Pestovatelia izbových kvetov každoročne riešia, ako najlepšie rastliny prezimovať. Ponúkame vám prehľad, ktoré izbové rastliny potrebujú svetlo a teplo, či im prospeje nízka teplota či dokonca tma.
Tropické krásky potrebujú veľa tepla a vysokú vlhkosť
Najnáročnejšie na životné podmienky sú izbové kvety pochádzajúce z tropických dažďových pralesov, ku ktorým patria predovšetkým mnohé orchidey, bromélie, paprade a mäsožravky. Ideálna je pre nich teplota medzi 22 a 28 stupňov len s nepatrnými výkyvmi. Sú náchylné na podchladenie a v žiadnom prípade neznesú prievan. Čo sa týka svetla, väčšina uprednostní polotieň, pretože svetla v pralese pri zemi tiež veľmi nie je. Pri týchto rastlinách je však veľmi dôležitá vysoká vzdušná vlhkosť. To je možné vyriešiť skleníkovou vitrínkou s malým jazierkom a napríklad upraveným kmeňom, kde sa darí tilandsiám aj broméliám.
Dostatok svetla
Niektoré rastliny sú menej náročné na vzdušnú vlhkosť, ale potrebujú teplé prostredie. Pri umiestnení na parapety pamätáme na to, že rastliny pestrolisté a s farebnými listami potrebujú veľa svetla, inak typické sfarbenie zakrátko stratí. Bez zvláštnych opatrení možno pestovať napríklad africkú fialku, begóniu, monsteru, filodendrón, fikus, difenbachiu, antúriu, dracénu, gardéniu i väčšinu bromélií. Pre byty s ústredným kúrením sú veľmi vhodné rastliny zo saván, napríklad „svokrin jazyk“ či kalanchoe.
Otužilci
Miesto pre nich nájdeme na svetlom schodisku aj v pivnici, na chodbe či verande s teplotou len 10 stupňov aj menej. Ideálne je však len tesne nad nulu vykurovaný skleník alebo zimná záhrada vytvorená napríklad zasklením lodžie. Tam pestujeme kaméliu, azalku, oleander, vavrín, myrtu, rozmarín, väčšinu muškátov, fuchsie, asparágus, eukalyptus, akáciu, citrusovníky a prevažnú väčšinu paliem. Pri prezimovaní rastliny mimo bytu sa uplatnia druhy z tých oblastí subtrópov, kde teplota na niekoľko mesiacov klesá na 10 až 15 stupňov – čo je ideálne pre ibištek čínsky, klíviu, cyklémen, voskovku, zelenec, cykas, durman či kalu.
Tma tmúca
Jedine rastliny, ktoré sú v úplnom vegetačnom pokoji, môžu byť cez zimu v úplnej tme. Teda tie, ktorým opadávajú listy (fígovník, granátovník), a v úplnom suchu aj niektoré kaktusy. V tme a v suchu uchovávame aj hľuzy a cibuľoviny.
Tipy pre bežnú starostlivosť
Rastliny ošetrujeme aj v zime. Často kontrolujeme, či na listoch neprebývajú vošky, molice, puklice, roztočce alebo červce. Po prenesení do bytu, kedy sa rastliny aklimatizujú, títo škodcovia získavajú prevahu. Akonáhle niektorého objavíme, je rýchly zásah nevyhnutný, aby sa škodca nerozšíril aj na ostatné rastliny. Nie je vždy úplne pravda, že sa s kvetmi nemá hýbať. Výhony sa aj tak budú „ťahať” za svetlom. Občasné otočenie kvetináča výhonom len prospeje, ale pri rastlinách s veľkými listami neotáčame o 180 stupňov, ale len čiastočne. Vôbec však nie je dobré hýbať s rastlinami kvitnúcimi alebo keď nasadzujú puky – napríklad pri vianočnom kaktuse, azalkách alebo kaméliách. Veľkú pozornosť venujeme rastlinám pri vetraní. Zásah mrazivým vzduchom je pre väčšinu smrteľný. Rovnako so zálievkou to nepreháňame, účinnejšie je radšej zalievať menej a častejšie ako dopustiť, aby korene začali hniť.