Vo funkčnom vzťahu sa mnohí presvedčia o tom, že chémia medzi ľuďmi nie je len frázou. Láska je podľa odborníkov chemickou reakciu odohrávajúcou sa v našom mozgu. Len málokto však tuší, že do výberu partnera zapájame aj čuch, ktorý náš výber do veľkej miery ovplyvňuje.
Aj keď sme oproti zvieratám odlišné tvory, v mnohom náš čuch funguje podobne ako vo zvieracej ríši. Sme totiž stále cicavce a podvedome vieme vycítiť priateľa rovnako ako oni. Čuch ako zmysel je často u ľudí podceňovaný. Puto s druhým človekom si ale vieme vytvoriť v priebehu pár sekúnd tým, že cítime jeho vôňu. Môže to byť kombináciou parfumu, ktorý použil a jeho prirodzenej vône. To je zároveň aj dôvod, prečo ten istý parfum nevonia na každom rovnako. Samozrejme, partnera volíme aj na základe iných faktorov. Príroda sa však v tomto smere postará o akúsi kontrolu kompatibility. Tieto procesy sa v mozgu odohrávajú úplne nevedome.
Na to, kto nám vonia, vplývajú často hormonálne zmeny. Počas jednotlivých období sa menia čuchové preferencie. Je to ako zmena chutí pri tehotenstve alebo počas menštruácie. Cez dni ovulácie môžu ženu osloviť skôr muži so živočíšnejšou prirodzenou vôňou. Žena je v tom čase v období plodnosti a podvedome hľadá niekoho geneticky vhodného na stvorenie potomka. Silný vplyv na to, či vám partner vonia, môže mať aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Ak ju roky užívate a odrazu prestanete, môže sa stať, že ,,čaro chémie“ sa zo vzťahu vytratí. Nie je to však samozrejmosťou.
Naše pižmo alebo unikátnu vôňu vytvárajú mnohé činitele. Okrem hormonálnych zmien môže ísť o stravu, vplyv stresu, fajčenie či požívanie alkoholu. Niektoré páry žijú spolu aj bez chémie a sú spolu šťastné. Príčinou býva, že v živote ešte tú pravú chémiu nespoznali. V takýchto prípadoch je tu však veľká šanca, že táto iskra prebehne, keď stretnú osobu, ktorá im po zmyselnej stránke učaruje, bez ohľadu na ich vek a roky strávené s partnerom.