Okrem toho, že výživa zohráva kľúčov roľu vo fyzickom zdraví, ovplyvňuje priamo aj našu duševnú emocionálnu pohodu. Telo a myseľ totižto fungujú v harmónii. Pri definovaní zdravia zohrávajú oboje dôležitú úlohu.
Spojenie stravy a emócií pramení z úzkeho vzťahu medzi mozgom a gastrointestinálnym traktom. Práve cez tento trakt prechádzajú baktérie ovplyvňujúce produkciu chemických látok, ktoré neustále prenášaj správy z čreva do mozgu. Takýmto prípadom je napríklad dopamín alebo serotonín.
Konzumácia nutrične bohatej stravy podporuje tvorbu dobrých baktérií, čo následne pozitívne ovplyvní produkciu chemických látok. Keď je produkcia optimálna, váš mozog prijíma tieto pozitívne správy výrazne a váš duševný stav to môže odrážať. Na druhej strane, keď sa výroba pokazí, môže sa zmeniť aj vaša nálada. Iróniou je, že napríklad cukor živí práve tie ,,zlé baktérie“. Preto ak zajedáte smútok čokoládou, nerobíte najlepšie rozhodnutie. Môžete telo podporiť k ešte horšej nálade.
Pokiaľ budete konzumovať potraviny bohaté na živiny, pocítiť môžete menej výkyvov nálad a lepšie sústredenie. Strava pozostávajúca z čisto nespracovaných surovín môže dokonca pomôcť s príznakmi depresie alebo úzkosti. Štúdie ukázali, že naopak nezdravá strava, je spojená s vyšším rizikom demencie alebo mŕtvice.
Kvalitný jedálniček
V jedálničku by ste teda určite nemali vynechať čerstvé ovocie, zeleninu a všeobecne ,,farby“. Nápomocnou pre fyzické a psychické zdravie je tiež vláknina, potraviny obsahujúce antioxidanty, magnézium, vitamín D. Prospešnými sú tiež fermentované potraviny ako napríklad kapusta, ktorá obsahuje veľké množstvo probiotík. Pri nákupe potravín sa vyhnite konzervovaným potravinám, ktoré často neobsahujú práve tie látky potrebné pre telo.
Aj keď si stravou viete upraviť fyzické aj psychické zdravie, nie je to otázka pár dní. Účinky lepšej stravy a trvalá transformácia sa udeje časom na tele aj na duši. Stále však netreba zabúdať na pestrý príjem jedla a tekutín a neobmedzovať sa príliš prísnou diétou. Podľa odborníkov treba dbať aj na vhodné množstvo alkoholu a kofeínu. Ich prísun by mal byť podmienený zdravotným stavom. Preto ak by ste chceli zistiť, koľko káv za deň je pre vaše telo vhodné.