Sedavé zamestnania si vyžadujú vykonávanie pracovnej činnosti v jednej vynútenej polohe. Telo nám to však jedného dňa môže zrátať a veľmi často si to odnesie práve chrbtica. Jej liečbe sa dlhodobo venujú v Kúpeľoch Lúčky. O tejto téme sme sa viac porozprávali s hlavným lekárom a primárom kúpeľov MUDr. Igorom Dobríkom.
Z lekárskych správ a štatistík vyplýva, že ochorenia chrbtice patria medzi najčastejšie ťažkosti pacientov. Už v úvode sme naznačili, že to súvisí aj s typom zamestnania. Vidíte to podobne aj vy, lekári?
Určite s vami súhlasím. Na ochorenia chrbtice sa lieči veľa ľudí, počnúc deťmi či dospievajúcou mládežou. Veľmi veľa chorých je následne v dospelom a seniorskom veku. Registrujeme, že ochorenia chrbtice postihujú stále viac mladšiu generáciu. Keď sa tak nad tým zamyslím, je to hotová epidémia. Je to daň za náš spôsob života, pri ktorom veľa sedíme a málo sa pohybujeme. A často, keď aj sedíme, tak nesprávne. A keď sa pohybujeme, tak preťažujeme stále tie isté časti alebo strany chrbtice, pričom iné zostávajú ochabnuté. Začína to už zlým polohovaním bábätiek, neskôr nesprávnym nosením tašiek či vakov na jednom pleci a nesprávnym sedením v škole. K tomu ešte môžeme prirátať nesprávne sedenie pred televízorom alebo počítačom. A potom to neustále volanie, mailovanie a četovanie, namiesto športovania! To všetko vytvára podmienky pre vznik nesprávnych zakrivení chrbtice. Keď sa chrbtica kriví, v predo-zadnej rovine vzniká guľatý chrbát, vtedy hovoríme o hyperkyfóze. Keď v čelovej rovine vybočuje do strán, vtedy hovoríme o skolióze. Najväčšie nebezpečenstvo pritom hrozí mládeži v období puberty, keď chrbtica rýchlo rastie. Spočiatku len chybné držanie tela a dočasná skolióza či hyperkyfóza sa časom zmenia na trvalú skoliózu a hyperkyfózu alebo sa aj skombinujú. Pokiaľ sú tieto zmeny len prechodné, hovoríme o chybnom držaní tela. Takýto stav sa dá upraviť nápravným cvičením, plávaním a tiež vyradením nesprávnych návykov.
Na bolesti chrbtice sa sťažuje aj veľa ľudí v dospelom veku a seniori. Zdá sa, že ako „kráčame životom,“ chrbtici dávame čoraz viac zabrať, aj keď sme v detstve nemuseli trpieť žiadnym ochorením…
Máte pravdu, koho by už nebolela chrbtica, keď má 50 a viac rokov! S bolesťou je to tak, že čím je človek starší, tým má väčšiu pravdepodobnosť, že ho bude bolieť chrbát. Niektoré štatistiky hovoria, že až 90 percent ľudí v staršom veku má stále alebo občasné bolesti chrbtice. Samozrejme, že tieto bolesti majú rôzne príčiny a vyvolávajú ju mnohé poruchy a poškodenia navodené opotrebovaním alebo úrazom akejkoľvek zložky chrbtice, počnúc od stavcov, platničiek, svalov, väzov a končiac chrbticovým kanálom s nervovým ústrojenstvom.
Ľudia najskôr zvyknú siahnuť po tabletkách. Pretože musia chodiť do práce a zabezpečiť si príjem, potrebujú sa okamžite zbaviť nepríjemnej bolesti. Lepším riešením môže byť rehabilitácia. Dlhé roky pôsobíte v kúpeľoch. Kedy odporúčate prejsť k tomuto typu liečby?
Rehabilitácia najlepšie pomôže a najviac ovplyvní funkčné zmeny z nesprávneho držania tela. Ďalej v prípade, že došlo k preťaženiu určitých chrbticových svalov. Fyzioterapia pomáha tiež pri nerovnováhe svalov trupu, brucha a panvy, a takisto pri zablokovaní medzistavcových kĺbov. Niekedy aj pri bolestiach, ku ktorým došlo pod vplyvom ochorenia vnútorných orgánov. Omnoho ťažšie však ovplyvňuje bolesti z poškodenia úrazom či opotrebovania platničiek a stavcov, tiež bolesti spôsobené z výrastkov na stavcoch, zo zúženého chrbticového kanála a najmä tie, keď dochádza k útlaku nervov. Mnohokrát sa tieto zmeny a poškodenia na stavcoch a platničkách prejavia stuhnutím svalov, opuchmi a lokálnymi zápalmi mäkkých častí chrbtice. Tieto stavy vieme liečebne ovplyvniť v akútnom stave liekmi a pokojom. V chronickom stave potom najmä liečebnou telesnou výchovou a pohybom vo vodnom prostredí, prípadne aj pobytom v liečivých minerálnych vodách.
Čo ponúkate klientom počas liečebných pobytov v Kúpeľoch Lúčky? Na čo kladiete dôraz a akú rolu zohráva samotná minerálna voda pri liečbe?
Veľký význam pri liečbe chybného držania tela, skoliózy a hyperkyfózy, ako aj chronických bolestí v krížoch, má pohybová liečba. Vykonáva sa v telocvični, vo forme individuálnej liečebnej výchovy alebo ako skupinová liečba. Ďalej prípadná hydrokinezioterapia v bazéne, formou liečebného telocviku alebo plávania. Výhodou plávania či cvičenia vo vode je skutočnosť, že vplyvom vztlaku vody, sa znižuje zaťaženie chrbtice hmotnosťou tela a jeho častí, čím sa uvoľňuje jej pohyblivosť. V kúpeľoch Lúčky využívame pri liečbe bolestí chrbtice, skoliózy a osteoporózy našu liečivú minerálnu vodu. Je preukázané, že svojim zložením účinkuje liečivo na pohybové ústrojenstvo. Zvonka, keď klienti využívajú vaňové procedúry a liečebnú telesnú výchovu v bazéne, ale aj zvnútra, prostredníctvom pitných kúr. Preto, okrem kúpeľa v bazéne s minerálnou vodou, odporúčame klientom a pacientom aj pitie z prameňa. Podporná pitná liečba nie je spoplatnená. Liečebné pobyty v kúpeľoch Lúčky sú vhodné pre deti s chybným držaním tela a so skoliózou, rovnako aj pre ich rodičov s bolesťou chrbtice či starých rodičov, ktorých už začína trápiť osteoporóza.
Ako môžeme predchádzať bolestiam a ochoreniam chrbtice pri sedavej práci za počítačom?
Snažte sa o správne držanie tela. To je alfa a omega. Pri správnom držaní tela si musíme dať pozor na to, aby sme sa neprehýbali v hrudnej a bedrovej časti chrbtice a nepredsúvali hlavu a plecia. Dôležité je aj správne sedenie za počítačom, v škole, pri sledovaní televízie a pri iných činnostiach v sede. V zásade platí, že pri správnom sede sú chodidlá celou plochou opreté o podlahu a chrbtica je opretá v bedrovej časti o operadlo, pričom kolená a bedrové kĺby zvierajú pravý uhol s kolmicou tela. Pri dlhšom sedení je dobré naordinovať si každých tridsať, maximálne štyridsaťpäť minút krátku chôdzu. Chrbticu si udržíme v dobrej kondícii, keď budeme pravidelne, najlepšie denne, cvičiť. Vhodné sú jogové cvičenia, spinálne cviky SM systém, antigravitačná metóda a rôzne iné metodiky. V Kúpeľoch Lúčky máme zakomponovaný nácvik týchto metód a metodík v rehabilitačnom programe. Počas hydrokinezioterapie plávaním odporúčame klientom chorým na chrbticu plávanie na znak, prípadne štýlom prsia, s vnáraním hlavy do vody a najlepšie i s výdychom do vody. Pre pacientov s ochorením chrbtice máme v rámci edukačného programu vypracovanú inštruktáž správneho sedenia, plávania a zdvíhania bremien.
Viera Mašlejová
Foto: Kúpele Lúčky