Dlho sa nevedelo, že spánok je nevyhnutný pre správne fungovanie všetkých živých organizmov. Problémy so spánkom nepriaznivo ovplyvňujú koncentráciu a spôsobujú aj niektoré ochorenia, napr. hypertenziu, rakovinu, cukrovku, nadváhu, demenciu, črevné ochorenia, neurologické poruchy, zníženie libida, bolesti hlavy a mnohé ďalšie.
Súvisí dĺžka života so spánkom?
Po vykonaní pozorovacích štúdií sa zistilo, že osoby, ktoré spia maximálne 5 hodín denne, ako aj osoby, ktoré spia viac ako 9 hodín za noc, zomierajú rýchlejšie ako osoby, ktoré spia správny čas, t. j. 6 až 8 hodín. Z toho vyplýva, že samotná zdravá strava ani pravidelné a svedomité cvičenie nestačia. Primeraná relaxácia počas spánku je nevyhnutná pre správny prísun živín do tela.
Čo je zinok?
Zinok je chemický prvok, ktorý patrí do skupiny stopových prvkov a je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela. Treba poznamenať, že potreba zinku je veľmi nízka, pretože je to len asi 15 – 20 mg a minimálne množstvo je 5 mg denne pre dospelého človeka, ale bez neho človek nefunguje správne. Zinok sa nachádza v štruktúre približne 200 rôznych enzýmov, takže jeho nedostatok ovplyvňuje mnohé procesy.
To je príklad toho, prečo je dôležité zabezpečiť dostatočné doplnenie dôležitých mikroživín. Zinok, podobne ako mnohé iné živiny, je jednoducho nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Preto je jednou zo zložiek viaczložkových prípravkov, t. j. populárnych multivitamínov. Za zmienku stojí ich široká ponuka v obchode ALLNUTRITION (https://allnutrition.sk/Multivitaminy-k1017.html), aby si každý človek mohol nájsť jeden doplnok obsahujúci presne tie mikroživiny, ktoré najviac potrebuje.
Prečo je nedostatok zinku nebezpečný?
Mnohí ľudia ani nevedia, že svojmu telu nedodávajú správne množstvo zinku. U detí a dojčiat to môže mať za následok spomalenie rastu, problémy s imunitou a môže to mať vplyv aj na oneskorený psychomotorický vývoj. U dospelých sa okrem iného môžu vyskytnúť poruchy čuchu a chuti, pomalé hojenie rán, znížená hladina testosterónu a depresia alebo apatia.
Podľa OSN má už 17,3 % ľudí na svete nedostatok zinku.