Zdá sa, že covid zamiešal karty aj pokiaľ ide o povinné očkovanie. Pandémia sa postarala o to, že niektorí rodičia neprišli dať zaočkovať svoje deti. Hygienici však dvíhajú varovný prst – takýto trend podľa nich nie je dobrý!
Celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke, ktoré sa v skrátene nazýva MMR, klesla pod hranicu 95 percent. Nedosahuje tak úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni. „Ako vyplýva z výsledkov administratívnej kontroly očkovania v ambulanciách pediatrov k 31. augustu 2022, kolektívna imunita dosiahla na celoštátnej úrovni 94,7 percenta. Znamená to, že zaočkovanosť proti MMR nedosahuje v ročníku narodenia 2020 dostatočnú úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu,“ upozorňuje Ján Mikas, hlavný hygienik SR. Zaočkovanosť detí proti osýpkam nad hranicu 95 percent sa udržala len v dvoch krajoch – v Nitrianskom a Trnavskom. Na Slovensku sú dokonca už okresy, kde očkovanie vakcínou MMR kleslo pod 90 percent. „K poklesu zaočkovanosti pod 95 percent mohli prispieť obavy z nepriaznivej situácie s pandémiou COVID-19. Deti mohli byť opakovane infikované vírusom SARS-CoV-2, čo mohlo spôsobiť, že sa rodičia s deťmi na očkovanie nedostavili z dôvodu choroby. Zavážiť mohli i obavy zo závažnejších vedľajších účinkov po povinnom očkovaní, ak bolo dieťa ochoreniu COVID-19 vystavené. Počas pandémie COVID-19 klesla zaočkovanosť detí vo viacerých európskych krajinách,“ vysvetľuje ďalej hlavný hygienik.
Zistenia UNICEF
Keď sa pozrieme na túto problematiku cez celosvetovú prizmu, údaje sú ešte alarmujúcejšie. Podľa údajov od UNICEF, približne 67 miliónov detí vo svete čiastočne alebo úplne vynechalo medzi rokmi 2019 a 2021 rutinné očkovania pre obmedzenia spojené s pandémiou ochorenia COVID-19. Hovorí sa o takzvanom pandemickom prerušení očkovania detí. UNICEF to vysvetľuje tým, že počas pandémie boli zdravotné systémy pod tlakom a bol aj nedostatok zdravotníckych pracovníkov. UNICEF ďalej uvádza, že celosvetovo sa počet nakazených detí osýpkami v roku 2022 oproti roku 2021 takmer zdvojnásobil! Odborníci vo svete, ale aj u nás doma, teraz bijú na poplach – osýpky sú závažné a rýchlo sa šíriace nákazlivé vírusové ochorenie. Ohrozujú deti, ktoré ešte nedosiahli vek potrebný na očkovanie alebo deti, ktoré nemôžu byť pre zdravotné dôvody očkované. Práve kolektívna imunita znižuje riziko, že sa s vírusom osýpok stretnú a nakazia sa. Podľa hygienikov je práve zaočkovanosť nad hranicou 95 percent tou pomyselnou poistkou, ktorá výrazne zabraňuje tomu, aby medzi deťmi necirkulovali pôvodcovia ochorení. „Ak sa osýpky zavlečú do nezaočkovanej komunity, hrozí riziko vzniku lokálnych ohnísk nákazy, ktoré môžu prerásť až do epidémií. Je preto dôležité, aby rodičia dali svoje deti doočkovať podľa aktuálneho platného očkovacieho kalendára,“ upozorňuje a apeluje na dospelých Ján Mikas.
Už sú znova na Slovensku
Že tieto slová nemusia byť len obyčajné strašenie, potvrdzuje realita. Riziko zavlečenia a ďalšieho šírenia osýpok sa na Slovensku v uplynulých týždňoch totiž potvrdilo. Od začiatku roka 2023 sme na našom území laboratórne zistili päť prípadov osýpok. Z nich dva prípady boli importované zo zahraničia. Tri deti boli nezaočkované pre nízky vek alebo zdravotné kontraindikácie, jedno bolo zaočkované neúplne a jedno nezaočkované z dôvodu odmietnutia očkovania. Potvrdené prípady osýpok boli na Slovensku hlásené naposledy v roku 2019, keď sa vyskytlo 318 prípadov, a to v súvislosti s epidémiou osýpok na východe Slovenska. „Uvedomujeme si, že rodičia vnímajú očkovanie citlivo. Chcú svoje deti chrániť a chápeme obavy niektorých rodičov z toho, ako dieťatko zvládne priebeh povinného očkovania. Epidemiológovia, lekári a vedci však majú potrebné odborné vzdelanie i prax na to, aby poskytli starostlivosť a poradenstvo,“ uvádza hlavný hygienik Ján Mikas. A dodáva, že ochorenia, proti ktorým sa na Slovensku povinne očkuje, môžu mať u detí ťažký priebeh. „Môžu spôsobiť trvalé následky alebo dokonca smrť. Imunitný systém detí ešte nie je schopný ubrániť sa mnohým infekciám. Ani dnes ich nie je možné v niektorých prípadoch úspešne liečiť. Je preto žiaduce, aby boli chránené protilátkami vytvorenými po očkovaní. Cieľom očkovania je dosiahnuť dlhodobú imunitu organizmu. Podanie vakcíny nevyvolá ochorenie, ale povzbudí imunitný systém dieťaťa, aby vytvoril ochranné protilátky proti ochoreniu,“ vysvetľuje Ján Mikas.
Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock