Silvia Manduľáková v školstve pôsobila desať rokov. Na základnej škole vo Vranove nad Topľou učila predmet technika. Keď však reformy á la rušíme aj to, čo je dobré, okresali tento predmet na minimum, vydala sa na podnikateľskú dráhu. Na školstvo však nezanevrela. Okľukou sa k nemu vrátila a dnes sa cez vlastnú neziskovú organizáciu snaží pozdvihnúť vyučovanie techniky na základných školách.
„Keď som pôsobila ako učiteľka na základnej škole na druhom stupni v technických predmetoch, bola som svedkom toho, ako reforma v roku 2008 úplne zlikvidovala technické vzdelávanie. Riaditeľ školy v tom čase začal rušiť dielne. Na konci školského roka ma zavolali a oznámili mi, že v nový školský rok bude vyučovanie prebiehať už inou formou. Pálili sa výrobky, likvidoval nábytok a celá dielňa. V podstate to, čo sme so žiakmi stavali, maľovali, opravovali… Z týchto tried sa vytvorili triedy pre osemročné gymnázium,“ spomína Silvia, aký šok zažila v rámci svojej profesie. Ako dodáva, vedeniu školy to nemá za zlé, riaditelia len reagovali na aktuálnu situáciu na Slovensku. „Školy sú totiž často nútené k rozhodnutiam, ktoré sa spájajú s ekonomickou situáciou a doslova bojujú o prežitie. Mnohé dali po roku 2008 svoje dielenské priestory a odborné učebne do prenájmu súkromným spoločnostiam. Nedokázali ich totiž po technickej a energetickej stránke finančne spravovať,“ vraví. Silviu Manduľákovú táto situácia tak zasiahla, že sa rozhodla založiť neziskovú organizáciu Eductech, cez ktorú sa už viac ako jedenásť rokov usiluje pozdvihnúť vyučovanie predmetu technika na základných školách. „Našou snahou je nielen prekonať predsudky o „nudnom“ predmete, ale aj všeobecné podceňovanie zo strany spoločnosti. Pomocou rôznych projektov navyše pomáhame uchovať tradície a remeslá, čím žiakom umožňujeme, aby si takpovediac „ohmatali“ vedu a techniku vlastnými rukami. Okrem mnohých projektov, určených pre školy, neváhame podporovať aj Technickú olympiádu, ktorá svojím obsahom motivuje žiakov k tvorivej činnosti,“ uvádza bývalá učiteľka.
Treba vedieť aj pribiť klinec
Dnes je z nej úspešná podnikateľka v hotelierstve, no to, že získala pedagogické vzdelanie a odbornú aprobáciu v predmete technika, dokonca doktorát v študijnom programe didaktika odborných technických predmetov, v sebe nezaprie. V časoch, keď deti vo veľkom sadali za počítače a učili sa informatiku, ona vedela, že bez šikovných rúk majstrov spoločnosť neprežije. Jednoducho, už vtedy si uvedomila, že potrebujeme deti na základných školách učiť manuálnej a technickej zručnosti a ukazovať im svet tvorivej práce zblízka. Veď napokon, nie všetko je len o sedení za počítačom a ťukaní do klávesnice…Doma treba pribiť klinec, na vašom aute musí niekto vymeniť pneumatiky a tak ďalej.
Nie je to len o robotníkoch
„Hlavným cieľom mojej neziskovky Eductech je nasmerovať deti na stredné odborné školy s technickým zameraním. Vytvoriť podmienky na základných školách, najmä pre piate, šieste a siedme ročníky v časovom predstihu. Už pred samotným výberom strednej školy a budúcej profesijnej orientácie. Efektívnosť výučby techniky na školách a vyhovujúce materiálno-didaktické vybavenie vie deti priviesť k záľube až do vyšších tried, teda ôsmeho a deviateho ročníka,“ hovorí Silvia Manduľáková. Zároveň dopĺňa, že mnohí jej žiaci majú svoje výrobné prevádzky, spoločnosti, dielne či autoservisy. Vyberali si profesie, ktoré sú dnes po kvalitatívnej stránke veľmi žiadané. Veď v dnešnej dobe je čím ďalej, tým náročnejšie, nájsť zručného a dobrého technika či majstra. „Takto vieme podporiť aj náš slovenský domáci trh. Títo ľudia potom nemusia odchádzať do zahraničia robiť montážnikov, ale ostávajú so svojimi rodinami na Slovensku. Mnohí ďalej študujú na Technickej univerzite v Košiciach. Podstatou je, že predmet technika nevychováva len ,,robotníka“, čoho sa rodičia často obávajú, ale aj budúceho vysokoškoláka,“ apeluje Silvia.
Podporila už 30 škôl
Záujem zo strany škôl o spoluprácu s Eductech je veľký. „Osobne mi je skutočne ľúto, že máme obmedzené finančné prostriedky a nevieme podporiť každú školu, žiadosť a projekt. V mnohých realizovaných výzvach suplujeme úlohu štátu. Posledné roky sústreďujeme pozornosť aj na pedagogické fakulty, konkrétne katedry techniky, ktoré zabezpečujú vzdelávanie budúcich učiteľov. Musím konštatovať, že mnohé pracoviská štát doslova ignoruje. Vybavenosť je často horšia ako na základných školách. Myslím, že aj tam cítiť dôsledok reformných zmien, keď zámerom ministerstva školstva bolo úplne predmet technika vyradiť zo Štátneho vzdelávacieho programu,“ vysvetľuje Silvia Manduľáková. Projekty z neziskovky Eductech doposiaľ išli na tridsať škôl a peniaze poslúžili na nákup materiálneho vybavenia ako sú dielenské stoly, hrnčiarsky kruh, náradie na opracovanie dreva, taktiež 3D tlačiarne, frézy. „Viete, hlavné ťažisko predmetu technika – teda po starom pracovné vyučovanie, je vyučovať prakticky. Učitelia stále narážajú na jeden problém – chýbajúcu vybavenosť a materiálno-didaktické pomôcky. Deti po trinástom roku už nemajú veľký záujem o techniku a deviate ročníky sú už sústredené na Monitor 9 a na prijímacie skúšky. V končiacich ročníkoch na základných školách sa už profesijná orientácia mladého človeka nedá výrazne ovplyvniť. Preto sa tak sústreďujem na základné školy,“ uvádza na záver Silvia Manduľáková – žena s víziou a myslením, ktoré berie do úvahy celú šírku nášho života a neobmedzuje sa len na trendy.
Železiarne Podbrezová: Na našu školu sme hrdí
Podnikom, ktorý si vyriešil potrebu kvalitných absolventov a zamestnancov takpovediac po vlastnej linke, sú Železiarne Podbrezová, a. s. V roku 2003 vstúpili do Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej a stali sa tak jej zriaďovateľom a vlastníkom.
„Táto naša škola každoročne otvára štyri triedy v študijných odboroch hutníctva, strojárstva a elektrotechniky. Zároveň dve triedy gymnaziálneho štúdia v profiláciách šport, informatika, STEAM, čo je skratka pre Science, Technology, Engineering, Arts, Matematics, a z anglického jazyka. Každoročne financujeme modernizovanie vybavenia školy. Dbáme o to, aby na škole vzdelávali kvalitní učitelia. Ročne do tejto školy prispievame sumou 750-tisíc eur. Z tohto dôvodu je záujem mladých ľudí nastúpiť do školy značný. Vyvíjame enormné úsilie, aby boli študenti pripravovaní kvalitnými učiteľmi, mali vytvorené skvelé prostredie na štúdium a prax. Škola vychováva odborníkov. Sme na to hrdí! Viac ako polovica absolventov napriek podmienkam, aké majú v Železiarňach Podbrezová, odchádza pracovať buď do zahraničia alebo idú mnohí z nich študovať na vysoké školy. Železiarne zároveň poskytujú aj štipendium pre vysokoškolákov, ktorí sú po skončení štúdia ochotní prísť do Železiarní Podbrezová pracovať. Snažíme sa s MŠ SR komunikovať v maximálnej miere desiatky rokov. Sme však presvedčení, že v SR je potrebné pripraviť reformu celého školstva, od základného, cez stredné až po vysoké školstvo. Slovensko by sa malo snažiť vychovávať mladých ľudí v čo najväčšej odbornosti, aby ľudia po skončení škôl nemali problém získať zamestnanie a zároveň sa stali kvalitnými zamestnancami. Sme toho názoru, že aj zamestnávatelia musia spolupracovať so štátom a prispievať na tieto školy, aby boli čo najlepšie vybavené, aby učitelia boli správne finančne ohodnotení a aby mali absolventi školy čo najlepšie podmienky pre štúdium,“ uviedol pre Slovenku Ing. Ján Villim, personálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, a. s.
Viera Mašlejová
FOTO: S. M.
Výzva pre školy:
Agentúra STAR production pripravila v poradí 13. ročník projektu Veľvyslanectvo mladých. Je určený študentom stredných a vysokých škôl. Súčasťou projektu je aj prezentácia škôl víťazných projektov. Uzávierka prihlášok a projektov je 15. mája 2023
Ústredná téma pre stredné a vysoké školy: ESG (Enviro – Social – Governance)
Prepojenie spoločensky a sociálne zodpovedného konania s konaním zodpovedným k životnému prostrediu.
Téma pre stredné školy: Skvalitnenie života, životného prostredia, verejného priestoru, cestovného ruchu, sociálno-spoločenská zodpovednosť, rozvoj obce/regiónu, kde žijú.
Prečo sa zapojiť do projektu: Projekt Veľvyslanectvo mladých je podporovaný diplomatmi z rôznych krajín, vysokoškolskými pedagógmi a podnikateľmi nadnárodných spoločností.
Študenti sa so svojimi projektmi môžu zameriavať na čokoľvek, čo prispeje ku skvalitneniu života v našej spoločnosti. Na všetko, čo chýba alebo by malo fungovať inak, teda lepšie. Na projekty súvisiace so životným prostredím, s výstavbou, rekonštrukciou. Ďalej na projekty kultúrne, športové, informačné alebo charitatívne. Na všetko, čo možno označiť ako verejnoprospešné – pre študentov stredných a vysokých škôl.
Svoje prihlášky s vypracovaným projektom v slovenskom a anglickom, prípadne v inom cudzom jazyku, posielajte na lubica.janegova@starproduction.sk, prípadne vyplňte formulár priamo na web stránke http://www.velvyslanec-mladych.sk/o-projekte/
Osobnej prezentácie pred porotou sa zúčastnia traja najlepší autori projektov, z ktorých porota určí víťaza. Prezentácia projektov je naplánovaná na jún 2023.
Pre študentov sú pripravené atraktívne ceny – finančné ceny, študijné pobyty, jazykové kurzy, návšteva európskeho parlamentu, platené stáže, stáže na veľvyslanectvách a iné zaujímavé ceny.
Ďalšie informácie na: www.velvyslanec-mladych.sk
Veľvyslanectvo mladých
Projekt Veľvyslanectvo mladých začína písať svoj trinásty ročník. Ide o súťaž prác a projektov študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku – na základe vypísanej témy. Študenti musia zaslať projekt v slovenskom a cudzom jazyku podľa zadanej schémy.
Veľvyslanectvo mladých počas dvanástich rokov predstavilo celý rad projektov, ktoré sa pričinili o skvalitnenie verejného priestoru, zlepšenie kultúrno-spoločenského života v obci či v meste, v ktorom mladí ľudia žijú. Priniesol mnohé technologické vynálezy, predovšetkým v oblasti zdravotnícka, energetiky a v nemalej miere aj v oblasti ochrany životného prostredia. Autori týchto projektov našli vďaka projektu Veľvyslanectvo mladých odvahu a svoj projekt prihlásili do rôznych celosvetových súťaží. Okrem toho prezentujú Slovensko na rôznych medzinárodných fórach. Viaceré projekty sa podarilo zrealizovať.
Projekt Veľvyslanectvo mladých dáva mladým ľudom možnosť zapojiť sa do diania mesta, obce a spoločnosti. Podnecuje ich k aktivite, kreativite, rozširuje ich obzory v environmentálnej, ekonomickej, sociálnej a celospoločenskej problematike. V neposlednom rade vytvára kontakty s diplomatmi, zástupcami akademickej pôdy a manažmentom nadnárodných spoločností, ktorí projekt podporujú, a ktorí sú členmi poroty.
Veľvyslanectvo mladých vytvára podmienky pre študentov, ktorí sú nadaní a majú potenciál pre nadviazanie nových kontaktov. Tie im neskôr môžu dopomôcť pri uplatnení sa na trhu práce, no tiež v kariérnom rozvoji. Vzhľadom na to, že študenti prezentujú pred porotou projekt v anglickom jazyku a musia vedieť reagovať na otázky poroty, rozvíja aj ich jazykové zručnosti. Projekt zároveň buduje lokálpatriotizmus k mestu a ku krajine, v ktorej žijú.
Víťazné projekty zožali viaceré úspechy v regionálnom, celoslovenskom, ale aj v medzinárodnom meradle.