Viete, ako si pripraviť peeling pre žiarivú pleť doma?Je skutočne vďačným pomocníkom. Okrem toho, že pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky z povrchu vašej pokožky, pýši sa aj radom ďalších benefitov.
Pravidelná exfoliácia môže pomôcť zabrániť upchatým pórom a stimulovať produkciu kolagénu. Výsledok? Pevnejšia, hladšia a žiarivejšia pleť, ktorá je menej náchylná na vyrážky. Ak chcete vedieť, čo si na pleť nanášate, jednou z možností môže byť práve domáci peeling na tvár. Ďalším bonusom je, že príprava je rýchla a jednoduchá a pravdepodobne už máte všetky ingrediencie, ktoré potrebujete.
Benefity peelingu
- Hladšia pokožka. Peelingy pomáhajú zbaviť sa odumretých kožných buniek, ktoré sa z tela ešte úplne neodstránili. To vám môže pomôcť získať hladšiu, jasnejšiu a rovnomernejšiu pleť.
- Zlepšená cirkulácia. Stimulácia povrchu vašej pokožky môže zvýšiť prietok krvi, čo zase môže pomôcť vašej pokožke dodať zdravší lesk.
- Čisté póry. Peeling tváre môže odstrániť odumreté kožné bunky a oleje, ktoré by inak upchali póry a viedli k vyrážkam.
- Lepšia absorpcia. Odstránením nahromadených odumretých kožných buniek a iných nečistôt je vaša pokožka schopná efektívnejšie absorbovať ďalšie produkty.
Aby ste predišli podráždeniu alebo poškriabaniu pokožky, je nutné použiť jemný peeling s menšími a jemnejšími časticami. Na výber máte napríklad veľmi jemne mleté organické ovsené vločky, škoricu, mletú ryžu či sódu bikarbónu v malých množstvách. Okrem fyzických exfoliátorov je tu aj možnosť použiť prírodný chemický exfoliátor. Tento typ prísad využíva prírodné chemikálie a enzýmy na odstránenie odumretých kožných buniek a obnovu vašej pokožky. Niektoré typy chemických exfoliačných prísad, ktoré môžete použiť v domácom peelingu tváre, zahŕňajú napríklad mlieko a jogurt (obsahujú kyselinu mliečnu), jablká (obsahujú kyselinu jablčnú), ananás (ide bohatý zdroj vitamínu C a kyseliny citrónovej) a mango (bohatý zdroj vitamínu A).
Domáce peelingy na tvár sú skvelé aj v tom, že zvyčajne nepotrebujú veľa prísad. Pred ich vyrábaním sa uistite, že máte po ruke olej, ktorý umožňuje miešanie a zvlhčovanie (napríklad jojobový, kokosový alebo mandľový olej), mlynček na kávu alebo kuchynský robot, ak používate ovsené vločky, odmerky, misu na miešanie, lyžicu a esenciálne oleje, ak ich chcete použiť tiež. Poslúži vám aj vzduchotesná nádoba, aby ste si mohli peeling uložiť na neskôr.
- Peeling z ovsených vločiek a jogurtu: Ovos nie je len na raňajky – je aj na starostlivosť o pleť. V skutočnosti možno ovos nájsť v mnohých typoch produktov starostlivosti o pleť. Na týchto produktoch sa zvyčajne uvádza ako „koloidná ovsená kaša“. Podľa výskumu ovsené vločky obsahujú zlúčeniny nazývané fenoly, ktoré majú antioxidačnú aktivitu. Má tiež protizápalové vlastnosti na upokojenie pokožky. Jogurt, ktorý má prirodzenú kyselinu mliečnu, môže pomôcť zlepšiť exfoliáciu, zatiaľ čo jojobový olej môže dodať vlhkosť bez upchávania pórov. Tento peeling funguje dobre pre zmiešanú pleť. Ingrediencie: 2 polievkové lyžice jemne mletého ovsa (ak je to možné bio), 1 polievková lyžica organického čistého gréckeho jogurtu, 1 polievková lyžica jojobového alebo kokosového oleja. Postup: Ovos pomeľte na jemný prášok pomocou mlynčeka na kávu alebo kuchynského robota. Všetky ingrediencie zmiešame v miske. Aplikujte na vyčistenú pleť jemnými kruhmi po dobu asi 30 až 60 sekúnd. Opláchnite peeling z pokožky vlažnou vodou. Zvyšnú zmes nalejte lyžičkou do vzduchotesnej nádoby a uložte do chladničky.
- Peeling z medu a ovsa: Med je skvelým doplnkom k peelingu tváre vďaka svojej schopnosti vyrovnávať baktérie na pokožke. To z neho robí účinnú zložku proti akné. Med je prírodný exfoliant aj zvlhčovač. Ingrediencie: 1/4 šálky obyčajného ovsa, neuvareného a jemne mletého, 1/8 šálky surového medu, 1/8 šálky jojobového oleja. Postup: Ovos (vločky) pomeľte na jemný prášok pomocou mlynčeka na kávu alebo kuchynského robota. Med zohrejte na pár sekúnd, aby sa dal ľahšie miešať. Všetky ingrediencie zmiešajte v miske. Aplikujte na pokožku jemnými kruhmi po dobu asi 60 sekúnd. Opláchnite peeling vlažnou vodou. Lyžičkou naneste zvyšok peelingu do vzduchotesnej nádoby a uložte do chladničky.
- Jablkový a medový peeling: Tento peeling používa med na výživu a zvlhčenie pokožky. Jablká – ktoré majú prirodzené ovocné kyseliny a enzýmy – tiež exfoliujú. Ovocné kyseliny v kombinácii s antibakteriálnymi vlastnosťami medu z neho robia dobrú voľbu pre mastnú alebo aknóznu pleť. Ingrediencie: 1 zrelé jablko, ošúpané a zbavené kôstok, 1/2 lyžice medu, 1/2 lyžičky jojobového oleja. Postup: Jablko rozmixujte v kuchynskom robote, kým nebude hladké, ale nie tekuté. Med zohrejte na pár sekúnd, aby sa dal ľahšie miešať. Všetky ingrediencie zmiešajte v miske. Aplikujte krúživými pohybmi na tvár po dobu 30 až 60 sekúnd. Nechajte peeling pôsobiť na pokožke 5 minút, aby ste získali ďalšie hydratačné účinky. Opláchnite dočista vlažnou vodou. Zvyšnú zmes nalejte lyžičkou do nádoby a uložte do chladničky.
- Peeling z banánov a ovsených vločiek: Ak nie ste fanúšikom používania olejov na tvári, vyskúšajte tento peeling, ktorý namiesto toho používa banán ako základ. Banány obsahujú živiny ako draslík, vitamín C a stopy vitamínu A. Obsahujú tiež oxid kremičitý, minerálny prvok a príbuzný silikónu, ktorý môže pomôcť zvýšiť produkciu kolagénu vo vašej pokožke. Tento peeling je vhodný pre mastnú pleť. Ingrediencie: 1 zrelý banán, 2 polievkové lyžice jemne mletých ovsených vločiek, 1 polievková lyžica gréckeho jogurtu. Postup: Banán rozdrvte vidličkou, kým nebude hladký, ale nie tekutý. Ovos pomeľte v kuchynskom robote na jemný prášok. Všetky ingrediencie zmiešajte v miske. Nanášajte na pokožku krúživými pohybmi po dobu 30 až 60 sekúnd. Peeling dočista opláchnite. Zostávajúcu zmes nalejte lyžičkou do vzduchotesnej nádoby a uložte do chladničky