Detský folklórny festival v Bratislave oslavuje svoje 25. výročie. V rozhovore s organizátormi odhaľujeme históriu, ciele a výzvy, ktoré sprevádzajú toto výnimočné podujatie. Zistite, prečo je uchovávanie folklórnych tradícií pre budúce generácie také dôležité, a ako deti reagujú na účasť na festivale, ktorý spája tradície s radosťou a nadšením. Pridajte sa k nám na tejto oslave kultúry a tradícií!
Mohli by ste nám priblížiť históriu a hlavné úspechy vášho detského folklórneho festivalu?
V roku 2024 sa bude konať festival už 26.krát. To je samo o sebe úspech, nakoľko je tak zrejmé, že o folklór je stále záujem a úspech je aj to, že sa stále nájde partia nadšencov, ktorí chcú nezištne takýto festival organizovať.
Presne z nadšenia totiž takýto festival vznikol. Niekoľkí vedúci súborov v Bratislave sa dohodli a založili občianske združenie Cech detských folklórnych súborov Bratislavy a okolia v roku 1998. Jeho hlavnou riaditeľkou bola vtedy pani Nadežda Čermáková, vedúca FS Dolina.
Aké sú hlavné ciele a poslanie vášho festivalu v rámci šírenia tradičnej kultúry medzi deťmi?
Práve ľudové tradície môžu pomôcť mladým ľuďom uvedomiť si kultúrne bohatstvo, ktoré im odkázali ich predkovia. Veľký podiel na uchovávaní a prezentácii ľudových zvykov, piesní a tancov majú aj detské folklórne súbory. Aj organizátori detského folklórneho festivalu sa snažia týmto podujatím poukázať na krásu ľudových tradícií Slovenska, ktorú deti svojou hravosťou a bezprostrednosťou s láskou prezentujú na tomto festivale. Sprievodné programy počas festivalu ponúkajú ešte väčší priestor pre prezentáciu jednotlivých detských folklórnych súborov (DFS) a sú určené jednak mladšej generácii a širokému okoliu Bratislavy. Hlavným cieľom projektu je zachovať tradíciu konania detského folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou v BSK, kde pracuje viac ako 30 DFS. Zároveň dať deťom priestor sa prezentovať na pódiu a osloviť malé deti, ktoré vyrastajú v meste, aby sa venovali folklóru.
Čo pre vás a váš súbor znamená účasť na medzinárodnom festivale detských folklórnych súborov?
Každý rok sa prihlási na festival približne 20 súborov z BSK, môžem za nich tvrdiť, že je pre nich dôležité sa takto masovo prezentovať a presvedčiť energickou radosťou ďalších detských záujemcov o folklór. Nakoľko sa festival koná v júni, je to vhodný čas na rozmyslenie kam svoje dieťa rodičia prihlásia v septembri, vďaka festivalu si môžu priamo pozrieť, ktorý súbor sa im páči, ktorý sa nachádza v ich mestskej časti a pod.
Ako prebiehajú prípravy na tento festival a aké choreografie máte pripravené pre tento rok?
Prípravy na festival prebiehajú v podstate počas celého roka. V septembri sa stretávame väčšinou na členskej schôdzi, po prvýkrát sa stretne organizačný výbor a začne dohadovať primárne dôležité kroky ku organizácii. Následne sa pravidelne stretávame a komunikujeme čo je potrebné urobiť, rozdeľujeme si úlohy a tak tvoríme priestor pre našich malých veľkých tanečníkov.
Čo by ste odporučili rodičom, ktorí uvažujú o zapísaní svojich detí do folklórneho súboru?
Za mňa akýkoľvek skupinový krúžok má veľký zmysel. Nechcem znevažovať aktivity pre jednotlivcov, ale v skupine sa učí dieťa aj spolupracovať, nemyslieť len na seba. Okrem toho k vystupovaniu potrebuje kroj, o ktorý sa treba aj postarať, musí byť pripravený načas, naučí sa niečo o tradíciách, ktoré kultivovali už našich predkov a aj preto sme si ich neustále posúvali z pokolenia na pokolenie. Je mnoho faktorov, ktoré sú veľkým plusom.
Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíte pri organizácii festivalu?
Popravde financie. Každý rok tŕpneme či nám to finančne vyjde, čo si budeme môcť dovoliť kúpiť a u viacerých dodávateľov prosíkame o zľavu, či na mestských úradoch žiadame o uvoľnenie z poplatkov a podobne. Takáto aktivita si vyžaduje naozaj veľa času, niekedy aj odvahy sa opýtať a poprosiť o niekedy zdá sa nemožné. Neviem, či je to tým, že to robíme nezištne a pre dobrú vec a dobrý pocit, ale občas mám pocit, že máme nesmierne šťastie, keď sa nám podarí vybaviť niečo zdarma alebo naozaj za nízku sumu a beriem to ako zadosťučinenie, že to tak má byť a zaslúžime si to…tie deti si to zaslúžia. Oni sú tam totiž v celom najpodstatnejšie. Preto sme tento rok skúsili prvýkrát aj verejnú zbierku cez DONIO, ktorou sa snažíme osloviť práve širšiu komunitu a týmto spôsobom sa môžu podieľať finančne aj nadšenci, priaznivci, kamaráti a rodičia detí.
Ďalšou veľkou výzvou je zabezpečenie zahraničných hostí. Veríme, že každý rok sa nám podarí pozvať a zabezpečiť priestor pre prezentáciu iných zahraničných hostí. Tato úloha je veľmi významná. Nie vždy sa to však podarí. Tento rok k nám prídu hostia z Čiech. Avšak v minulosti sme u nás hostili súbory z Bulharska, macedónska, Srbska, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a ďalších krajín. V ďalších ročníkoch sa budeme snažiť získať zahraničných hostí z krajín, ktoré u nás ešte neboli. Veríme, že sa nám to podarí aj vďaka členstvu festivalu v medzinárodnej organizácii CIOFF.
Môžete nám povedať niečo o význame a dôležitosti uchovávania folklórnych tradícií pre budúce generácie?
Uchovávanie našich tradícií je nesmierne dôležité, nakoľko nebyť minulosti nebudeme vedieť kto sme. Preto je dôležité, aby nasledujúce pokolenia mali možnosť dozvedieť sa o svojich koreňoch čo najviac. Folklór ako taký, prispieva v každej krajine k poznaniu svojej identity. Našťastie máme to šťastie, že aj u nás boli odborníci a nadšenci, ktorí nám pozbierali všetky tieto poznatky a tradovaní ich ďalej. Našou úlohou je teda rozširovanie týchto poznatkov a šírenie ďalej a čo najviac.
Aké sú reakcie detí na účasť na festivale a aký prínos pre ne má táto aktivita?
Deti zo všetkých detských folklórnych súborov, ktoré sa účastníka na festivale majú nesmiernu radosť. Vidieť ich rozšírené tváričky je na nezaplatenie. V rámci festivalových podujatí majú možnosť predstaviť sa pred širokou masou ľudí, ktorí podporujú deti svojom burácajúcim potleskom. Pocit stáť pred publikom, počuť a vidieť šťastných ľudí je úžasný a každý jeden tanečník, spevák či hudobník tak dostáva časť svojej odmeny za predvedené umenie. Deti týmto spôsobom nadobúdajú sebadôveru, vedia tak odkomunikovať každý svoj prejav. Keďže máme počas troch dní niekoľko festivalových aktivít, súbory sa snažia tance aj deti rôznych vekových skupín obmieňať a tým pádom sa niekedy stane, že vystupuje aj malé dieťa po prvýkrát a je to pre neho naozaj veľká výzva vystupovať napríklad na Hlavnom námestí pred dvomi tisíckami ľudí.
Ako hodnotíte spoluprácu s folklórnymi súbormi a organizáciami v rámci festivalu?
Komplexne to hodnotím veľmi dobre, je to všetko o komunikácii, ktorú si nastavíte ako organizátor voči nim. Samozrejme, že každý súbor v prvom rade “kope sám za seba” a rieši si vlastné aktivity a väčšinou keď sa niekto zapojí do organizácie jeden rok tak na ďalší rok si to už rozmyslí pretože zistí, koľko je za tým práce, byrokracie, komunikácie a nervov a samozrejme keď to má vo vlastnom súbore a ešte to má riešiť aj na festivale tak sa to naozaj nedá zvládnuť popri normálnej práci časovo, ani finančne. Takže ako organizátori sme radi za každého, kto sa rozhodne ku organizácii priložiť ruku, je to nesmierna pomoc či len vybaví ubytovanie alebo kultúrny dom a pod.
Čo by ste chceli odkázať divákom a podporovateľom folklórnych súborov, ktorí prídu na podujatie?
Hlavne nech prídu:) Tešíme sa na vás!