Naša príroda je plná rastlín a byliniek, ktoré majú blahodarné účinky pre náš organizmus. Častokrát si ani neuvedomujeme, akú silu príroda má a aký význam predstavuje pre naše telo. Čaro prírody je však zakotvené v ľudových receptoch našich starých materí, ktoré vždy vedeli nájsť správny „liek“ na rôzne ochorenia vo svojej záhrade alebo v špajzy.
Doteraz ste možno ani netušili, aké zázraky vám rastú vo vašej záhrade. Pri prechladnutí, poranení, tráviacich problémov alebo močových cestách sa vieme na nich obrátiť a pocítiť okamžitú úľavu.
Ktoré bylinky patria k týmto zázrakom prírody?
Pľúcnik lekársky – Už z názvu je jasné, že ide o bylinu, ktorá má pozitívne účinky na dýchacie cesty, mierni dráždenie pri kašli a pôsobí protizápalovo. Túto rastlinu môžeme nájsť v lesoch, a to hlavne v tieni a na vlhkých miestach. Vďaka svojim protizápalovým účinkom sa pľúcnik lekársky používa na vymývanie rán. Okrem týchto účinkov sa používa aj pri:
- Znižovaní tvorby hlienu pri zahlienení
- Pri liečbe chronických ochorení
- Podporuje vylučovanie tekutín z tela
- Priaznivé účinky pri hnačke
Echinacea – Jej korene zasahujú do oblastí hôr k indiánom. Práve oni začali aplikovať túto bylinu na liečivé účely. Po roku 1950, sa používanie tejto bylinky minimalizovalo, kvôli príchodu antibiotík. Avšak, k tomuto zázraku sa ľudia začínajú vracať, pretože antibiotiká môžu byť menej účinné. Echinacea obsahuje veľké množstvo zložiek s pozitívnym účinkom na organizmus. Polyacetylény, kyselina rozmarínová alebo kyselina kávová predstavuje iba časť z účinných zložiek tejto rastlinky. Zároveň zahŕňa rastlinné zlúčeniny, ktoré funkciou pripomínajú antioxidanty. Antioxidanty sú molekuly, ktoré chránia bunky pred chronickými chorobami ako napríklad cukrovka alebo srdcové choroby. Echinacea obsahuje aj alkamidy, ktorých jednou z úloh je zvyšovať aktivitu antioxidantov. Okrem toho je aj známa pre svoje účinky pri imunitnom systéme. Viacero štúdií dokázalo, že je účinná aj pri boji s infekciami alebo vírusmi.
Skorocel – Najznámejšia a najvyužívanejšia liečivá bylina, ktorá má protizápalové a antibakteriálne účinky je práve skorocel. Ide o voľne rastúcu rastlinu, ktorej korene siahajú na ázijský kontinent. Obsahuje 2 % glykozíd, aukubín a horčín, ktorých úlohou je prečisťovanie krvi. Vďaka flavonoidom, enzýmom, saponínom, kyseline kremičitej, vitamínu C, silici, soli, vápniku a draslíku má skorocel protizápalové a antibakteriálne účinky. Skorocel sa môže užívať v rôznych formách napríklad vo forme čaju, masti, sirupu alebo tabliet.
Materina dúška – Je považovaná za jednu z najzdravších a najnenáročných byliniek na svete. Jej korene siahajú už do staroveku, kde ju využívali pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Táto bylinka sa podobá na tymian s fialovými kvetmi, preto ste sa mohli stretnúť s názvom aj „divý tymian“. Materina dúška dorastá maximálne do výšky 12 centimetrov. Od mája do septembra kvitne, a vtedy môžete na lúkach cítiť príjemnú vôňu. Vedecké štúdie, ktoré skúmali túto zázračnú bylinu prišli na to, že látky, ktoré majú liečivé účinky, sú obsiahnuté v celej rastline.
Na čo všetko sa používa materina dúška?
- Ochorenia dýchacích ciest – Materina dúška obsahuje antiseptiká, ktoré majú protivírusové a protibakteriálne účinky. Okrem toho tlmí kašeľ a pomáha pri uvoľňovaní hlienu.
- Ochorenia močových ciest – Materina dúška má pozitívne účinky na činnosť obličiek. Preto sa odporúča pri močových problémoch piť čaj z materinej dúšky.
- Tráviace ťažkosti – Táto bylina má blahodarne účinky aj na trávenie. Pravidelné pitie čaju s touto bylinkou dokáže zničiť nežiaduce parazity v črevách a chrániť ich pred infekciou.
- Nechutenstvo – Materina dúška dokáže stimulovať enzýmy, ktoré podporujú chuť do jedla.
- Poranenie kože – Jej pozitívne účinky sa preukázali aj pri popáleninách a ranách, ktoré sa nezahojili. Bylinné odvary dokážu urýchliť hojenie a majú proti infekčné účinky.
Lipa – Krásny, mohutný strom s kvetmi omamnej vône. Lipový kvet, resp. čaj z neho, je známym a účinným liekom proti chrípke a s ňou súvisiacim diagnózam. Tento horúci nápoj si spravte vždy, keď vás trápi horúčka; lepšie sa po ňom vypotíte a tým aj znížite teplotu tela. Tiež uvoľňuje hlien a pomáha vykašliavať. Lipový čaj navyše chráni náš srdcovocievny systém, pretože riedi krv a tým znižuje riziko zápalu žíl, infarktu aj mozgovej príhody. Lipa je skutočný poklad, ktorý sa navyše odporúča aj pri žalúdočných a tráviacich problémoch.
Produktový tip: Čaro prírody v bylinných elixíroch
Niekedy môže nastať situácia, kedy čarovné účinky prírody potrebujeme hneď a zaraz! Ideálnym pomocníkom v týchto chvíľach je Bylinný elixír Prieduškový značky Maxi Vita, ten obsahuje výťažky z tých najlepších bojovníkov s kašľom ako skorocel, materina dúška a echinacea. Ich účinné látky priaznivo pôsobia na dýchacie cesty, chránia a upokojujú ich sliznice, pomáhajú pri vykašliavaní i pri celkovej rekonvalescencii z ochorenia. Navyše je obohatený o vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém. Zloženie tiež poteší celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Dostupné sú aj elixíry: Bylinný elixír Na posilnenie imunity, ktorý obsahuje bylinné výťažky z echinacei, pľúcnika lekárskeho a vitamíny B6, B12 a C. Viac informácií na www.vitar.sk