Pandémia COVID-19 zasiahla životy mnohých žien na celom svete. Niektoré museli zmeniť spôsob práce a začať pracovať z domu, čo viedlo k významným zmenám v ich pracovnom a osobnom živote.
Je zrejmé, že homeoffice sa stáva novým trendom pre ženy, ktoré hľadajú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Pre mnohé z nich predstavuje práca z domu možnosť venovať sa rodine a zároveň plniť svoje pracovné povinnosti. Podľa štatistického zisťovania o pracovných podmienkach a nákladoch na podnikovú sociálnu politiku, ktorého realizátorom je spoločnosť TREXIMA Bratislava, do roku 2021 počet žien pracujúcich z domu stúpal rýchlejšie ako počet mužov. V posledných piatich rokoch sa percento žien pracujúcich z domu zvýšilo zo 0,3 v roku 2017 na 0,5 v roku 2021. Hneď na úvod je potrebné vysvetliť nízke čísla. Zisťovanie vychádza § 52 Zákonníka práce, ktorý určuje, že spôsob práce formou homeoffice musí byť zakotvený v pracovnej zmluve. Zmena nastala medzi rokmi 2021 a 2022, keď sa prudko zvýšil podiel aj počet mužov pracujúcich z domu a obe skupiny dosiahli zhodne podiel na úrovni 1 percenta z celkového počtu zamestnancov. Ženy často zodpovedajú za väčšie množstvo aktivít v domácnosti a rodine a práca z domu im umožňuje lepšie koordinovať svoj pracovný a súkromný život. Keďže homeoffice im umožňuje šetriť čas a energiu na cestovanie do práce a z nej, môžu sa venovať viac rodinným povinnostiam. Ak počet žien pracujúcich na homeoffice za rok 2017 chápeme ako sto, tak v roku 2021 dosiahol 364 percent z pôvodného počtu. Teda, medzi rokmi 2017 až 2021 sa počet žien využívajúcich homeoffice zvýšil asi 3,6-násobne. Tento trend sa však prejavuje rôzne v závislosti od odvetvia.
Rozdielne čísla v odvetviach
Odborné a vedecké činnosti sú odvetvím, kde je percento žien pracujúcich z domu výrazne vyššie ako u mužov. V roku 2022 využívalo homeoffice až 7,6 percenta žien z tohto odvetvia, kým u mužov to bolo iba 4,5 percenta. V odvetví informácií a komunikácie pracuje formou homeoffice vyšší počet mužov ako žien. Podiel žien na homeoffice je podobný ako u mužov a v oboch prípadoch dosahuje cca 12 percent. Práve vyššie početné zastúpenie mužov v tomto sektore sa do roku 2022 prejavilo v trende dorovnania podielu aj počtu žien na homeoffice v hospodárstve SR ako celku. Aj odvetvie finančníctva a poisťovníctva preukázalo nárast percenta žien pracujúcich z domu. V roku 2022 pracovali na homeoffice 4 percentá žien, zatiaľ čo v roku 2017 to bolo len 0,1 percenta. Pomer mužov a žien je aj v tomto odvetví vyrovnaný. Homeoffice sa stal neoddeliteľnou súčasťou moderného pracovného života. Tento trend je pre mnohé ženy prínosný a umožňuje im zvýšiť vlastnú produktivitu a efektivitu práce. Avšak, rovnako ako pri každej zmene, aj pri práci z domu existujú výzvy, ako je izolácia a ťažkosti pri udržiavaní rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Je dôležité, aby firmy poskytovali dostatočnú podporu ženám pracujúcim z domu.
RNDr. Samuel Filadelfi
TREXIMA Bratislava