chcete dostať rýchlokurz voňavkovania, čítajte ďalej.


Ako si vybrať tú správnu vôňu
Blíži sa vianočný čas a my už teraz rozmýšľame, akým darčekom by sme potešili našich blízkych. Parfumérie rozhodne núdzou o zákazníkov netrpia, pretože darovať voňavku považujeme za dobrý nápad. Áno je, ale iba ak vieme akú, aby sme nespravili medvediu službu. Mohlo by sa nám totiž stať, že flakónik kúpený naslepo môže u obdarovaného v kúpeľni nepoužitý roky zapadať prachom. Pri výbere parfumu by sme sa mali riadiť nasledujúcimi pravidlami. Netestujte naraz viac ako tri vône, náš nos viac rozlíšiť nedokáže. Nestriekajte vône na testovacie papieriky alebo vrchnáky, ale aplikujte si ich vždy priamo na kožu. Najlepšie na zápästie. Vôňa na každom vonia inak. Chvíľu počkajte, lebo ak si privoniate hneď, ucítite v prvom rade alkohol. Keď vôňa trochu vyprchá, privoňajte si raz a zhlboka. Najlepšie urobíte, ak počkáte približne pol hodiny, aby sa na povrch dostali všetky tóny.

 


Nie je vôňa ako vôňa
Pri výbere typu vône by sme mali zohľadniť aj to, na akú príležitosť ju plánujeme použiť. Dĺžka trvania vône totiž závisí od množstva vonnej esencie. V toaletnej vode sa nachádza štyri až osem percent, preto je ideálna na denné nosenie. Ak však chceme voňať celý deň, je potrebné ju naniesť v priebehu dňa niekoľkokrát. Je to však omnoho príjemnejšie riešenie, najmä pre naše okolie, ako keby sme sa do práce voňavkovali parfumom. Ten obsahuje pätnásť až tridsať percent vonnej esencie a preto vydrží najdlhšie, ale aj vonia najprenikavejšie. Z toho dôvodu by sme mali parfum používať len príležitostne na špeciálne večerné príležitosti. Vôňu si nevyberáme len podľa dennej hodiny, ale aj podľa ročného obdobia. V lete sú veľmi príjemné svieže, ľahké citrusové alebo kvetinové vône, zato v zime môžeme pokojne siahnuť aj po ťažších, korenistých. Ale aj tu pozor, aby sme sa pre naše okolie nestali persona non grata.


Na ktoré miesta nanášať vôňu
Vôňa by sa mala nanášať na miesta, ktoré sú najlepšie prekrvené, čiže miesta, na ktorých si vieme nahmatať pulz. To znamená na zápästia, vnútorné lakťové a kolenné jamky, za uši, na priehlbinku v krku či na kľúčne kosti. Ak chcete za sebou nechávať voňavý závoj, nastriekajte si voňavku aj do mokrých vlasov. Po usušení, pri každom prehrabnutí či  zaviatí vlasov bude vaše okolie príjemnú vôňu znovu a znovu cítiť. A to nehovoríme o tom, ako príjemne ju bude cítiť, ak sa k vám niekto tesne priblíži. Dobrým typom na dlhotrvajúcu vôňu je aj nanášanie vône vo vrstvách. Dnes je možné kúpiť kazetové balenie parfumu so sprchovým gélom a telovým mliekom. Použite ich preto po sebe, po umytí naneste telové mlieko a naň nastriekajte vôňu. Jedinú zásadu, ktorú treba dodržať, je, aby ste nemiešali rôzne vône. Naraz používajte len jednu vôňu tej istej značky. Miešanie dvoch rôznych vôní sa síce môže podariť a vypáliť nad vaše očakávania dobre, ale ak nie ste čuchový guru, do tohto miešania sa radšej nepúšťajte. Vaša vôňa by mohla byť nepríjemná.

 


Menej je niekedy viac
Keď hovoríme o voňavkách, tak toto staré dobré príslovie platí dvojnásobne. Niekedy sa môže stať, že my už našu vôňu necítime. To však neznamená, že je to skutočne tak. Náš nos môže byť  už otupený a tak neustálym pristriekavaním len spôsobíme, že nás bude na hony ďaleko cítiť. A poznáte to, nič nie je nepríjemnejšie, ako keď nám príliš silná vôňa druhého vyráža dych. Preto, ak si nie ste istá či ešte voniate a nemáte sa na to koho spýtať, počítajte hodiny. Toaletná voda vydrží štyri hodiny a parfum raz toľko.


Zaujímavosti zo sveta vôní
• Slovo parfum pochádza z latinského per fumum, čo by sme mohli preložiť ako  „cez dym“.
• Rovnaká vôňa môže na každom voňať inak. Môže za to naša chémia. Ak vás kamarátka požiada, môžete jej svoj parfum bez obáv požičať, rozhodne si nebudete konkurovať.
• Po niektorých, najmä korenistých jedlách naša pokožka vonia inak. Keď skombinujeme vôňu pokožky s vôňou parfumu, môžeme za sebou zanechať odlišný odor, ako sme mienili.
• Vôňa lepšie drží na mastnej pleti. Ak chcete intenzívnejšie voňať, po osprchovaní sa natrite telovým mliekom a až potom naneste parfum. Ak vám vôňa počas dňa rýchlo vyprchá, ako prvú pomoc použite neparfumovaný krém. Ten si naneste na krk a naň streknite vôňu.
• So správne zvolenou vôňou má žena omnoho väčšiu šancu na flirt s mužom. Ak mužovi lahodí vaša vôňa, venuje vám dvojnásobne dlhší pohľad a zvyšuje sa aj možnosť, že vás osloví. Presne opačný efekt má zle zvolená vôňa. Preto určite nespravíte chybu, ak si pri výbere voňavky necháte poradiť mužskými čuchovými bunkami.
• Vône dokážu vyvolať emotívne spomienky. Určite sa stalo aj vám, že ak ste zacítili starú známu vôňu, vyvolalo to vo vás spomienky. Ľudská myseľ si pamätá spomienky ako fakty. Vôňa však dokáže vyvolať aj pocity, ktoré sme v danej chvíli prežívali. Napríklad, môžeme znovu pocítiť zamilované šteklenie v bruchu, ak ucítime parfum expriateľa, čo mal na prvom rande.
• Človek dokáže rozlíšiť naraz asi iba štyri vône. Existujú však parfumoví odborníci, tzv. veľké nosy, ktorí dokážu rozlíšiť desiatky až stovky vôní. Na celom svete je veľkých nosov ako šafranu.
• Za prvých výrobcov parfumov považujeme starovekých egyptských kňazov, ktorí sa zapaľovaním kadidla pokúšali získať priazeň bohov.


Autor: KRISTI KLEIMAN
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -