Dnes je nedeľa, 21.október 2018, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľvyslanectvo mladých - Zvíťazil projekt o čistote

apríl 29, 2011 - 10:24
Projekt časopisu Metropola Veľvyslanectvo mladých má už svojho víťaza – stredoškoláka Mareka Žaškovského z Evanjelického lýcea, ktorý zaujal projektom Mládež za čistú Bratislavu. Ako odmenu si odniesol štipendium na Sales Manager AkademieWien, kde môže získať celosvetovo uznávaný titul MBA, notebook od spoločnosti Microsoft, Bratislavskú mestskú kartu s nabitým kreditom od Unicredit Bank a čestnú funkciu Veľvyslanec mladých.

„Cieľom projektu bolo aktivizovať stredoškolákov, aby si všímali dianie v mestskej časti, v ktorej žijú a predstavili vlastné projekty na zlepšenie okolia,“ hovorí Mária Reháková z vydavateľstva Star production, ktoré súťaž organizuje. Projekt je výnimočný tým, že ho podporuje primátor mesta aj starostovia jednotlivých mestských častí.

Spomedzi zaslaných prác odborná porota vybrala päť najlepších. Tie autori prezentovali pred porotou, v ktorej boli napríklad americký veľvyslanec J.E. Theodore Sedgwick či prof. Peter Linnert , vedecký riaditeľ Sales Manager Akademie.

A o čom boli študentské projekty?
Noru Babalovú trápi zdevastované Námestie Slobody, okolo ktorého každý deň prechádza. Je v blízkosti Úradu vlády aj Národnej banky, ale fontána nefunguje, chodníkya lavičky sú rozbité, neexistuje detské ihrisko. Vo svojom návrhu chce zrevitalizovať fontánu, lavičky, trávniky, aby sa námestie stalo zaujímavým miestom pre študentov, aj turistov a miestom kultúrnych podujatí.

Janu Tereňovú trápia chýbajúce orientačné tabule pre turistov – preto navrhla umiestniť tabule v angličtine na letisku, na autobusovej stanici aj na vlakových staniciach. Turisti by z tabúľ získali informácie o dopravnom spojení, hoteloch, či atrakciách a zostal by priestor aj na reklamu sponzorov. Branislav Lányi rozvíjal myšlienku, že mladých ľudí treba k ekologickému správaniu motivovať systémom kreditov, kde by študent za každú aktivitu v prospech komunity získal body a tie by sa mu potom zohľadnili pri prijímaní na vysokú školu. Klára Dachová, ktorá však svoj projekt pre chorobu neprezentovala, sa zaoberala tým, ako pomocou kultúrnych akcií zvýšiť informovanosť mládeže o zdraví, životnom prostredí a ľudských právach. Mareka Žaškovského, ktorý pochádza z čistej liptovsko-oravskej prírody, trápi neporiadok a špina v Petržalke, kde začal študovať. Preto už minulý rok na Deň Zeme so spolužiakmi z Evanjelického lýcea zorganizovali separovaný zber odpadkov v okolí školy. Jeho projekt nazvaný Mládež za čistú Bratislavu ráta s organizovaním takýchto podujatí každý rok, s tým, že by sa pripojili viaceré školy na území Petržalky. V druhej časti rieši nedostatok odpadových nádob na území hlavného mesta, aby tí, čo chcú poriadok dodržiavať, mali kam odpadky ukladať. Navrhuje, aby nádoby vyrábali v rámci zváračskej praxe študenti učilíšť a plech na ne by získali z odpadového materiálu automobilky, ktorá je na území mesta.

Porota po prezentácii ako najlepší vyhodnotila projekt Mareka Žaškovského, na druhom mieste skončil projekt Nory Babalovej, ktorá zaň získal ročný študijný program na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Na treťom mieste skončil projekt Jany Tereňovej a dostala zaň jazykový kurz v Goethe Institut, na štvrtom mieste projekt Branislava Lányiho, ktorého porota odmenila jazykovým kurzom v Osterreich Institut. Študenti si odniesli aj ceny od Microsoftu a Bratislavskú mestskú kartu s nabitým kreditom od Unicredit bank.

„Oceňujem, že mladí ľudia vo vašom veku sa zaujímajú o celospoločenské témy a verím, že sa aktívne zapojíte aj do ich realizácie, aby ste boli motiváciou pre študentov v ďalšom ročníku projektu,“ dodala na záver podujatia členka poroty Martina Slabejová z Microsoftu.

Autor: red
Foto: Tony Štefunko

 

 

- - Inzercia - -