Dušanov príbeh je príkladom, ako nevzdať boj o svoje zdravie. Jeho život sa zlomil v momente, keď bol presvedčený, že ho zdravie nemôže zradiť. Riadil firmu s desiatkami zamestnancov, veľa športoval a žil zdravo. Pokiaľ sa, ako šibalsky podotýka – do zdravého života s prižmúrením oka dá zaradiť aj veľa práce.
Stalo sa to po dovolenke. Pocítil silnú bolesť medzi lopatkami a nemohol hýbať rukami. Pani Beáta, Dušanova manželka, zhodnotila situáciu ako možný srdcový infarkt, a preto sa ponáhľali do nemocnice. Ležiac v nemocnici ochrnul Dušan priamo pred očami lekárov. Výsledky ohľadom srdca boli v poriadku. Prečo teda Dušan ochrnul? Beáta musela sama vyvinúť námahu, aby Dušana prijali na neurológiu. Tu sa totiž zisťuje príčina, prečo je pacient pri vedomí paralyzovaný. Cesta od budovy nemocnice na vzdialené pracovisko MR, čo bolo 200 metrov, trvala veky, kým sa nenašla voľná sanitka. MR potvrdilo nález na mieche a pacienta previezli z Popradu na bratislavské Kramáre. Tu však nastala ďalšia komplikácia. Dušan, ktorému dovtedy nikto z lekárov nepovedal, čo nález na mieche môže znamenať, sa infikoval nemocničnou baktériou. Po vyliečení zo zápalu pľúc sa Dušanovi vynorila nástojčivá otázka: „Kedy budem chodiť?“ Začul neisté: „Povieme mu to?“Top of FormBottom of A tak sa vo veku 58 rokov dozvedel svoj ortieľ – infarkt miechy. Odborne povedané ischemia miechy, myelomalácia. Nič sa nedá robiť, stav je nezvratný. „Neveril som, že aj miecha môže zinfarktovať. No stalo sa to práve mne. V tom momente mi bolo jasné, čo nechcem. Väzenie, nie! Za žiadnu cenu. Milujem slobodu a nevedel som prijať, že budem žiť pripútaný na lôžku, či na invalidnom vozíku odkázaný na pomoc. Vedel som, že niečo s tým urobím a moja duša športovca sa zmobilizovala,” opisuje Dušan svoje vtedajšie pocity.
Postihne aj maturantov
Devätnásťročná Gabika bola v maturitnom ročníku hotelovej školy v Piešťanoch, keď sa jedného februárového rána zobudila s prudkými bolesťami medzi lopatkami. Počas dvadsiatich minút pocítila tŕpnutie v ľavej nohe, a kým prišla záchranka, ľavá noha už bola ochrnutá. Dievčina ledva dýchala, taká silná bola bolesť spod lopatiek. Kým vybavili administratívu, aj pravá noha jej úplne znehybnela. Zo stretnutia so záchranármi má dodnes zmiešané pocity. Gabikina mama musela doslova presadiť, aby dievča vôbec odviezli do nemocnice. Záchranári argumentovali, že nevedia, na aké oddelenie… Predsa len však Gabiku zobrali a následné vyšetrenia na CT, MR ako aj lumbálna punkcia preukázali infarkt miechy. Gabika zostala ochrnutá od hrude nadol a nedokázala vyslovene nič. Predpokladá sa, že šlo o trombózu, ale samotná zrazenina sa na vyšetreniach nezobrazila. Tak isto sa môže špekulovať, či sa pod vznik zrazeniny nepodpísala mierna porucha srdiečka, defekt komorového septa, ktorú mala Gabika ešte v detstve. V každom prípade, dva mesiace po infarkte miechy prišiel na rad operačný zákrok na srdci. Pri laparoskopickom zákroku bez narkózy a za 15 minút sa s určitou, avšak neoverenou pravdepodobnosťou odstránila príčina infarktu miechy, po ktorom zostala mladá dievčina pripútaná na vozík. „Bola som s tým vyrovnaná, lebo som nevedela, čo ma čaká,” spomína Gabika na udalosti spred šiestich rokov. Medzitým zažila kruté precitnutie do reality a ľútosť nad tým, že nežije ako rovesníci. Rodina a priatelia ju však podržali. Zmaturovala a k jej sociálnym kontaktom sa pridali mladí ľudia z rehabilitačných centier z Maďarska, Čiech a Slovenska.
Majú srdce bojovníka
Dušan absolvoval intenzívny rehabilitačný pobyty v zahraničí a prišli prvé výsledky. Rozhýbal ruky, dokázal sa sám najesť a to ho naplnilo nádejou a presvedčilo, že pevnou vôľou, disciplínou a hlavne neochvejnou túžbou chodiť, dosiahne svoj cieľ. Má skvelý podporný tím – rodinu, zamestnancov v rodinnej firme a po piatich pobytoch aj tím v ADELI Medical Center v Piešťanoch. Vidí konkrétny prínos, oceňuje, že na každom pobyte sa naučí nové cviky a postupy. Pod taktovkou manželky prebieha kolotoč terapií, prestávky si dožičia len cez víkend. Práve Dušanova manželka Beáta je svedkom obrovskej premeny za posledných päť rokov – od čias, keď lekári Dušanovi nesľubovali nič, až po dnes. “Nedovolím mu klesnúť na duchu. Obdivujem jeho húževnatosť. Vždy bol silný, pokojný a rozvážny a vďaka tejto povahe verím, že sa mu podarí byť taký samostatný ako to nikto nepredpovedal,” hovorí pani Beáta s neskrývanou hrdosťou o svojom manželovi, s ktorým sú spolu už 41 rokov. “Dnes sa mi darí prejsť niekoľko krokov. Cvičím s ľahkými činkami, pomaly, za pomoci bariel vyjdem po schodoch,” vymenúva Dušan svoje úspechy. A ešte jeden dôležitý triumf a inšpirácia pre ostatných. „A chodím do práce,“ odhaľuje s typickým úsmevom jeden zo silných motivačných faktorov. Podobne sa darí Gabike po sérii 18 pobytov v ADELI Medical Center, ktoré absolvovala za posledných šesť rokov. „Pravá strana sa mi krásne zrehabilitovala, bolesti nervov mám v neposlušnej ľavej nohe. Cítim, ako sa mi prebúdzajú aj zmyslové podnety. Už cítim teplo a chlad, to som roky nepoznala. Verím, že sa so špeciálne upraveným autom, ktoré čochvíľa dostanem, prepravím ešte viac za vzdelaním a do prírody,“ teší sa na vzácnu pomôcku každého človeka s obmedzením pohybu Gabika. Priznáva však, že denné nasadenie v terapiách a drina pri cvičení jej už niekedy „lezie na nervy“. Možnosť plánovať si život a tešiť sa naň je kľúčový nielen pre úspech terapie, ale aj pre obyčajnú každodennú spokojnosť človeka samého so sebou.
Čo na to lekárka:
MUDr. Kristína Saienko-Šugarová, neurologička a medicínska riaditeľka ADELI, upozorňuje na stále sa znižujúcu vekovú hranicu výskytu vnútorných ochorení mozgu a miechy. Sú to poruchy, pri ktorých vzniká výron krvi do mozgu alebo prekážka v podobe zrazeniny – trombu, ktorá zabráni plynulému zásabovaniu tkanív mozgu či miechy okysličenou krvou.
„Miecha je oblý biely povrazec rôsolovitej konzistencie, podobne ako mozog. Obsahuje nervové vlákna a slúži na prenos nervových signálov medzi mozgom a zvyškom tela. Prenos signálov z mozgu umožňuje pohyb svalov. Opačným smerom zasa naše zmysly posielajú do mozgu informácie o podnetoch ako sú – dotyk, bolesť, teplo, chlad. Miecha je súčasťou centrálneho nervového systému. Nachádza sa v chrbtici. Je rovnako náchylná na zranenia ako mozog. Aj mieche hrozí infekt, zápal, alebo infarkt. Pacient prekonáva podľa rozsahu poškodenia miechy rôzny rozsah paralýzy. Po infarkte miechy zostávajú jazvy, ktoré bránia neurónovým dráham ovládať motoriku tela a naopak, jazvy bránia tiež v prenose zmyslových podnetov do mozgu. Na vytvorenie nových neurónových spojení je nutná dlhodobá neurorehabilitácia, silná vôľa a trpezlivosť. Nepriateľom cvičenia je silná spasticita svalov. Progres závisí od nastavenia pacienta, jeho veku i vedľajších diagnóz. Moderná veda dokáže pomôcť paralyzovaným ľuďom stať sa rodičmi. Na celom svete sa experimentuje s metódami obnovenia činnosti miechy. Neurorehabilitácia na dennej báze, čiže vlastná obnova činnosti nervov z vôle pacienta je stále úplným základom rehabilitačného manažmentu pacienta s následkami infarktu miechy.“
Prečo vzniká infarkt miechy
Infarkt miechy nastane, keď niektorá časť miechy trpí nedostatkom prísunu kyslíka a výživy v dôsledku náhleho prerušenia prísunu krvi. Prúdeniu krvi môže brániť krvná zrazenina, krvácanie alebo kŕč ciev. Nedostatok kyslíka poškodzuje nervové bunky a vedie k rôznym symptómom, vrátane bolesti v dolnej časti chrbta, paralýzy, zníženej citlivosti a poruchy funkcie močového mechúra alebo čriev.
Riziko vzniku infarktu miechy zvyšujú niektoré faktory, ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a vysoké hladiny cholesterolu. Infarkt miechy môže byť veľmi vážnym ochorením a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Liečba môže zahŕňať chirurgické zákroky, ktoré majú za cieľ obnoviť prísun krvi do miechy a minimalizovať poškodenie tkaniva. Fyzikálna terapia a rehabilitácia môžu byť tiež potrebné na obnovu funkcie a mobility.
Ako pomáha veda
Obnovenie činnosti miechy je predmetom vedeckého výskumu.
V rôznych fázach testovania sú napríklad tieto metódy:
-Terapia bunkovými implantátmi. Metóda spočíva v implantácii špecializovaných buniek do poškodenej oblasti miechy, ktoré majú potenciál sa stať nervovými bunkami a obnoviť poškodené spoje.
-Elektrická stimulácia miechy. Ide o proces stimulácie miechy elektrickými impulzmi, čo pomáha obnoviť funkciu poškodených nervových dráh.
-Farmakologická liečba. Vývoj sa zameriava na liečivo, ktoré by podporilo rast nervových vlákien s cieľom obnoviť v mieche neurónové spojenia.
-Neuroprotetika. Skúšajú sa možnosti rozhrania medzi nervovým systémom a pripojením k elektronickému zariadeniu. Existuje skúsenosť s individuálnymi mikroelektródami alebo elektródovými poliami na korekciu alebo obnovu obmedzených, patologických alebo stratených funkcií nervového systemu alebo na zlepšenie normálnych funkcií. Neuroprotézy existujú motorické a senzorické a majú za cieľ plne alebo čiastočne nahradiť alebo obnoviť deficit funkcie nervov.
-Genetická terapia. Zameriava sa na využitie génovej terapie na regeneráciu nervových buniek v mieche.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: ADELI