Písali sme o nej ešte v roku 2019, vtedy ako o študentke Katedry astronómie. Danica Žilková vypracovala softvér na mapovanie kozmického odpadu. Zo šikovnej študentky sa za ten čas stala doktorandka na svojej domovskej alma mater – na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
„Doktorandské štúdium sa mi veľmi páči. Myslím, že som sa tam našla, najmä vďaka dynamickému prostrediu, veľmi rada cestujem – na konferencie či na pracovné stáže do zahraničia, avšak venujem sa aj laboratórnym meraniam a píšem články, čo ma veľmi baví. Okrem toho učím a som členkou študentskej komory akademického senátu a akreditačnej rady našej fakulty. Akademický život na bratislavskom matfyze je skutočne jedinečným miestom, s aký som sa nestretla nikde na svete, najmä vďaka otvoreným ľuďom s láskou k vede a vzdelaniu,“ povedala nám hneď na úvod. Momentálne sa venuje materiálovej klasifikácii kozmického odpadu. A aby určila druh materiálu, pozoruje satelity a kozmický odpad pomocou spektrografu pripojeného na ďalekohľad. „Situácia s kozmickým odpadom je v skutku alarmujúca, najmä s rastúcimi kozmickými misiami v komerčnom sektore. Štáty preto prijímajú opatrenia na nevytváranie nového odpadu. Momentálne platia medzinárodné usmernenia, že každý nový satelit na obežnej dráhe Zeme musí spadnúť naspäť na Zem a zhorieť v atmosfére do dvadsať rokov od skončenia funkčnosti. Táto hranica sa však napríklad v USA znížila už na päť rokov. Aj napriek tomu prichádzajú tieto usmernenia neskoro a nestíhajú na enormne vzmáhajúci sa kozmický priemysel,“ vysvetľuje Danica.
Nie siete, ale chápadlá
V médiách sa medzičasom objavila správa, že kozmický odpad by sa mohol chytať do sietí, tak ako rybári lovia ryby v mori. No, ako nám prezradila Danica, skúšajú sa aj nové spôsoby, ako upratať vesmír. „Najsľubnejšie zatiaľ vyzerá misia švajčiarskeho Clear Space a Euróspkej vesmírnej agentúry, kde sa v roku 2025 pokúsia pomocou klepiet vysunutých z vyneseného satelitu zachytiť adaptér z nosnej rakety Vespa a stiahnuť ho späť k Zemi, aby zhorel v atmosfére. Bude to teda prvé aktívne odstránenie kozmického odpadu, ak ich nikto dovtedy nepredbehne,“ uvádza doktorandka. Kozmický výskum za posledné roky nabral na obrátkach. A čo je výrazná zmena, stal sa aj priestorom pre súkromný biznis. Samozrejme, sleduje to aj Danica. „Obrovský pokrok nastal okrem iného v plánovaných misiách na Mesiac a potenciálne na Mars, no a všetkému napomáha rozmach súkromného priemyslu smerovaného na vesmír. Takže sa veľmi teším, čo nám ešte prinesie blízka budúcnosť,“ uzatvára Danica Žilková.
Autor: Viera Mašlejová
Foto: D. Ž.