3 typy laserových metód
HĹBKOVÉ METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERU
SMILE, ReLEX SMILE, NeoSMILE 3D
SMILE je bezbolestná miniinvazívna laserová metóda, pri ktorej už očný chirurg nemusí používať excimer. Celú operáciu vykonáva femtosekundový laser sám. S minimálnym laserovým vstupom do rohovky v tvare ´úsmevu´ odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť povrch rohovky. Ostáva tak pevná, celistvá. Metóda voľby číslo 1 svetových očných chirurgov, sa na Slovensku vykonáva len na dvoch pracoviskách, v Bratislave a v Košiciach.
Vhodná pre pacientov
· s dioptriami od – 2 do -13 dioptrií
· so stabilnou dioptrickou chybou
Nevhodná pre pacientov
· s plusovými dioptriami
· s vysokým astigmatizmom
HĹBKOVÉ METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO A EXCIMEROVÉHO LASERU
NeoLASIK HD,femtoLASIK, iLASIK, Z-LASIK
V prvom kroku vytvorí chirurg na povrchu oka pomocou femtosekundového laseru ochrannú lamelu (flap) so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom. V druhom kroku ju jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej ju opäť „zaklopí“. Zámok na okraji flapu sa uzamkne. Povrch rohovky ostáva neporušený, vďaka čomu je zákrok a pooperačný priebeh bezbolestný. Už pár hodín po operácii lamela pevne priľne k telu rohovky.
Vhodná pre pacientov
· s dioptriami od + 4 až -13 dioptrií
· s akýmkoľvek astigmatizmom (porucha zakrivenia rohovky)
· pre deti od 10 rokov
· so stabilnou aj s nestabilnou dioptrickou chybou (možnosť reoperácie)
Nevhodná pre pacientov
· vyššími plusovými dioptriami
POVRCHOVÉ METÓDY
PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser
Chirurgovia najskôr odstránia povrch – epitel rohovky (mechanicky špachtľou pri PRK, 20% alkoholovým roztokom pri LASEKu, excimerovým laserom pri No touch). Následne vykonajú samotnú laserovú operáciu excimerovým laserom, pričom pálením odstránia aj jednu z piatich vrstiev rohovky vrstvu nazývanú Bowmanova membránu. Práve povrch rohovky predstavuje najhustejšie pokryté miesto nervovými zakončeniami ľudského tela. Prvé tri dni po zákroku spomínaný epitel rohovky dorastá. Bowmanova membrána však už nikdy nedorastie. Tento moment je pre pacienta bolestivý. K nevýhodám metódy patrí dlhšia doba hojenia (3 až 4 dni), dlhšia doba dosiahnutia ostrosti videnia (2 – 3 týždne po zákroku) a vyššie riziko zjazvenia rohovky.
Vhodná pre pacientov
· so stabilizovanou dioptrickou chybou
· s nízkymi mínusovými dioptriami do – 4.5
· s tenkou rohovkou
Nevhodná pre pacientov
· s vyššími dioptriami (nad -4.5)
· s plusovými dioptrickými chybami
· s astigmatizmom
Komentáre