Celá krajina sa v týchto dňoch borí so skúškami dospelosti. Každý z nás si pamätá pocit ako stál pred komisiou, roztrasený, dúfajúc, že to dopadne dobre. Či už tam teraz stojíte samy za seba, alebo prežívate tento deň spolu so svojimi veľkými ratolesťami, prečítajte si naše tipy ako prejsť maturitou bez problémov.
Priebežné učenie
Čo sa priebežného učenia týka, máš plno času na prípravu. A preto ho využi na maximum. Ako? Získavaj spätnú väzbu od svojich učiteľov. Najprv pochopíš a porozumieš tomu, čo máš vedieť. Následne nabaľuješ poznatky na to, čomu už rozumieš a pýtaš si feedback od učiteľov, či spolužiakov. Čo robíš potom cez akademický týždeň? Len opakuješ to, čo si sa v priebehu roka naučil.
Tvoj cieľ v tomto prípade je vedieť všetko úplne perfektne ešte behom roka, až dokým nenastane akademický týždeň. Vtedy len opakuješ, čítaš si, usmievaš sa, keď sú ostatní v strese. Potrebuješ mať pravidelnú školskú dochádzku, ak chceš toto dosiahnuť. Pokiaľ ju nemáš, tak si získaj najlepšie doučká, aké môžeš, aby si skutočne porozumel učivu, ktoré máš vedieť na maturite.
Nenechaj sa rozptyľovať
Učeniu sa nevyhýbaj. Aj tak si ťa počká a ty sa budeš učiť zase na poslednú chvíľu a vo väčšom strese. Preto si pre učenie zvoľ pokojné miesto a telefón odlož radšej do inej miestnosti.
Skús skupinové učenie
Učenie so spolužiakmi nemusí byť pre všetkých. Ak ti ale pomáha, že pri tebe sedí niekto, kto sa učí, alebo ti vysvetľuje učivo, pozvi k učeniu kamošov. Výhodou môže byť, že ten druhý pochopí to, čo ty nie a naopak.
Najprv to najjednoduchšie
Poznáte Paretovo pravidlo? Uč sa od toho, čo ti ide najprirodzenejšie. Potom ti tie komplikovanejšie veci budú dávať lepší zmysel.
Keď si prejdeš všetky materiály a budeš presiaknutý všetkými tými informáciami a budeš vedieť, že odkiaľ máš začať, tak pochop princípy prvej, najľahšej témy. Prejdi na druhú, pochop princípy tej druhej témy. A na tieto princípy nabaľuj poznatky a údaje tej druhej témy. Je dôležité, aby si dodržal tento postup, inak ti bude klesať sústredenie.
Hospodárenie s časom
Počas skúšky sa snažte rozumne hospodáriť s časom. Efektívnejšie je riešiť v prvom rade tie úlohy, ktoré chápete ihneď. Náročnejšie si odložte pre prípad, že Vám zvýši dostatok času na premýšľanie a riešenie.
Dôležitosť sústredenia
Počas akademického týždňa, alebo počas nárazového učenia, sa ti pravdepodobne stane, že tvoje sústredenie začne padať smerom dole.
Keď sa učíš a máš pocit, že ti prestáva fungovať tvoje sústredenie, tak sprav krok späť. Nahlas si znovu prejdi posledné kapitoly toho, čo si riešil. Ujasni si princípy, na základe ktorých tvoje učivo funguje. Na to, aby si mohol pokračovať vo svojom učení, musíš porozumieť tomu, čo si sa učil predtým. Tu dochádza k problému, že ty sa síce chceš učiť ďalej, ale ty nechápeš o čo sa jedná a na toto deravé „pochopenie“ nabaľuješ ďalšie vedomosti.
- najprv získaš informácie a začneš od toho najjednoduchšieho
- potom pochopíš jednotlivé vzťahy
- a až na to nabaľuješ nové, veľké množstvo poznatkov
Meditácie a pokoj
Okolo maturitného týždňa sa snaž nedávať si žiadne stretnutia ani neorganizuj zbytočné udalosti, ktoré by ťa mohli rozrušiť. Ide o tvoju budúcnosť, preto venuj maturite plnú pozornosť, predýchávaj a nenechaj sa zmiasť negatívnymi informáciami či pohnútkami.
Večer pred už nerob nič
Najlepšie deň (alebo aspoň večer) pred skúškou sa už zbytočne nezaťažuj učením. Skôr si doprajte pohodu, relaxáciu, venujte sa svojim koníčkom a záľubám.
Dôležitá príprava
Ráno, v deň „D”, si dopraj chutné, vitamínové raňajky a do tašky pribaľte ovocie, prípadne osviežujúci nápoj, ktorý zaženie smäd.
Keď nejde o život, ide o …
A nezabúdaj. To, ako dopadneš na maturite, nehovorí nič o tom aký si človek. Sú to iba známky a podtatné je to, čo naozaj vieš. Učitelia nechcú nikoho nechať prepadnúť, aj im ide o spoločný cieľ, aby všetci zmaturovali čo najlepšie.